• Перейти до основного вмісту
arrow
Головна
Новини

«Короленківці» організували «літературну вітальну» із нагоди сторіччя Олеся Гончара

04 квітня 2018, 08:12

  • Пресслужба ОДА
Img 3880

«Короленківці» організували «літературну вітальну» із нагоди сторіччя Олеся Гончара

«Короленківці» організували «літературну вітальну» із нагоди сторіччя Олеся Гончара

 

У малій актовій залі Полтавського національного педагогічного університету імені В.Г. Короленка відбулася «літературна вітальня» із нагоди сторіччя видатного письменника, публіциста, громадського діяча, краянина Олеся Гончара.

У ній взяли участь дослідник, науковець, доктор філологічних наук, професор Олексій Неживий, викладачі та студенти вишу, учнівська молодь. Автором ідеї і ведучою заходу була кандидат філологічних наук, доцент кафедри української літератури факультету філології та журналістики університету Ганна Радько.

– Олесь Терентійович – наш земляк, воїн, письменник, академік, громадський діяч, голова Спілки письменників України. Із нагоди його ювілею у нашому виші 18-19 квітня відбудеться Міжнародна конференція, на яку з’їдуться науковці не тільки з різних куточків України, а й мають завітати фахівці з Польщі, Німеччини, Словаччини. Очікуємо й дружину Олеся Терентійовича Валентину Данилівну, – зазначила Ганна Радько. – Сьогодні ж ми зібралися у форматі «літературної вітальні» під назвою «То був світ, в якому все відкривалося». У щоденниках Олесь Терентійович писав: «Щоб зняти питання чий же я – полтавський чи дніпропетровський, то кажу, що і той, і той. Дід Білий (прізвище по батькові Біліченко), мабуть, козак. Осів він біля порогів Дніпра. А мама – з полтавських степів. Я люблю Полтавщину і степ». І як він його опоетизував у «Твоїй зорі»…

– Як публіцист, як журналіст Олесь Гончар почався у 1933 році у бреусівській районній газеті. Коріння його «Собору» – у бреусівських церковних мідних дзвонах, які у 1930-х роках збирали на індустріалізацію, – розповів Олексій Неживий. – Потрібно досліджувати ранню творчість діяча, бо творчий досвід п’ятнадцятилітнього Олеся Гончара – це насамперед досвід розвитку образного світовідчуття майбутнього талановитого письменника. До того ж перші життєві враження дитинства та юності нерідко збігалися з національним світобаченням українців, особливо це відчутно у роздумах на сторінках щоденника й подальших літературних творах. Якщо проаналізувати, як писав Олесь Гончар у 1933 році, то побачимо, що це не була партійна радянська публіцистика. Його вроджений талант був вищим, сильнішим, ніж навіть тогочасна компартійна радянська газетярщина в отой страхітливий і трагічний для українців рік. Літературознавці, історики літератури, журналісти мають звертати більше уваги на ранній період його творчості.

Щоб прочитати твори автора без редагувань і кон’юнктури, потрібно шукати видані 1995 року видавництвом «Веселка» «Собор», «Твоя зоря», «Прапороносці», а також новели «Спогад про океан» і «Далекі вогнища». У видавницві «Український письменник» потрібно читати «Людину і зброю» (1994 рік).

– «Бо лишень ці видання заново відредаговані автором, тобто вільні від тоталітарного накипу та цензорських втручань. Усі попередні видання були понівечені більшою чи меншою мірою. Режим не допускав вольностей», – процитувала «заповіт майбутнім видавцям» письменника Ганна Радько.

– Століття Олеся Гончара, направду, велика подія. Сьогодні, шануючи письменника, відчуваємо єднання поколінь. І не лише тому, що в цій залі присутні викладачі, студенти, нинішні і майбутні, вчителі, випускники, а через те, що відчуваємо актуальність написаного і сказаного Олесем Терентійовичем. Ми з ним єдині у часі і просторі. Він вийшов із війни гуманною людиною, тож і ми маємо залишатися людьми, тими, хто пам’ятає, що Україна в нас єдина і повинна такою бути, – додала кандидат філологічних наук, доцент, завідувач кафедрою української літератури факультету філології та журналістики ПНПУ імені В.Г. Короленка Віра Мелешко.

Учасники поетичного театру – студенти четвертого і п’ятого курсів вишу Катерина Кібенко, Володимир Терновий, Марина Дубровська, Анастасія Надутік представили увазі глядачів міні-спектакль, сформований на основі роману Олеся Гончара «Твоя зоря». Переглянули на заході й фільм про краянина під назвою «Зодчий душі людської». У кінці дійства присутні у залі аплодували ведучій й виконавцям поетичного спектаклю стоячи.

Поділитись

Теги

культура

Новина за темою

Дайджест культурно-мистецьких подій із 12 по 18 травня
04/04/2018
У Полтавській обласній філармонії відбувся концерт «Незламність»
04/04/2018
Камерний квартет Полтавського академічного симфонічного оркестру виступив для захисників
04/04/2018
Img 4001

Img 4001

Img 3909

Img 3909

Img 3791

Img 3791

Img 3772

Img 3772

Img 3959

Img 3959

Img 3970

Img 3970

Img 4018

Img 4018

Img 3752 0

Img 3752 0

Arrow slider next
Arrow slider prev

Останні новини

Більше новин
У Полтавській області відкрили гуртожиток для ВПО У Полтавській області відкрили гуртожиток для ВПО
11/05/2025
Путівник Реєстром збитків для України
11/05/2025
Вітчизняні виробники – надійна опора економіки, – Володимир Когут
11/05/2025
У «Кременчуцькій гуманітарно-технологічній академії» провели день відкритих дверей
11/05/2025
Полтавський національний педагогічний університет імені В.Г. Короленка два роки поспіль є активним учасником Всеукраїнської програми ментального здоров’я «Ти як?», ініціативи першої леді Олени Зеленської  
11/05/2025
Привітання т.в.о. начальника Полтавської ОВА Володимира Когута з Днем матері
11/05/2025
Італія розуміє, як важко, але важливо зберегти цивілізацію та спадок – Олена Зеленська у зверненні до учасників Венеційської бієнале
11/05/2025
На Полтавщині проводитимуть технічні вибухи
11/05/2025
Відбувся огляд-конкурс народної творчості «Маруся Чурай. Це – голос наш. Це – пісня. Це – душа!»
11/05/2025

Надсилаємо насвіжіший дайджест новин

Підпишіться, щоб отримувати листи.

ПОЛТАВСЬКА ОБЛАСНА ВІЙСЬКОВА АДМІНІСТРАЦІЯ

Офіційний веб-сайт

Адреса:

36014, Полтава,вулиця Соборності, 45

Телефон

+380 (532) 56-02-90

Електронна пошта

[email protected]

Гаряча лінія

112

ОВА

Весь контент доступний за ліцензією Creative Commons Attribution 4.0 International license, якщо не зазначено інше

Технічна підтримка сайту

[email protected]

Розроблено в

За підтримки

Мапа сайту