18 квітня 2018, 19:05
Спецпогашення маркованого конверта, відкриття тематичної виставки і Міжнародна науково-практична конференція – у Полтаві відзначають 100-річчя від дня народження Олеся Гончара
У Полтавському краєзнавчому музеї імені Василя Кричевського до 100-річчя від дня народження Олеся Гончара провели три заходи. Так, відбулася урочиста церемонія спеціального погашення художнього конверта з оригінальною маркою «100 років від дня народження Олеся Гончара», відкрилася тематична виставка «Світло його зорі», а також пройшло пленарне засідання ІІІ Міжнародної науково-практичної конференції «Феномен Олеся Гончара в духовному просторі України».
У заходах взяли участь заступник голови облдержадміністрації Микола Білокінь, директор Департаменту інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю ОДА Вікторія Пилипенко, ректор Полтавського національного педагогічного університету імені В.Г. Короленка Микола Степаненко, директор Полтавського краєзнавчого музею імені Василя Кричевського Олександр Супруненко, директор Полтавської дирекції ПАТ «Укрпошта» Андрій Рижов, науковці з Полтавщини, Одеси, Чернігова, Києва, Дніпра, Ізмаїла, Вінниці, Черкас. Не змогли приїхати на конференцію дослідники з Японії, Словаччини, Польщі, Молдови, проте їхні наукові напрацювання будуть уміщені в тематичному збірнику статей чи альманасі педагогічного університету «Рідний край».
– Полтавщина багата талановитими людьми, героями. Олесь Гончар – знакова постать для нашого краю. Дякую всім, хто долучився до організації відзначення 100-річчя з дня народження Олеся Терентійовича. Тематичні заходи ще продовжуються. Дуже хочеться, щоб майбутні покоління вивчали історію України, її славні традиції, читали чудові твори, які подарували світу наші талановиті краяни, – зазначив Микола Білокінь.
– У стінах нашого закладу Олесь Терентійович бував кілька разів. Крім того, пам’ять про нього залишилася в колекціях музею завдяки листуванню Олеся Гончара із другом юності Олесем Юренком. У фондах зосталися листи, на основі яких наші співробітники під керівництвом Валентини Клочко побудували тематичну виставку, – розповів Олександр Супруненко.
За словами директора Полтавської дирекції ПАТ «Укрпошта» Андрія Рижова, автором конверта, випущеного до 100-річчя Олеся Гончара, є український художник Миколай Кочубей. Тираж – 400 тисяч примірників. Конверт можна придбати в усіх відділеннях «Укрпошти» на теренах України. Водночас найбільше екземплярів направили на Полтавщину. Подарований Полтавському краєзнавчому музею імені Василя Кричевського працівниками Полтавської дирекції ПАТ «Укрпошта» спецпогашений художній конверт з оригінальною маркою «100 років від дня народження Олеся Гончара» став частиною експозиції «Світло його зорі». Провів церемонію спецпогашення кандидат наук із соціальних комунікацій, доцент кафедри журналістики ПНПУ імені В.Г. Короленка Гліб Кудряшов.
– Формуючи виставку, ми переживали з колегами немало хвилюючих моментів, доторкуючись до епістолярної спадщини Олеся Терентійовича. Відкривали його по-новому, читаючи його листи і щоденники. Експозиція побудована на листах, які у 1990-ті роки нам передав син Олеся Юренка. До слова, Гончар і Юренко познайомилися ще в редакції козельщинської газети «Розгорнутим фронтом», де працювали. Олесь Терентійович, щоправда, працював там недовго, бо поїхав навчатися у Харків. Проте повсякчас упродовж навчання і згодом, у 1940-ві, 1960-70-ті роки, повертався на свою малу батьківщину – в село Сухе Кобеляцького району, – розповіла куратор виставки, завідувач науково-дослідного відділу новітньої історії Полтавського краєзнавчого музею імені Василя Кричевського Валентина Клочко. – В експозиції ми намагалися відтворити колорит сухівського літа, юність письменника. Фотографії і листи, представлені тут, – унікальні, бо вони є лише в одному екземплярі. Деякі світлини не були й опубліковані, бо Олесь Терентійович особисто пересилав їх Олесю Юренку. Виставка покликана сприяти зверненню до поетичної прози Олеся Гончара, прекрасної полтавської мови, яка звучить у «Твоїй зорі», «Циклоні», «Соборі», «Тронці». Ми прагнули, щоб експозиція викликала емоції любові до України, української мови, Полтавщини. Твори Олеся Терентійовича потрібно широко вивчати в українській школі, бо прийдешнє покоління необхідно навчати саме цих кращих зразків літератури.
На виставці «Світло його зорі» можна ознайомитися з листами Олеся Гончара 1930-70-х років, побачити документи, родинні світлини, фото друзів юності – Леоніда Лупана, Павла М’якушки, Василя Тараненка, Федора Демченка, Михася Сича, післявоєнні листи, видання творів письменника з дарчими написами.
Після відкриття експозиції пройшла друга частина пленарного засідання ІІІ Міжнародної науково-практичної конференції «Феномен Олеся Гончара в духовному просторі України». Завтра у межах конференції відбудуться секційні засідання. Їх проведуть у Державному літературно-меморіальному музеї-садибі Олеся Гончара у селі Сухе Кобеляцького району.
Підпишіться, щоб отримувати листи.