29 травня 2018, 21:25
Валерій Головко: «Наша співпраця з Ізраїлем має поглиблюватися, перейти з теоретичного обміну досвідом у практичну площину»
Голова обласної державної адміністрації Валерій Головко зустрівся з Президентом Асоціації сприяння розвитку та співробітництва «Ізраїль – Україна та країни СНД» Леоном Табаковим і керівником київського офісу Асоціації Ігорем Сотенським.
На зустрічі були присутні й заступник голови облдержадміністрації Роман Товстий, директор Департаменту агропромислового розвитку ОДА Сергій Фролов, директор Департаменту економічного розвитку, торгівлі та залучення інвестицій ОДА Інна Іщенко та ректор Полтавської державної аграрної академії Валентина Аранчій.
Учасники заходу порушили тему розвитку аграрного сектора й досвіду Ізраїлю в цій сфері, говорили про співпрацю. Співробітництво, за словами Валерія Головка, передбачає у подальшому створення і розвиток малих підприємств на Полтавщині, молочних кооперативів, обмін студентами, досвідом.
– Наступного разу полтавська делегація поїде в Ізраїль. Запросимо й студентів, які найближчим часом закінчують нашу аграрну академію. Подивимося, як розвивається потужний аграрний сектор Ізраїлю. Наша співпраця має поглиблюватися, перейти з теоретичного обміну досвідом у практичну площину. Тим паче є благодатне підґрунтя: Полтавщина – з-поміж лідерів в аграрному секторі України, у нас є кваліфіковані науковці, фахівці галузі, родючі землі, працьовиті люди. Маємо нагодувати країну своєю якісною продукцією, – зазначив Валерій Головко. – Досвід, який маємо в науці, практичній площині, потребує вдосконалення. Крім того, нині стоїмо на межі створення системи ефективного ведення бізнесу на землі. Не просто засіваємо певні території й потім збираємо врожай. По-перше, наше основне завдання – зберегти цю землю. По-друге, навчити, підказати, як її ефективно використовувати з урахуванням ізраїльського досвіду. Звісно, українська земля має високу ціну й цінність. Питання – як нею розпоряджатимемось.
Валерій Головко наголосив на необхідності отримання результату від співпраці. Зазначив, що нині дуже важливим елементом сільськогосподарської галузі є аграрна екологія.
– Потрібно не просто нагодувати світ, а забезпечити його якісною продукцією. Думаю, Ізраїль може зацікавити ця сфера, – додав очільник облдержадміністрації.
Також він запропонував розглянути можливість створення з залученням досвіду Ізраїлю системи молочних кооперативів на Полтавщині.
– Протягом двадцяти років передаємо нові технології в різних сферах у країни СНД. Насамперед – в Україну, бо наша громадська організація, некомерційна й неприбуткова, була створена вихідцями й громадянами України у 1997 році. Ми починали з хай-теку, комп’ютеризації, будівництва, медицини – усього, чим може гордитися Ізраїль. Нині працюємо й в інших галузях, зокрема в аграрному секторі, – розповів Леон Табаков. – Я приїхав у Полтаву вдруге. Сім років тому організували стартову роботу, провели перший семінар щодо передачі наших нових досягнень і передових технологій у галузі сільського господарства Полтавській області. Згодом чотири делегації полтавських аграріїв відвідали Ізраїль. Проводимо там бізнес-семінари. Аграрії Полтавщини отримують знання не лише від наших спеціалістів, а й відвідують господарства, кібуци, передові компанії, спілкуються з колегами. Цього разу ми привезли нові досягнення у сферах молочного господарства, переробки молока, крапельного зрошування, біології, риборозведення. Хоч Ізраїль – країна, обмежена в природних ресурсах, та й орних земель маємо лише чотири тисячі квадратних кілометрів, а з прісноводих водойм – тільки озеро Кінерет, ми в багатьох сферах досягли найвищих результатів у світі. Середній надій молока в країні – понад 12 тисяч літрів із корови на рік. Маємо дуже добрі напрацювання у сфері риборозведення. Останнє досягнення – Ізраїль став третім у світі з видобутку чорної ікри. Наша ікра за смаковими якостями серед основних експертів вважається найкращою і найдорожчою. Ось що означає поєднувати бажання, працю і знання. Вважаємо, якщо Україна зможе отримати наші нові технології, які ми розвивали упродовж тридцяти років. Готові вам їх передати якнайшвидше, й аграрний сектор України вийде на хороші результати.
Леон Табаков розповів, що Асоціація розпочинала співпрацю з Одеською, Миколаївською, Херсонською, Донецькою областями, потім розширила географію співробітництва на інші регіони держави. Пріоритетом її діяльності упродовж останніх років стала сфера сільського господарства.
– Україна володіє великим аграрним потенціалом. І це найважливіше, те, що необхідно світу. Продукти харчування нічим не заміниш. Роль України та Ізраїлю в цій сфері – неоціненна. Потрібно тільки вміти цим користуватися. Не продавати сировину, а здійснювати переробку, як вчинив Ізраїль, – додав Леон Табаков.
Він наголосив на необхідності вкладати кошти в технології. Звернув увагу й на інший важливий аспект розвитку – навчання, освоєння новацій, передача досвіду, зокрема й молодшому поколінню.
Після спілкування з головою обласної державної адміністрації гості відвідали Полтавську державну аграрну академію. Там вони зустрілися з керівниками сільськогосподарських підприємств і фермерських господарств краю, очільниками структурних підрозділів агропромислового розвитку райдержадміністрацій, професорсько-викладацьким складом вишу. Леон Табаков поінформував про основні напрямки діяльності Асоціації, особливості розвитку сільського господарства Ізраїлю, використання новітніх технологій, окреслив шляхи співробітництва.
– Рік тому, відвідавши у складі делегації Ізраїль, ми побачили, що не тільки земельний і людський потенціал формує успіх у товарному виробництві, а й підхід до роботи, використання технологій. Виснажені природою землі завдяки новітнім технологіям мають такий чудовий потенціал, – зазначив Роман Товстий, який також взяв участь у зустрічі. – У 2012-му було підписано Меморандум про співпрацю між Асоціацією і Полтавською областю, а через два роки призупинено його дію у зв’язку з війною на сході нашої держави. Проте побачивши, що в Україні впроваджуються реформи, є потенціал, у 2017-му співпрацю було відновлено й ми, делегація з Полтавщини, відвідали Ізраїль з офіційним візитом. Як зазначив голова облдержадміністрації Валерій Головко, на що також звертає увагу Кабінет Міністрів, Україна має відходити від формату сировинного придатку, виготовляти й реалізовувати кінцевий продукт. Водночас нам потрібно потурбуватися про освітню складову, навчати молодь, організовувати студентські обміни. Маємо досягти результату, щоб наше виробництво було не гіршим технологічно, ніж у державі Ізраїль.
– У нас відкритий ізраїльський центр. Досвід дистанційного навчання маємо. Працюємо над питаннями дуальної освіти. Готові співпрацювати у відповідному напрямку, адже Полтавщина – житниця України, а кадри вирішують все. Наш заклад є кузнею кадрів для агропромислового сектора. Тож готові до спільної роботи. Інший аспект співпраці – обмін студентами. Нині дійсно необхідно ефективно навчити молодь використанню нових технологій. Маємо потужну «армію» магістрів, яких готові направити в Ізраїль, щоб вони отримували необхідні знання і поверталися впроваджувати тамтешні інновації в сільське господарство України, – розповіла Валентина Аранчій.
Підпишіться, щоб отримувати листи.