17 липня 2018, 15:44
Як працювати з електронною системою «ProZorro. Продажі», обговорили в облдержадміністрації
У зеленій залі облдержадміністрації відбувся навчальний семінар щодо порядку використання електронної торгової системи «ProZorro. Продажі». У ньому взяли участь представники об’єднаних територіальних громад, районних і міських рад краю, структурних підрозділів облдержадміністрації, що здійснюють управління підприємствами, установами, організаціями, майно яких є спільною власністю територіальних громад.
Ініціювали проведення заходу фахівці Департаменту економічного розвитку, торгівлі та залучення інвестицій ОДА спільно з представниками державного підприємства «ProZorro. Продажі» й електронних майданчиків «Центральна універсальна біржа», «СмартТендер.біз», ТОВ «Національна Електронна Біржа».
– Шостого березня цього року набув чинності Закон України «Про приватизацію державного та комунального майна», згідно з яким мала приватизація відбуватиметься через електронну систему «ProZorro. Продажі». Тобто майно вартістю від нуля до двохсот п’ятдесяти мільйонів гривень, яке підпадає під визначення малої приватизації та є на балансах органів місцевого самоврядування, має продаватися через аукціони «ProZorro». До об’єктів малої приватизації належить рухоме майно, пакети акцій, майнові комплекси, нерухомість, підприємства державної та комунальної власності, – пояснив регіональний проектний менеджер ДП «ProZorro. Продажі» Олексій Мовчан. – Півроку тривала підготовка до запуску реформи. Нині все готово. Із представниками органів місцевого самоврядування говоримо наразі про основні принципи роботи із системою, чому вона потрібна й корисна для їхніх громад та України загалом. Багато міст готові до використання системи, їм лише потрібно зрозуміти, як відбувається процес. Півтора року по Україні діяв пілот, до якого могли долучатися органи місцевого самоврядування й державні підприємства, добровільно продавати своє майно. Маємо успішний досвід. У пілотному проекті взяли участь тридцять міст, з-поміж яких і Кременчук. Міста почали використовувати систему й для оренди майна комунальної власності, продажу списаного майна, продажу прав на розміщення тимчасових споруд тощо. За два роки дії проекту до бюджетів різного рівня згенеровано більше дев’яти мільярдів гривень. До системи підключено понад 6,5 тисячі учасників. Через «ProZorro. Продажі» за два роки продано більше майна, ніж реалізовано Фондом держмайна за останні п’ять років.
Олексій Мовчан розповів, що упродовж існування проекту «ProZorro. Продажі» останній двічі визнавали одним із найкращих антикорупційних стартапів світу. Додав, що система потрібна, бо вона прозора, відкрита, гарантує ринкові умови для залучення інвестицій, продажу активів, сприяє довірі бізнесу до влади. За його словами, реформа дозволяє забезпечити прозорість при управлінні майном.
– Приватизація 1990-х років призвела до значного дисбалансу між бідними й багатими. Ми віримо, що завдяки новим підходам зможемо виправити цю проблему, бізнес зможе відкрити інвестиції, крім того, завдяки цій системі можуть бути залучені закордонні інвестиції, бо в ній дуже просто зареєструватися, оперувати нею. Основне – почати. Усе відбувається абсолютно прозоро. Ми бачимо хто яку ставку зробив. Вирішальним фактором є ціна на об’єкт. У системі неможливі маніпуляції, бо вона побудована на основі великої кількості комерційних організацій, майданчиків, які залучають учасників. І ці організації не зацікавлені в корупційних схемах, бо вони учасники ринку й борються за свою мережу, комісію, яку одержать від продажу об’єктів. Заробляють лише тоді, коли об’єкт проданий. Для органів місцевого самоврядування як органів приватизації використання системи безкоштовне, – розповів Олексій Мовчан.
Представники електронних майданчиків «Центральна універсальна біржа», «СмартТендер.біз», ТОВ «Національна Електронна Біржа» розповіли присутнім на семінарі, як використовувати систему «ProZorro. Продажі», працювати з її функціоналом.
Довідково. Закон України «Про приватизацію державного та комунального майна» містить перелік об’єктів, приватизовувати які не дозволяється. До них належать, наприклад, військове майно, надра, корисні копалини, майно медичних установ, ядерні установки й матеріали, а також метро, держреєстри, майно Національної суспільної телерадіокомпанії України. Натомість приватизації підлягають об’єкти, які мають соціально-культурне призначення, але за умови збереження виду діяльності. Якщо об’єкт перебуває в аварійному стані більше трьох років, то його можна перепрофілювати. Винятки становлять спортивні бази, на яких проходила олімпійська та параолімпійська підготовка, розміщені спортивні й фізкультурно-оздоровчі споруди, а також установи, основним видом діяльності яких є лікування та профілактика захворювань.
Підпишіться, щоб отримувати листи.