22 березня 2019, 07:37
Не спалюйте суху рослинність і будте вкрай обережними з вогнем поблизу лісових масивів та житлових будинків
Із настанням весни та підвищенням температури повітря в області все частіше виникають пожежі в екосистемах. Пов’язано це з випалюванням минулорічної сухої рослинності на відкритих територіях.
Із початку березня на Полтавщині зафіксовано 38 пожеж на відкритих територіях, внаслідок чого вигоріло 58 га сухої рослинності. Лише протягом трьох останніх днів виникло 19 подібних пожеж.
Випалювання сухої трави має негативні наслідки як для природи, так і для людини.
Екологи стверджують, що у результаті пожеж знижується родючість ґрунтів, порушується їх структура, забруднюється атмосферне повітря. З димом у повітря вивільняються діоксини – одні з найотруйніших для людей речовини.
Їдкий та густий дим від спалювання сухої рослинності та її залишків впливає на стан здоров’я людей: сприяє збільшенню кількості запальних захворювань органів дихання й очей, алергічних реакцій та захворювань серцево-судинної системи.
У результаті пожеж в екосистемах збіднюється видовий склад лугової рослинності і тваринного світу. Гинуть корисні комахи та черв’яки, звірі, земноводні, плазуни. Вогонь знищує кладки та місця гніздування птахів.
Водночас неконтрольоване випалювання сухої трави часто є причиною лісових та торф’яних пожеж, загоряння житлових будинків та господарських споруд, травмування і навіть загибелі самих паліїв. Необережне поводження з вогнем може призвести до великомасштабних пожеж, адже швидкість поширення вогню у суху та вітряну погоду надзвичайно висока.
Отже, управління з питань цивільного захисту Полтавської облдержадміністрації закликає мешканців області не спалювати суху рослинність та бути вкрай обережними з вогнем поблизу лісових масивів та житлових будинків.
Пам’ятайте, що за самовільне випалювання сухої рослинності передбачена адміністративна відповідальність. Згідно зі статтею 77-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення за самовільне спалювання рослинності та її залишків накладаються штрафи у розмірі від 170 до 340 гривень на громадян і від 850 до 1190 гривень на посадових осіб. Ті самі дії, вчинені в межах територій та об’єктів природно-заповідного фонду, тягнуть за собою накладення штрафу на громадян від 340 до 680, а на посадових осіб – від 1190 до 1700 гривень.
Крім того, згідно зі статтею 245 Кримінального кодексу України, за знищення або пошкодження об’єктів рослинного світу порушник може нести і кримінальну відповідальність.
Це штраф від 300 до 500 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або обмеження волі на строк від двох до п'яти років, або позбавлення волі на той самий строк.
Якщо внаслідок пожежі загинули люди або тварини, то такі дії караються позбавленням волі на строк від 5 до 10 років.
Управління з питань цивільного захисту Полтавської облдержадміністрації
Підпишіться, щоб отримувати листи.