26 квітня 2019, 17:03
У Лубнах вшанували пам’ять жертв аварії на ЧАЕС
26 квітня 1986 року на Чорнобильській атомній електростанції сталася найбільша в історії людства техногенна катастрофа.
Цього року заходи з нагоди 33-ї річниці аварії на ЧАЕС відбулися в Лубнах. Зранку на Ярмарковій площі зібралися люди. У руках тримали прапори, квіти, фото померлих родичів. Поперед колони військові несли ікону «Чорнобильський Спас». Громада рушила ходою до пам’ятного знака «Лубенцям-учасникам ліквідації на аварії на ЧАЕС». Традиційно тут провели мітинг-реквієм. Присутні хвилиною мовчання вшанували пам’ять тих, хто віддав своє життя під час ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС. Учасники ходи поклали квіти до пам’ятника та випустили у небо паперових журавлів, прикріплених до повітряних кульок, у пам’ять про тих, кого вже немає серед живих.
«Пам’ятаю той день – 26 квітня 1986 року. Влада намагалася приховувати, що насправді відбулося. Але це була найбільша техногенна катастрофа ХХ століття. Першими відгукнулися наші пожежники, військові лікарі. Близько 600 тисяч людей брали участь у ліквідації аварії та її наслідків. Зокрема, й 30 тисяч полтавців. Нині чорнобильці стикаються з низкою проблем. Однак влада намагається підтримувати цю категорію людей. Цього року 10 млн грн спрямували на їхню підтримку, адже ми не можемо залишити їх сам на сам із проблемами. Зичимо нашим чорнобильцям добра, здоров’я та миру», – зазначив заступник голови облдержадміністрації Микола Білокінь.
Він вручив орден «За мужність» ІІІ ступеня ліквідатору-лубенцю Анатолію Черкасцю. Також ліквідаторів відзначили почесними грамотами.
Вшанувати пам’ять прийшли ліквідатори, представники влади, небайдужі містяни, духовенство та делегація з італійського міста Сестрі-Леванте. За ініціативи чорнобильців Лубенщини біля пам’ятного знака встановили мармурову дошку народу Італії. Саме італійські родини 24 роки поспіль оздоровлюють дітей-чорнобильців із Полтавщини на березі Середземного моря. З італійськими доброчинцями організація об’єднання «Союз Чорнобиль України» співпрацює вже два десятиліття.
«Пройшовши з вами ходою пам’яті, ми відчули масштабність цієї події. Згадали разом із вами дона Мікеле Коста, який першим звернув увагу на чорнобильських дітей. Саме він започаткував цю добру справу з оздоровлення дітей із чорнобильських сімей Полтавщини. Він, як ніхто, розумів, наскільки ця допомога конче потрібна дітям. Ми представляємо асоціацію, яка продовжує його справу», – розповів голова Асоціації «Затока Казок» Бруно Канепа.
Голова громадської організації ветеранів та інвалідів Полтавської області «Союз Чорнобиль України» Віктор Шкурпела подякував італійським родинам за підтримку. Поінформував, що цього року також 25 дітей із Полтавщини поїдуть на оздоровлення до Італії.
Опісля учасники рушили в село Мгар, до Гори Скорботи. У Мгарському Спасо-Преображенському монастирі відбулася панахида, а потому урочиста частина на алеї пам’яті чорнобильців Лубенщини.
Там відкрили меморіальну дошки дону Мікеле Коста, священнику, який першим організував прийом українських дітей-чорнобильців на оздоровлення в Італію. Її встановили поряд із пам’ятним знаком Василю Куксаню. Він був першим головою правління районної організації ВГО «Союз Чорнобиль України».
«Ідея встановити мармурові дошки виникла в серпні минулого року. Тоді наша делегація перебувала в Італії. Ми відвідали могилу священика дона Мікеле Коста. Поглянувши на фото, згадали його, як він приїздив у Полтаву. Виникла ідея вшанувати його пам’ять в Україні. Кошти на дошки виділила організація «Союз Чорнобиль України» та спонсори. Їх вартість – 4400 грн», – розповів голова громадської організації ветеранів та інвалідів Лубенського району «Союз Чорнобиль України» Микола Чудак.
За загиблими учасниками ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС відслужили заупокійну літію. Традиційно чорнобильців частували кулішем.
Нині в Лубнах проживає 1460 чорнобильців. З них майже половина - 580 - інваліди чорнобиля, 222 вдови. За 33 роки померло 560, за 2018 рік- 28, цього року вже 8. Загалом на Полтавщині проживає 20 тисяч чорнобильців.
Підпишіться, щоб отримувати листи.