16 травня 2019, 08:21
Багатодітні сімї. Правовий статус та державна підтримка
Стаття 51 Конституції України визначає, що сім’я, дитинство, материнство і батьківство охороняються державою. Саме у сім’ї формуються риси доброти, щирості, людяності, розуміння що таке «добро» і «зло», цінності любові до ближніх, рідної домівки, своєї Батьківщини. Це основні цінності, які людина й громадянин проносить через усе життя.
15 травня щороку Україна разом з іншими країнами світу відзначає Міжнародний день сім’ї. Цей день, встановлений Генеральною Асамблеєю ООН у 1993 році, покликаний привернути увагу світового співтовариства до проблем сім’ї, підвищити рівень поінформованості у питаннях стосовно сімей і поглибити знання соціально-економічних і демографічних процесів.
Про те, які сім’ї є багатодітними, їх гарантії та пільги роз’яснюють фахівці Регіонального центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги у Полтавській області.
Стаття 3 Сімейного кодексу України визначає, що сім’ю складають особи, які спільно проживають, пов’язані спільним побутом, мають взаємні права та обов’язки. Подружжя вважається сім’єю і тоді, коли дружина та чоловік у зв’язку з навчанням, роботою, лікуванням, необхідністю догляду за батьками, дітьми та з інших поважних причин не проживають спільно. Дитина належить до сім’ї своїх батьків і тоді, коли спільно з ними не проживає. Права члена сім’ї має одинока особа.
Сім’я створюється на підставі шлюбу, кровного споріднення, усиновлення, а також на інших підставах, не заборонених законом і таких, що не суперечать моральним засадам суспільства.
Відповідно до Закону України « Про охорону дитинства» багатодітна сім’я – сім’я, в якій подружжя (чоловік і жінка) перебуває у зареєстрованому шлюбі, разом проживає та виховує трьох і більше дітей, зокрема кожного з подружжя, або один батько (одна мати), який (яка) проживає разом із трьома і більше дітьми й самостійно їх виховує. До складу багатодітної сім’ї включаються також діти, які навчаються за денною формою навчання у загальноосвітніх, професійно-технічних і вищих навчальних закладах, – до закінчення навчальних закладів, але не довше ніж до досягнення ними 23 років.
Стаття 29 Цивільного кодексу України визначає, що місцем проживання фізичної особи є житло, в якому вона проживає постійно або тимчасово. Фізична особа, яка досягла чотирнадцяти років, вільно обирає собі місце проживання, за винятком обмежень, які встановлюються законом.
Документом, що підтверджує статус багатодітної сім’ї та дітей із такої сім’ї, їх право на отримання пільг, є відповідне посвідчення. Відповідно до Порядку виготовлення і видачі посвідчень батьків багатодітної сім’ї та дитини з багатодітної сім’ї, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 2 березня 2010 р. № 209, посвідчення є документами, що підтверджують статус багатодітної сім’ї та дітей з такої сім’ї, їх право на отримання пільг згідно із Законом України «Про охорону дитинства» та іншими актами законодавства.
Посвідчення видаються структурними підрозділами районних, районних у мм. Києві та Севастополі держадміністрацій, виконавчими органами міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад одному з батьків відповідно до місця реєстрації, протягом десяти робочих днів після подання: заяви одного з батьків про видачу посвідчень; копій свідоцтв про народження дітей; копії свідоцтва про шлюб (крім батьків, які не перебувають у шлюбі); копій сторінок паспорта громадянина України батьків із даними про прізвище, ім’я, по батькові, дату видачі паспорта та місце реєстрації; копії посвідки на постійне проживання батьків, якщо вони є іноземцями або особами без громадянства, які перебувають в Україні на законних підставах; довідки про склад сім’ї; фотокарток (батьків та дітей) розміром 30 х 40 міліметрів; довідки із загальноосвітнього, професійно-технічного, вищого навчального закладу (для осіб від 18 до 23 років, які навчаються за денною формою навчання); довідки про реєстрацію місця проживання або перебування особи під час навчання (для осіб від 18 до 23 років, які навчаються за денною формою навчання); довідки структурного підрозділу районної, районної в мм. Києві та Севастополі держадміністрації, виконавчого органу міської, районної у місті (у разі її утворення) ради про те, що батькам за місцем реєстрації посвідчення не видавалися (у разі, коли зареєстроване місце проживання батьків різне); у разі народження або навчання дитини за межами України – копій свідоцтва про народження дитини та довідки з навчального закладу з перекладом українською мовою, вірність якого засвідчена нотаріусом.
У разі переміщення багатодітної сім’ї із тимчасово окупованої території України або району проведення антитерористичної операції чи населеного пункту, розташованого на лінії зіткнення, до іншої адміністративно-територіальної одиниці посвідчення видаються структурним підрозділом районної, районної у м. Києві держадміністрації, виконавчим органом міської, районної у місті (у разі її утворення) ради одному з батьків за місцем реєстрації після подання: заяви одного з батьків про видачу посвідчень; копій свідоцтв про народження дітей; копії свідоцтва про шлюб (крім батьків, які не перебувають у шлюбі); копій сторінок паспорта громадянина України батьків з даними про прізвище, ім’я, по батькові, дату видачі та місце реєстрації; фотокарток (батьків і дітей) розміром 30 х 40 міліметрів; довідки із загальноосвітнього, професійно-технічного, вищого навчального закладу (для осіб від 18 до 23 років, які навчаються за денною формою навчання); довідки про реєстрацію місця проживання або перебування особи під час навчання (для осіб від 18 до 23 років, які навчаються за денною формою навчання); копії довідки про взяття на облік внутрішньо переміщених осіб з відміткою територіального підрозділу ДМС про реєстрацію їх місця проживання.
Строк дії посвідчень визначається окремо для кожної багатодітної сім’ї і встановлюється з урахуванням перебування в сім’ї не менше трьох дітей у віці до 18 років.
Звертаємо Вашу увагу, що дітям із багатодітної сім’ї посвідчення видаються з шести років. Посвідчення видаються безкоштовно. У разі досягнення дитиною 14-річного віку в посвідчення вклеюється нова фотокартка.
Законодавством передбачені наступні пільги для багатодітним сімей: 50-відсоткова знижка плати за користування житлом (квартирна плата) в межах норм, передбачених чинним законодавством (21 кв. метр загальної площі житла на кожного члена сім’ї, який постійно проживає в жилому приміщенні (будинку), та додатково 10,5 кв. метра на сім’ю); 50-відсоткова знижка плати за користування комунальними послугами (газопостачання, електропостачання та інші послуги) й вартості скрапленого балонного газу для побутових потреб у межах норм, визначених законодавством.
Крім того, багатодітні сімї мають право на 50-відсоткову знижку вартості палива, зокрема рідкого, в межах норм, визначених законодавством, у разі якщо відповідні будинки не мають центрального опалення; позачергове встановлення квартирних телефонів. Абонентна плата за користування квартирним телефоном встановлюється у розмірі 50 відсотків від затверджених тарифів.
Пільги щодо плати за користування житлом (квартирної плати), комунальними послугами та вартості палива, передбачені пунктами 1-3 частини третьої цієї статті, надаються багатодітним сім’ям незалежно від виду житла й форми власності на нього.
Дітям із багатодітних сімей відповідно до норм чинного законодавства надаються такі пільги як безоплатне одержання ліків за рецептами лікарів; щорічне медичне обстеження і диспансеризація в державних і комунальних закладах охорони здоров’я із залученням необхідних спеціалістів, а також компенсація витрат на зубопротезування; першочергове обслуговування в лікувально-профілактичних закладах, аптеках і першочергова госпіталізація та безоплатне одержання послуг з оздоровлення та відпочинку.
У сфері транспортного забезпечення діти з багатодітних сімей також мають право на безоплатний проїзд усіма видами міського пасажирського транспорту (крім таксі), автомобільним транспортом загального користування в сільській місцевості, а також залізничним і водним транспортом приміського сполучення й автобусами приміських і міжміських маршрутів, зокрема внутрішньорайонних, внутрішньо- та міжобласних незалежно від відстані та місця проживання за наявності посвідчення встановленого зразка, а в разі запровадження автоматизованої системи обліку оплати проїзду – також електронного квитка, який видається на безоплатній основі.
Звертаємо вашу увагу, що зазначені пільги надаються за умови, якщо розмір середньомісячного сукупного доходу сім’ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців не перевищує величини доходу, який дає право на податкову соціальну пільгу.
Крім того, матері, які народили п’ятеро і більше дітей та виховали їх до шестирічного віку (батько – якщо у разі смерті матері або позбавлення її батьківських прав ним здійснювалось виховання), мають право на отримання пенсії за особливі заслуги перед Україною у розмірі від 35 до 40 відсотків прожиткового мінімуму (ЗУ «Про пенсії за особливі заслуги перед Україною»).
Кодексом законів про працю України та Законом України «Про відпустки» передбачено, що жінці, яка працює і має двох або більше дітей віком до 15 років, надається щорічно додаткова оплачувана відпустка тривалістю 10 календарних днів без урахування святкових і неробочих днів.
Крім того, сім’ї, які мають п’ятьох і більше дітей, та у разі народження в однієї жінки одночасно трьох і більше дітей, мають право на позачергове отримання квартир або садибних (одноквартирних) жилих будинків із житлового фонду соціального призначення, а також позачергове право отримання житлового приміщення відповідно до Житлового кодексу України та ЗУ «Про житловий фонд соціального призначення».
За рішенням органів місцевого самоврядування та за рахунок місцевих бюджетів можуть встановлюватись додаткові пільгові умови для багатодітних сімей.
Нагадуємо, що отримати безоплатну правову допомогу й захистити свої права ви зможете, звернувшись до фахівців системи безоплатної правової допомоги.
Полтавський місцевий центр з надання безоплатної вторинної правової допомоги знаходиться за адресою: м. Полтава, вул. Європейська, 37/40, тел. (0532) 56-02-88.
Кременчуцький місцевий центр з надання безоплатної вторинної правової допомоги – за адресою: м. Кременчук, вул. Небесної сотні, 54, тел. (05366) 3-00-38.
Лубенський місцевий центр з надання безоплатної вторинної правової допомоги – за адресою: м. Лубни, вул. Монастирська 17, тел. (05361) 77-479.
Цілодобово діє єдиний номер контакт-центру безоплатної правової допомоги 0-800-213-103, дзвінки безкоштовні зі стаціонарних та мобільних телефонів у межах України.
Регіональний центр з надання безоплатної вторинної
правової допомоги у Полтавській області
Підпишіться, щоб отримувати листи.