30 травня 2019, 09:23
У Полтавському музеї авіації і космонавтики відбувся урочистий захід «Володар золотої шпаги з Лютеньки»
У Полтавському музеї авіації і космонавтики відбувся урочистий захід «Володар золотої шпаги з Лютеньки» з нагоди 240-річчя народження Олесандра Засядька.
Шану нашому землякові віддали курсанти Військового коледжу сержантського складу, котрі пройшли біля музею стройовою ходою. Також поклали квіти видатному генералові, родоначальнику реактивної артилерії, нашому землякові Олександру Засядьку.
Під час заходу відвідувачі оглянули макети бойових ракет та почули історію їх створення у 2-й експозиційній залі, де був обладнаний куточок винахідника. Також була відкрита книжкова тематична виставка з Полтавської обласної наукової універсальної бібліотеки імені І.П. Котляревського. У 4-й експозиційній залі для глядачів облаштована локація містечка Полтавського обласного центру науково-технічної творчості учнівської молоді Полтавської обласної ради, де всі присутні мали змогу побачити процес створення та ракет. По завершенню заходу для присутніх продемонстровано фільм присвячений О.Д.Засядьку.
Урочистий захід відкривав завідувач Полтавського музею авіації і космонавтики Пушкарєв Андрій Миколайович, ведуча на заході – завідуюча науково-дослідним сектором фондів Окара Марина Юріївна.
Довідка: Олександр Дмитрович Засядько – видатний полтавець, талановитий конструктор бойових ракет, інженер артилерист, ім’я якого носить найбільший кратер на зворотному боці Місяця. Народився в 1779 році в селі Лютенька Гадяцького повіту Полтавської губернії. Був нащадком старовинного українського козацького роду. На сторінках біографії дослідники описують його як сміливого експериментатора і конструктора бойових ракет, які ним же вперше були застосовані в російській армії. Вражає його військово-інженерний талант, організаторські вміння, особиста відвага й мужність, висока моральність, безкорисливість, самовідданість та наполегливість у досягненні поставленої мети.
Освіту здобував в Артилерійському і Інженерному шляхетському кадетському корпусі. Брав участь в італійському поході Суворова, служив під командуванням Кутузова.
Учасник російсько-турецької, французько-російської та ряду інших воєн. Про хоробрість нашого краянина свідчать його численні бойові нагороди: шпага «За хоробрість» (на той час, окрім О. Засядька, нею було відзначено лише Багратіона, а після Бородінської битви – фельдмаршала М. І. Кутузова) і п’ять орденів (орден Святого Володимира IV ступеня з бантом, ордени Святої Анни ІІ ступеня, орден Святого Георгія ІV ступеня, орден Святого Георгія ІІІ ступеня, якого на той час, крім Засядька, мали лише два офіцери в усій російській армії.)
В 1834 році Олександр Дмитрович пішов у відставку за станом здоров’я. Помер О. Д. Засядько у травні 1838 року в Куряжському монастирі під Харковом, куди його привезли, виконавши останню волю генерал-лейтенанта
За матеріалами прес-служби Полтавського музею авіації і космонавтики
Підпишіться, щоб отримувати листи.