• Перейти до основного вмісту
arrow
Головна
Новини

Права та обов’язки людини, передбачені Конституцією України

27 червня 2019, 08:46

  • Пресслужба ОДА
630 360 1498495113 8798

Права та обов’язки людини, передбачені Конституцією України

 Права та обов’язки людини, передбачені Конституцією України

 

28 червня в Україні відзначають День Конституції України. Саме в цей день у 1996 році було прийнято Основний документ, до якого увійшли основні принципи Загальної декларації прав людини. Завдяки цьому людина, її життя і здоров’я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю. Однак слід пам’ятати, що водночас із правами кожен громадянин має і обов’язки перед державою, які також визначаються Конституцією.

Дотримання прав та свобод людини нині є найважливішим питанням внутрішньої та зовнішньої політики усіх держав. Саме рівень забезпечення прав і свобод особи та їх реалізації й дозволяє оцінити рівень демократичного розвитку кожної держави.

Свобода людини визначається певними ознаками. Кожна людина народжується вільною, і порушення її природних прав є недопустимим. В умовах демократії саме держава має піклуватися про дотримання прав громадян та є головним гарантом свободи людини. Принцип, закладений у ст. 19 Конституції України, відповідно до якого людина може робити все, що прямо не заборонено законом, повною мірою відображає поняття свободи людини. Свобода людини також характеризується і принципом рівності людей перед законом, який визначений у всіх конституціях демократичних країн, зокрема і в Конституції України.

Поняття свободи є багатогранним. Його можна розглядати в кількох аспектах. З однієї сторони, свобода є характеристикою загального стану людини та її соціального статусу, а з іншої – визначає можливість особи вчиняти певні дії, що не суперечать моралі та закону. Теорія права визначає два поняття: права людини і права громадянина. До першої категорії належать усі ті права, що пов’язані із життєдіяльністю та розвитком людини. Ці права закріплені в Конституції України, до них належать: право на життя (ст. 27), право на повагу до гідності людини (ст. 28), право на свободу та особисту недоторканність (ст. 29), право на невтручання в особисте та сімейне життя (ст. 32) та інші права. Відповідно до статті 22 Конституції України, наведений у ній перелік прав людини не є вичерпним, вони також можуть визначатися звичаями й загальними нормами моралі.

Права громадянина відрізняються від прав людини саме тим, що вони регулюють відносини громадян із державою та суспільством і поширюються виключно на громадян конкретної держави, тоді як правами людини можуть користуватися усі люди (як громадяни, так і іноземці, й особи без громадянства), що перебувають на території конкретної держави. Тому права людини є більш пріоритетними, адже вони поширюються на усіх, без винятку, осіб. До прав громадянина, що закріплені в Конституції України належать, зокрема такі: право на свободу об’єднання у політичні партії та громадські організації (ст. 36), право брати участь в управлінні державними справами (ст. 38), право на проведення зборів, мітингів, походів, демонстрацій (ст. 39), право на соціальний захист (ст. 46) та інші. Ці права притаманні виключно громадянами України, громадяни інших держав та особи без громадянства не можуть ними скористатися.

Слід також виокремити політичні права і свободи громадян, які визначають у сфері громадського та політичного життя. До них належать право на свободу думки і слова, на вільне вираження своїх поглядів і переконань, право на свободу об’єднання у політичні партії та громадські організації, право на свободу світогляду і віросповідання. Кожен громадянин має право сповідувати будь-яку релігію або не сповідувати її взагалі, безперешкодно здійснювати релігійні обряди та займатися релігійною діяльністю.

Завдяки закріпленню в Конституції України цих прав і свобод кожен громадянин здатен вільно обирати свій життєвий шлях та рід занять, висловлювати свої думки, брати участь у демократичних виборах. Також ми маємо вільні засоби масової інформації та таємницю кореспонденції. Звичайно, цей перелік наводить тільки маленьку частину тих можливостей, що дає конституційна гарантія прав та свобод людини і громадянина.

Поряд із правами та свободами Конституція закріплює і обов’язки громадян перед державою, які існують окремо від прав та свобод. Так, до конституційних обов’язків належать: безумовне додержання Конституції та інших законів України, сплата податків, захист Вітчизни та інші. Державна політика спрямована таким чином, щоб виховати громадян у дусі добровільного виконання покладених на них обов’язків. До конституційних обов’язків належить також і обов’язок учнів навчатися, і здобувати повну загальну середню освіту. Найважливішим конституційним обов’язком є неухильне дотримання законодавства України, адже це гарантує насамперед благополуччя суспільства та захист прав інших громадян.

Цілодобово функціонує єдиний телефонний номер системи безоплатної правової допомоги – 0 800 213 103. Дзвінки зі стаціонарних та мобільних телефонів в межах України безкоштовні.

Полтавський місцевий центр з надання БВПД

Поділитись

Теги

Полтавщина

Новина за темою

Ворог вчергове атакував Полтавщину
27/06/2019
Колектив Полтавська ОВА висловлює співчуття з приводу смерті співробітника
27/06/2019
Триває прийом робіт на Конкурс дитячих фотографій «Заповідний край»
27/06/2019

Останні новини

Більше новин
Полтавська ОВА посилює моніторинг ветеранської політики: акцент на освіті захисників та членів їхніх сімей Полтавська ОВА посилює моніторинг ветеранської політики: акцент на освіті захисників та членів їхніх сімей
04/07/2025
Звернення т.в.о. начальника ОВА Володимира Когута з нагоди Дня Національної поліції України
04/07/2025
Дайджест наукових подій та заходів Полтавщини
04/07/2025
Ворог вчергове атакував Полтавщину
04/07/2025
Звернення Президента до учасників гала-вечері з нагоди початку данського головування в Раді ЄС
03/07/2025
У Полтавській ОВА відреагували  на ситуацію, яка сталася під час повітряної тривоги 3 липня
03/07/2025
Колектив Полтавська ОВА висловлює співчуття з приводу смерті співробітника
03/07/2025
Вебінар для українського бізнесу: Вихід на ринки ОАЕ, Близького Сходу та Африки з «Nazovni» та партнерами
03/07/2025
У Полтавській області запроваджено системний моніторинг стану ветеранської політики
03/07/2025

Надсилаємо насвіжіший дайджест новин

Підпишіться, щоб отримувати листи.

ПОЛТАВСЬКА ОБЛАСНА ВІЙСЬКОВА АДМІНІСТРАЦІЯ

Офіційний веб-сайт

Адреса:

36014, Полтава,вулиця Соборності, 45

Телефон

+380 (532) 56-02-90

Електронна пошта

[email protected]

Гаряча лінія

112

ОВА

Весь контент доступний за ліцензією Creative Commons Attribution 4.0 International license, якщо не зазначено інше

Технічна підтримка сайту

[email protected]

Розроблено в

За підтримки

Мапа сайту