22 серпня 2019, 18:06
У Миргороді фермери з усієї України обговорювали перспективи ринку землі
250 представників малих і середніх аграрних підприємств із 12 областей України 22 серпня зібралися на першому на Полтавщині всеукраїнському форумі фермерів.
Ціль – формування пропозицій до органів влади щодо розвитку земельних та аграрних відносин в Україні, створення адекватного ринку землі після скасування мораторію на її продаж.
«Не секрет, що нова влада оголосила про запровадження обігу землі. Малі та середні аграрії не проти цивілізованого ринку земельних відносин, але не в тих умовах, що є зараз, – розповідає Дмитро Гриб, голова фермерського господарства Полтавського району «Райдуга». – Спочатку треба подолати корупцію, внести зміни до багатьох законодавчих актів, в країні має бути верховенство права, тільки тоді може бути чесний і прозорий ринок землі. Це ж не продуктовий ринок, на якому пиріжками торгують. Земля – це багатство народу, яке не можна продати будь-кому».
Іван Панасенко із Кременчука – фермер із чималим досвідом – з острахом чекає зняття мораторію на продаж землі. Адже після цього 170 гектарів землі запасу, якими він нині розпоряджається на правах оренди, не зможе купити – немає коштів. І боїться, що гектари перейдуть у руки великих компаній чи холдингів.
І таких стурбованих фермерів на форумі більшість.
«Ми дуже хотіли, щоб на нашому зібранні були представники влади. 16 серпня ми написали листа й запросили на форум президента Володимира Зеленського особисто чи хоча б представника його нової команди, щоб донести наші думки, – говорить голова ПОГО «Асоціація фермерів та приватних землевласників «Відродження Полтавщини» Василь Бурлака. – Але ми все одно передамо в Київ резолюцію форуму. А якщо треба то й у Київ поїдемо, щоб інтереси фермерів теж враховували».
На форм приїхали науковці зі столиці. У своєму виступі заступник директора Національного наукового центру «Інститут аграрної економіки» Віталій Саблук сказав, що ринок землі має бути соціально орієнтованим і доступним, зокрема, для малих і середніх фермерів.
Директор Департаменту агропромислового розвитку Полтавської облдержадміністрації Сергій Фролов теж прийняв запрошення фермерів.
«Цивілізований обіг земельних ресурсів має бути: чим довше буде мораторій, тим більше буде спекуляцій, – сказав пан Фролов. – Але перед тим, як запускати продаж земель, треба прийняти чимало законодавчих актів, створити земельний банк. Щоб ті ж малі сільськогосподарські виробники мали пільгове кредитування на довгі роки, щоб вони мали можливість придбати не лише землю, а й техніку, могли застосовувати нові технології і вести свій бізнес по-білому».
На форумі фермери не стримували емоцій, адже деякі представляють цілі династії – нічого іншого крім обробляти землю не вміють. У своєму зверненні до влади, яке передадуть президенту, вони зазначили питання захисту інтересів малих і середніх аграріїв. Серед них:
- повернення механізму акумуляції ПДВ;
- формування державної кредитної політики для малих і середніх с/г виробників;
- соціальний розвиток села;
- зменшення податкового навантаження;
- рівного права бути суб’єктом господарювання для фізичних і юридичних осіб.
Фермери певні, що прийняття на законодавчому рівні цих заходів дасть можливість ліквідувати корупцію в земельних питаннях, сприятиме збереженню родючості українських чорноземів, підвищенню ефективності аграрного сектору економіки та збереженню навколишнього середовища. Щоб це довести аграрії заявили про готовність зібрати ще один форум, тільки вже в Києві. А щоб їх думки почули, бажають бачити серед радників президента своїх представників.
Підпишіться, щоб отримувати листи.