23 жовтня 2019, 16:28
У Полтавському онкодиспансері можуть відкрити кабінет реабілітації
У Полтаві триває так званий «рожевий жовтень» – щорічний місячник інформування про рак молочної залози, спрямований на підвищення обізнаності про хворобу, профілактику, діагностику та лікування. За даними ВООЗ, рак грудей є найпоширенішим онкозахворюванням у жінок. Кожна 8 українка стикається з цією проблемою.
До Всеукраїнського дня боротьби з захворюванням на рак молочної залози у Полтавському обласному клінічному онкодиспансері провели зустріч із медиками, психологами, пацієнтами та членами неурядової організації «У гармонії з життям». Тема обговорення – післяхірургічна та психологічна реабілітація жінок після втрати органу.
«Суть цих днів – привернути увагу до проблеми. Я навіть не хочу називати цю сумну статистику, ми всі її знаємо. Але ми добилися, що саме в жовтні все більше і більше жінок приходять на огляд до мамолога. У них немає показань, проявів хвороби, вони можуть бути абсолютно здорові. Головне, щоб вони турбувалися про своє здоров’я. Адже чим раніше дізнатися про онкозахворювання, тим більше шансів вилікуватися», – говорить головний лікар онкодиспансеру Орест Вовк.
За даними ВООЗ, рак молочної залози виліковний за умови його виявлення на I стадії – у 95% жінок, на II стадії – у 80%, на III стадії – у 50% жінок. Також на зустрічі медики розповіли про розвиток медицини, зокрема, про органозберігаючі операції. Також відповіли на питання жінок. В основному вони стосувалися реабілітації та відновлення після операцій: відновлення рухомості рук, набряків, виникнення лімфостазу після операцій та його подолання.
«На першій стадії лімфостазу використовують масажі, на другій – пневмопресинг. У цьому разі на руку одягають спеціальний «рукав», який стискає її та підвищує тиск венозної крові та в лімфатичній системі. Внаслідок цього відкриваються лімфатичні судини, які доти не працювали. На третій стадії захворювання врятує лише хірургічне втручання. Його в нашій країні поки що вміють робити лише в Дніпрі. Тамтешні фахівці пройшли необхідне стажування в Іспанії», – розповів заступник головного лікаря з медичної частини Полтавського обласного клінічного онкодиспансеру Артем Айкян.
Проходження реабілітації після лікування раку молочної залози – болюче для пацієнтів питання, адже після виписки з диспансеру вони залишаються наодинці зі своїми проблемами. Жінки з організації «У гармонії з життям» повідомили, що часто навіть не знають, куди звертатися, щоб побороти наслідки операцій. Пневмопресинг, наприклад, вартісна процедура, реабілітологи – теж.
«У штаті онкодиспансеру навіть нема такої посади. Реабілітологи працюють тільки в поліклініках, – пояснює головний лікар Орест Вовк. – Із квітня лікарні переходять на новий рівень фінансування й роботи. Тому є необхідність відкривати у диспансері, якщо не реабілітаційне відділення, то кабінет реабілітації точно. Якщо це не входитиме до переліку послуг, які компенсуватиме Національна служба здоров’я, ми самі до цього прийдемо», – пояснив Орест Вовк.
На зустрічі психолог диспансеру Яна Горбачова розвіяла міфи, які «живуть» у стінах онкодиспансеру: «ця хвороба невиліковна», «якщо сюди потрапив, це кінець», «я краще народними методами полікуюсь». І розповіла, що психологічна реабілітація хворих має відбуватися паралельно з медичною, тільки з позитивними думками й обізнаністю про хворобу, її можна подолати.
Довідка
Група ризику захворювання на рак молочної залози:
Рак молочної залози на ранніх стадіях (І і ІІ) протікає безсимптомно і не завдає болю. Привернути увагу мають дуже хворобливі місячні, болі в молочних залозах.
Симптоми, що дають підстави запідозрити рак молочної залози:
Для запобігання раку молочної залози важливо вести здоровий спосіб життя та вчасно проходити огляд мамолога – не рідше ніж однин раз на 1–2 роки; жінкам старшим за 50 років – що два роки здійснювати мамографічні обстеження.
Підпишіться, щоб отримувати листи.