31 січня 2020, 16:24
Вакцинуватися проти грипу можна і впродовж сезону
До специфічної профілактики проти грипу та ГРВІ відноситься вакцинація. Цього року українцям доступні дві вакцини проти грипу: "Джіс Флю" (Південна Корея) і "Ваксигрип Тетра" (Франція). Обидві – якісні та безпечні. Це так звані спліт-вакцини, що означає розщеплений вірус. Чим вони відрізняються? Перша, "Джіс Флю", захищає від трьох вірусів грипу, так звана тривалентна вакцина. В Україні зареєстрована для дітей, починаючи з 6 місяців життя. Друга захищає від чотирьох вірусів грипу, тобто є квадрівалентною, для дітей рекомендована із трьох років життя.
Одне щеплення захищає протягом усього сезону грипу від найбільш поширених і небезпечних штамів. Щорічна вакцинація є найефективнішим засобом для захисту організму від вірусів грипу. Найкращий час для проведення вакцинації – напередодні грипозного сезону (у вересні). Якщо такої можливості не було, то вакцинуватися можна і впродовж сезону. Всупереч поширеному міфу, це не ослаблює, а посилює здатність організму протистояти грипу.
Проти грипу можуть вакцинуватися жінки, які годують груддю. Крім того, будь-яке грипоподібне захворювання не є підставою для припинення грудного вигодовування. Особливо важливою вакцинація є для представників груп ризику, оскільки вона значно збільшує шанси цих людей відвернути смертельні наслідки хвороби. До груп ризику належать діти до 5 років, вагітні, люди віком від 65 років, люди з надмірною вагою, хворі на діабет, серцево-судинні захворювання тощо. Існують також професійні групи ризику: медичні працівники, вчителі та вихователі, продавці, водії громадського транспорту – усі, хто працює в багатолюдних місцях. Вони не мають жодної можливості уникнути контактів із хворими людьми, тому для них важливі усі засоби інфекційного контролю і профілактики грипу. При загрозі розвитку епідемії (пандемії) грипу специфічна вакцинопрофілактика проводиться за 2–3 місяці до прогнозованого початку епідемії. Під час епідемії вона доповнюється хіміопрофілактикою противірусними препаратами та індукторами інтерферону в осіб, які з певних причин не отримали щеплення проти грипу.
Неспецифічна профілактика ГРВІ і грипу включає багато складових.
Це, перш за все, рання діагностика захворювання та ізоляція хворих на період від 7 до 10 днів. Щодо використання масок, вони одягаються на хворого, щоб попередити розповсюдження вірусу в навколишнє середовище при чханні та кашлі і не захищають здорову людину від потрапляння вірусу в її організм.
Гострі респіраторні захворювання, як найбільш поширена патологія, потребують від лікарів усіх спеціальностей уміння провести клінічну та лабораторну діагностику, вибрати раціональну терапевтичну тактику залежно від етіології захворювання та характеру його перебігу, визначити доцільну профілактику з урахуванням індивідуальних особливостей організму і тенденцій епідемічної ситуації.
ДОЗ ОДА
Підпишіться, щоб отримувати листи.