23 квітня 2020, 00:37
Цьогоріч Полтавська обласна універсальна наукова бібліотека імені І. П. Котляревського святкує 125-річчя
Саме 23 квітня (10 квітня за старим стилем) 1895 року прийняла перших відвідувачів.
17 січня (4 січня за старим стилем) 1895 року в будинку Дамського добродійного товариства відкрили читальню з абонементом на читання журналів та газет, а в будинку пані Кандиби, який мав сім світлих кімнат і стояв на розі Іванівської та Мало-Петровської вулиць (нині вулиця Гоголя і Небесної Сотні) – абонемент. Згодом сюди ж перенесли і читальню. До кінця року фондами бібліотеки вже користувалося понад тисячу читачів.
За цей час вона змінила сім будівель. Була й у будівлі аграрного коледжу управління і права Полтавської державної аграрної академії. Зараз ця споруда відноситься до 35 кращих будівель Полтави кінця ХІХ – початку ХХ століття.
За час свого існування кілька разів змінювала назву. У червні 1949 обласній бібліотеці дали ім’я І. П. Котляревського. Полтавська обласна універсальна наукова бібліотека імені І. П. Котляревського з 2008 року.
Книжковий фонд бібліотеки поповнювався завдяки місцевій громаді та меценатам. Саме вони дарували книги. Найбільше видань надала Харківська громадська бібліотека та Рум'янцевський музей у Москві.
У 1919 році, на базі громадської бібліотеки організували Центральну наукову бібліотеку. Її відкрив Полтавський губернський комітет охорони пам’яток мистецтва і старовини.
У тридцятих роках на базі бібліотеки, крім відділу абонемента, працював читальний зал. У цей період приділяли увагу роботі бібліотеки на селі, основою якої став пересувний книжковий фонд. На 01.01.1934 р. книжковий фонд складав 164 503 прим. книг.
Книжковий фонд напередодні Великої Вітчизняної війни налічував 150 тис. прим. Під час війни кращі твори української, російської і світової класики, письменників сучасності, академічні видання з усіх галузей літератури, мистецтва, науки й техніки були знищені й пограбовані. Загинули майже всі твори М. І. Гнєдича, видання творів О. С. Пушкіна, В. А. Жуковського, унікальний краєзнавчий фонд. 7 ящиків найбільш цінної літератури, переважно стародруків, було вивезено з Полтави.
Починаючи з жовтня 1943 р., бібліотека відновлює роботу в приміщенні 1-ої школи (нині – Полтавський міський багатопрофільний ліцей № 1 імені І. П. Котляревського, де займає 5 кімнат.
5 червня 1993 року бібліотека розпочала свою роботу в новому приміщенні – п'ятиповерховій будівлі сучасної архітектури.
Сьогодні Полтавська ОУНБ ім. І. П. Котляревського — потужний центр роботи з книгами та інформацією, центр спілкування і дозвілля, розвитку інтелектуального та творчого потенціалу. Кількість користувачів бібліотеки за ЄРК дорівнює 18 000 осіб. Щороку бібліотеку відвідує 193 тисячі читачів.
Підпишіться, щоб отримувати листи.