06 травня 2020, 09:17
У період карантину контролюйте хвороби серця і судин
ВООЗ зазначає, що люди з артеріальною гіпертензією і цукровим діабетом значно тяжче переносять COVID-19. Смертність від коронавірусної інфекції серед пацієнтів з артеріальною гіпертензією досягає 8 відсотків, із цукровим діабетом – 9 відсотків.
Міський позаштатний кардіолог Полтави Лілія Погребняк розповіла, що, згідно з карантинними обмеженнями, людям старше 60 років та пацієнтам із хронічними хворобами медики не рекомендують відвідувати поліклініки, щоб зменшити ризик інфікування.
«На жаль, у багатьох наших пацієнтів, – говорить лікар-кардіолог, – у чотирьох стінах розвиваються неврологічні та психологічні проблеми. Замкнутий простір, невідомість та непрогнозованість ситуації, постійний перегляд телевізора спричиняють депресії. Консультуючи пацієнтів он-лайн, у деяких випадках рекомендуємо навіть седативну терапію. Бо емоційне навантаження, депресії можуть призвести до поганих наслідків. На цьому фоні можливий гіпертонічний криз. Залежно від симптомів і клініки, це можуть бути легкі заспокійливі препарати рослинного походження – м’ята, меліса, валеріана. Якщо починаються панічні атаки, рекомендуємо звернутися до сімейного лікаря. Рецептурний препарат медсестра може принести додому.».
За словами Лілії Погребняк, людям із вадами серця, закритим вдома, доводиться модифікувати спосіб життя. «Досі ми рекомендували їм ходити пішки – це оптимальне фізичне заняття для тих, кому навіть середньої тяжкості навантаження протипоказані. Тепер рекомендуємо їм виконувати легку зарядку, нескладну хатню роботу. Важливо дотримуватися розпорядку, щодня прокидатися і лягати спати в один час, скрупульозно дотримуватись призначеної до початку карантинних заходів гіпотензивної терапії».
Проводячи багато часу перед телевізором, пацієнти часто скаржаться на загострене бажання кави, чаю, навіть спиртного. Звісно, чашка кави в першій половині дня не зашкодить, а от знімати стрес алкоголем категорично протипоказано.
Тим, хто періодично потребує обстежень, досліджень, рекомендовано раз на місяць звернутися до сімейного лікаря. Забір крові медична сестра може зробити вдома. Результат пацієнт отримає он-лайн. Тісля цього консультацію вузького фахівця також можна отримати он-лайн або по телефону.
У вкрай важких ситуаціях, коли тиск підвищується і призначені гіпотензивні засоби не допомагають, починається задуха, дискомфорт, набряковий синдром, біль за грудиною Лілія Погребняк рекомендує викликати екстрену допомогу. Бригада медиків в ургентному порядку вирішить, чи потрібна такому хворому госпіталізація.
Завідувач амбулаторії №6 ЦПМСД №2 Полтави Людмила Піляй наголошує, що коронавірус не є приводом переривати призначене лікування пацієнтам із будь-якими хворобами. «Люди із серцево-судинними захворюваннями – це вразлива категорія наших пацієнтів. У такий складний час важливо правильно харчуватися, намагатися не нервувати, зайвий раз нікуди не виходити. Жити своїм життям, а не телевізійними новинами. Пацієнти повинні слідкувати за артеріальним тиском, обов’язково приймати раніше призначені ліки для контролю нападів стенокардії».
Сімейний лікар, завідувач відділенням Великобагачанської амбулаторії загальної практики сімейної медицини Тетяна Чудайкіна також наголошує, що на період карантину люди віком старше 60 років і особливо з хронічними хворобами, повинні знаходитися в самоізоляції. «Щоб виписати рецепт на доступні ліки, пацієнти нашої амбулаторії звертаються в реєстратуру по телефону, – пояснює лікар. – Підвищення артеріального тиску, прискорення серцебиття також намагаємося врегулювати в телефонному режимі, адже своїх пацієнтів я знаю добре. Якщо все ж людині доводиться йти на прийом, рекомендуємо звертатися в амбулаторію у другій половині дня, коли відвідувачів менше.
Потоки пацієнтів у нас розведені. Основний – через центральний вхід. Тут медична сестра у спецодягу заміряє температуру. Є дозатор для обробки рук. Людей із підвищеною температурою відправляємо на інший вхід. Їх педіатр та сімейний лікар приймають окремо».
Тетяна Чудайкіна наголошує: у період карантину особливо важливо слідкувати за харчуванням, не переїдати, контролювати масу тіла. Коронавірус нагадує людству про прості речі, здатні врятувати життя – особисту гігієну, культуру спілкування, соціальну дистанцію, відповідальне ставлення до свого здоров’я.
У рамках проекту Світового банку та МОЗ України за підтримки Полтавської облдержадміністрації
Підпишіться, щоб отримувати листи.