20 серпня 2020, 14:33
У Полтавській облдержадміністрації діє архівна виставка «На шляху до незалежності. Полтавщина»
До 29-ї річниці проголошення незалежності України в Полтавській обласній державній адміністрації представлено виставку. Архівні матеріали охоплюють період від початку ХХ ст. до сьогодення.
Документи відображають процеси державотворення, національного і духовного відродження в Україні і, зокрема, на Полтавщині у першій чверті ХХ ст. Тут, зокрема містяться Універсали Центральної Ради, Акт злуки УНР та ЗУНР (22 січня 1919 р.), портрети визначних діячів української революції 1917-1921 років, вирізки з періодичних видань про українізацію військових частин, світлини Першого українського полку імені Богдана Хмельницького.
Інша група документів регіонального рівня розповідає про соціально-політичні процеси та національно-визвольний рух на Полтавщині.
Також на стендах представлено світлини учасників національно-визвольного руху: Є. Коновальця (голова ОУН), Леонтія Хрестового (ватажок повстанського руху на Гадяччині), Д. Андрієвського (ідеолог ОУН), К. І. Осьмака (Президент УГВР), К. Я. Мешко-Логуш (діячка ОУН-УПА), М. Сарма-Соколовського (діяч ОУН) та ін. Витинки з періодичних видань свідчать про проголошення Української Держави (1941), увічнення пам’яті борців за незалежність – захисників України.
Третій розділ виставки – про державотворчі процеси в Україні у період горбачовської перебудови. Центральними документами розділу є Постанови Верховної Ради України «Про День проголошення незалежності України» (16 липня 1990 р.), «Про проголошення незалежності України» (24 серпня 1991 р.), Акт проголошення незалежності України, «Про підняття над будинком Верховної Ради України синьо-жовтого прапора» (4 вересня 1991 р.), «Про Державний прапор України» (28 січня 1992 р.).
Низка документів розповідає про перше підняття національного прапора представниками демократичних сил у Кременчуці та Полтаві (24 серпня 1990 р., 27 вересня 1990 р.). Окремий блок документів відтворює події на полтавському Майдані, участь краян в АТО, пошанування воїнів Збройних сил України.
Виставка підготовлена на основі документів Центрального державного архіву вищих органів влади та управління (м. Київ), Центрального державного кінофотофоноархіву імені Г. С. Пшеничного та Державного архіву Полтавської області.
Державний архів Полтавської області
Підпишіться, щоб отримувати листи.