21 серпня 2020, 15:12
Захистити громадян, які виїжджають за кордон
Після незначної перерви українські заробітчани, незважаючи на карантинні обмеження і перестороги, продовжили освоювати напрямки для сезонних заробітків. Вони живуть у багатьох країнах світу, працюють в будівництві, сільському господарстві та сфері послуг. При цьому Польща залишається в топі з працевлаштування за кордоном, інші країни також набирають популярності.
Розраховувати на польську пенсію трудові мігранти з України можуть за умови сплати податків в Польщі та офіційного працевлаштування. Українські заробітчани в Росії, Португалії, Іспанії, Естонії та інших країнах мають таке ж право.
Щоб захистити громадян, які виїжджають за кордон на постійне проживання або з метою працевлаштування, Україна продовжує розробляти й укладати міжнародні договори у сфері пенсійного забезпечення. На даний час такі угоди діють більш ніж з 20-ма державами, причому на різних умовах із кожною країною. Поки що немає угоди з Італією, де працює чимало українців, однак робота в цьому напрямку триває.
Фахівці Пенсійного фонду України спільно з фахівцями Міністерства соціальної політики працюють над проєктами двосторонніх договорів насамперед із країнами Європейського Союзу. Одні готові виплачувати пенсію за відпрацьований період, робота ж в інших країнах просто зараховується до трудового стажу на батьківщині. Але якщо працювати в країні, з якою домовленостей немає – стаж не зарахують, а без достатнього страхового стажу можна залишитися без пенсії.
З 1 січня 2020 року для виходу на заслужений відпочинок треба мати 27 років страхового стажу. Надалі аж до 2028 року вимога до стажу буде підвищуватися і у 2028-му році досягне 35 років.
Міжнародні договори (угоди) з питання пенсійного забезпечення розподіляються на два види:
договори, що базуються на територіальному принципі,
договори, що базуються на пропорційному принципі.
Перший вид передбачає, що витрати на виплату пенсій здійснює держава, на території якої проживає отримувач. Такий тип угоди діє між Україною та такими країнами – Вірменія, Казахстан, Киргизстан, Російська Федерація, Таджикистан, Узбекистан, Молдова, Грузія, Азербайджан, Монголія, Румунія, Білорусь. При цьому у разі переїзду пенсіонера переказ пенсії за новим місцем проживання не здійснюється і взаєморозрахунки між державами не провадяться.
За другим видом договорів кожна договірна сторона призначає та виплачує пенсію за відповідний страховий (трудовий) стаж, набутий на її території (Латвія, Литва, Іспанія, Естонія, Словаччина, Чехія, Болгарія, Португалія, Польща). У разі переїзду пенсіонера на постійне проживання до цих держав Пенсійний фонд України продовжує переказувати призначену в Україні пенсію за новим місцем проживання пенсіонера у доларах США або євро.
Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області
Підпишіться, щоб отримувати листи.