• Перейти до основного вмісту
arrow
Головна
Новини

10 вересня – Всесвітній день запобігання самогубствам

10 вересня 2020, 15:38

  • Пресслужба ОДА
N 11092019 01

10 вересня – Всесвітній день запобігання самогубствам

10 вересня – Всесвітній день запобігання самогубствам

 

Стрес є причиною чи не 90% всіх захворювань. Він послаблює імунітет, порушує роботу всіх систем організму, у стані стресу відбувається порушення обмінних процесів. Змінюється маса тіла. Стрес просто «спалює» організм.

Все це згубно впливає на психологічний та фізичний стан людини. У стані стресу також виникають тривожність, депресія, неврози, емоційна нестійкість та зміни настрою, або, навпаки, перезбудження, агресивність, безсоння, підвищена стомлюваність тощо. Поряд із цим стрес також слід розглядати як захисну реакцію організму на зовнішні впливи. За допомогою стресового реагування тіло мобілізує себе на самозахист, а також на пристосування до нової ситуації, адаптацію до неї.

Симптоми стресу: сильна стомлюваність, неуважність; дратівливість, агресія; тривожність, надмірне занепокоєння; безпричинні страхи; розлади пам’яті; регулярні фізичні недуги;  складнощі в стосунках у сім’ї або з близькими, проведення менше часу з ними; відсутність бажання повертатися/влаштовуватися на роботу або неефективність на роботі; відчуття відчуженості, малозначущості у суспільстві. Ваші особистісні якості та суспільні чинники можуть посилювати або послаблювати стресові реакції, впливаючи на їх тип, інтенсивність, тривалість та результат.

Зазвичай нам важко підготуватися до можливого стресу завчасно, ми тяжко переживаємо момент напруження. Але попередити «зрив» та підготувати себе до стресових подій, вийти «переможцем» зі стресової ситуації можна. Суспільна підтримка є важливим ресурсом збереження психологічної стійкості людини в стресових ситуаціях. Багато фахівців відзначають, що позитивне (доброзичливе та сприятливе) соціальне оточення (сім’я, друзі, колеги, група однодумців також може бути одним з найважливіших чинників стресостійкості людини. Ще один ресурс для підвищення стресостійкості – психологічна компетентність (тобто практична обізнаність) людини, рівень її психологічної освіченості й культури.

Що варто робити, аби опанувати стрес? Достатньо відпочивайте; якомога регулярніше їжте та пийте воду; спілкуйтеся та проводьте час із родиною та друзями; обговорюйте проблеми із тим, кому довіряєте; займайтеся тим, що допомагає вам розслабитись (гуляйте, співайте, моліться, грайте з дітьми); робіть фізичні вправи; визначте безпечні способи, як допомагати іншим під час кризи, а також беріть участь у діяльності громади.

Чого не варто робити, аби опанувати стрес? Не вживайте алкоголь або інші психоактивні речовини і не куріть; не спіть увесь день; не працюйте без відпочинку і не розслабляючись; не відсторонюйтеся від друзів та близьких; не нехтуйте елементарною особистою гігієною; не скоюйте насильство.

І ще декілька корисних практичних порад, які допоможуть вам почуватися краще. Не соромтеся плакати! Наш організм однаково реагує на фізичний і душевний біль – сльозами. Емоційний виплеск зменшує вплив психотравмуючих факторів, зменшує ймовірність нервових розладів. Дозвольте собі забути про гендерні стереотипи ( «чоловіки не плачуть», «чоловіки повинні бути сильними» тощо). Спробуйте виробити корисні звички. Починайте свій ранок із ложки меду, розведеної у склянці теплої води, або води з лимоном, а також намагайтеся вживати «сонячні продукти» – овочі та фрукти. Щовечора робіть вправи для розслаблення м’язів плечового поясу, розминайте м’язи плечей, шиї, розтирайте руки, ноги.

Не забувайте відпрацьовувати кілька разів на день заспокоювальне дихання: вдихаємо носом, видихаємо ротом, видих має бути довший за вдих. Обмежуйте кількість інформації, що ви отримуєте та сприймаєте. Звертайте увагу лише на якісно важливі матеріали. Слухаючи чи читаючи щоденні новини, фокусуйтеся на позитивних сюжетах, не концентруйтеся на негативні. Слід пам’ятати, що в багатьох ЗМІ існують свої «прийоми»:  матеріали негативного та скандального характеру задля створення емоційних повідомлень. Водночас пам’ятайте, що повна відсутність важливої, критично виваженої інформації може посилювати вашу невпевненість.

Більше контактуйте із тваринами, це дуже позитивно впливає на внутрішній стан людини, полегшує напруження. До найвідоміших терапій можна віднести іпотерапію (коні) та каністерапію (собаки).

Якщо ваш товариш засмучений, не проходьте повз нього, запитайте що сталося: «Як ти себе почуваєш?», «Що я можу зробити для себе зараз, щоб покращився твій настрій?». Навіть у найважчій ситуації можна зробити для себе і своїх друзів щось приємне (чи хоч би помріяти про це, дати/отримати добру пораду). Якщо ви не відчуваєте покращення свого емоційного стану, без остраху звертайтеся за консультацією до психолога. І пам’ятайте, сильна людина не соромиться звернутися за допомогою. Дуже часто вирішення складної задачі досягають саме ті, хто вчасно звернувся по допомогу. Дбайте про своє психічне здоров’я!

Михайло Бондар, лікар-психіатр ПКЛВ для дорослих  КНП «Лікарня інтенсивного лікування м Горішні Плавні»

 

Поділитись

Теги

медицина

Новина за темою

Дорогі медичні сестри Полтавщини!
10/09/2020
Привітання т.в.о. начальника Полтавської ОВА Володимира Когута з міжнародним днем медичної сестри
10/09/2020
Синдром емоційного вигорання: як розпізнати, подолати та запобігти
10/09/2020

Останні новини

Більше новин
На жаль, світ досі не отримав ясної відповіді з Росії щодо численних пропозицій припинити вогонь, російські обстріли та штурми продовжуються – звернення Президента На жаль, світ досі не отримав ясної відповіді з Росії щодо численних пропозицій припинити вогонь, російські обстріли та штурми продовжуються – звернення Президента
12/05/2025
Контакт-центр Полтавській ОВА опрацював понад 2,7 тис. звернень
12/05/2025
Робоча група «Прозорість і підзвітність» аналізує закупівлю щодо будівництва укриття в Полтавській громаді
12/05/2025
Якби існувала школа, де вчать стійкості, турбуватися про себе та інших… то вона була би в межах освітньої платформи «Ти як?»
12/05/2025
Синоптики попередили про грозу
12/05/2025
Проєкт «Адреса дитинства» масштабується
12/05/2025
Відбулося засідання круглого столу «Книжкова спадщина України: збереження старовинних видань в умовах війни»
12/05/2025
У Полтаві презентують навчальний посібник «Бджільництво»
12/05/2025
У Гадяцькому фаховому коледжі культури і мистецтв ім. І. П. Котляревського відбувся День відкритих дверей
12/05/2025

Надсилаємо насвіжіший дайджест новин

Підпишіться, щоб отримувати листи.

ПОЛТАВСЬКА ОБЛАСНА ВІЙСЬКОВА АДМІНІСТРАЦІЯ

Офіційний веб-сайт

Адреса:

36014, Полтава,вулиця Соборності, 45

Телефон

+380 (532) 56-02-90

Електронна пошта

[email protected]

Гаряча лінія

112

ОВА

Весь контент доступний за ліцензією Creative Commons Attribution 4.0 International license, якщо не зазначено інше

Технічна підтримка сайту

[email protected]

Розроблено в

За підтримки

Мапа сайту