• Перейти до основного вмісту
arrow
Головна
Новини

Все, що потрібно знати про імунну систему людини

01 березня 2021, 15:00

  • Пресслужба ОДА
2109195 Sogodni 1 Bereznya Vsesvitniy Den Imunitetu

Все, що потрібно знати про імунну систему людини

Все, що потрібно знати про імунну систему людини

 

Робота імунної системи людини спрямована на захист від бактерій, вірусів, найпростіших, паразитів, а також від клітин з ознаками чужорідності, наприклад, пухлинних чи інфікованих вірусами. Під терміном «імунна система» розуміють систему, що забезпечує підтримку генетичного гомеостазу на рівні цілісного організму.

Для зручності вивчення усі фактори імунної системи поділяють на клітинні і гуморальні. В імунній системі, залежно від особливостей походження і функціонування, виділяють систему неспецифічного вродженого імунітету і систему специфічного (адаптованого) набутого імунітету.

Лімфоцити, основні клітини імунної системи, з’являються, дозрівають і функціонують завдяки існуванню спеціалізованих утворень – органів імунної системи.

Органи імунної системи поділяють на первинні (центральні) і вторинні (периферичні).

До первинних (центральних) органів належать загруднинна залоза (тимус) і кістковий мозок. Обидва центральних органи імунної системи є місцем диференціювання різних популяцій лімфоцитів. Загруднинна залоза (тимус) – місце утворення Т-лімфоцитів, а в кістковому мозку формуються В-лімфоцити. У первинних органах імунної системи відбувається антигеннозалежне  диференціювання лімфоцитів, під час якого антиген не впливає на процеси розвитку попередників лімфоцитів. Основним критерієм, який визначає доцільність подальшого розвитку і можливість виходу в периферичну циркуляцію клітин центральних органів імунної системи, є здатність нормальним чином взаємодіяти з власними клітинами, а не розпізнавати певні антигени.

До периферичних (вторинних) органів імунної системи відносять селезінку, лімфатичні вузли, мигдалики, лімфоїдну тканину, асоційовану зі слизовою оболонкою кишок, бронхів і легень. У плода лімфоїдна тканина ще недостатньо сформована, оскільки немає контактів з антигенами. У периферичних органах імунної системи здійснюється антигензалежне диференціювання лімфоцитів. У процесі антигензалежного розвитку перевагу отримують клітини імунної системи, здатні краще взаємодіяти з певним актуальним антигеном. Вони витісняють інші, менше пристосовані лімфоцити.

Периферичні органи імунної системи заселяються Т- і В- лімфоцитами з центральних органів імунної системи, причому кожна популяція мігрує у свої локуси, формуючи,  відповідно, тимусзалежні і тимуснезалежні зони цих органів.

У різних органах імунної системи, незважаючи на різні  гістологічну будову і функції клітин, які в них утворюються, відбуваються подібні процеси. У ході утворення, дозрівання і функціонування Т- і В-лімфоцити в центральних органах  імунної системи проходять стадії проліферації, генерації розмаїтості структур лімфоцитів, здатних до розпізнавання антигенів, селекції та диференціювання.

Проліферація полягає в збільшенні кількості клітин шляхом поділу поліпотентних клітин–попередників.

У разі контакту з антигенами відбувається активація лімфоцитів. Активуються лише ті клітини, рецептори яких змогли зв’язатися з антигеном. Клітини, що розпізнали антиген, підлягають бласттрансформації, тобто втрачають ознаки спеціалізації й отримують здатність до проліферації. Завершальним етапом диференціювання є утворення ефекторних клітин і клітин пам’яті.

Після контакту з антигеном в одній ділянці організму лімфоцити, що утворилися, включаються в рециркуляцію, мігруючи іншими тканинами й органами. Це забезпечує захист організму в разі повторного потрапляння збудника іншим шляхом.

На кожен окремий антиген реагує специфічний саме для нього лімфоцит, завдяки чому система набутого імунітету є системою специфічного імунітету. Клональна організація імунної системи забезпечує можливість одночасного  перебігу кількох (багатьох) реакцій імунітету. Ці процеси імунної відповіді практично не залежать один від одного, що забезпечує захист організму в разі одночасного потрапляння до нього кількох збудників.

Процес проліферації і диференціювання лімфоцитів у периферичних органах імунної системи визначається антигеном, тому розвиток клітин визначають як антигензалежний.

Імунна системи людини – це вартовий, який будь-якою ціною охороняє і зберігає наше здоров’я.

Ольга Бастаногова, лікар-імунолог дитячий Обласного Центру дитячої імунології

КП «Полтавська обласна дитяча клінічна лікарня Полтавської обласної ради».

 

Поділитись

Теги

медицина

Новина за темою

30 червня – міжнародний день боротьби зі сколіозом
01/03/2021
Відбувся випуск здобувачів вищої освіти Полтавського державного медичного університету
01/03/2021
Обласна лікарня нагороджена престижною професійною відзнакою за вклад у розвиток інсультної медицини в Україні
01/03/2021

Останні новини

Більше новин
Синоптики обласного центру з гідрометеорології попереджають про сильний вітер Синоптики обласного центру з гідрометеорології попереджають про сильний вітер
01/07/2025
На Полтавщині знеструмлено 60 населених пунктів
30/06/2025
Володимир Когут разом із представниками УВКБ ООН відвідав місце ворожого ракетного удару по житловому будинку у Полтаві
30/06/2025
На Полтавщині відремонтували гуртожиток для ВПО
30/06/2025
726 домогосподарств без електрики через негоду в Миргородському районі
30/06/2025
Школа адаптивного землеробства: Аграрії опановують вуглецеве землеробство для родючості ґрунтів
30/06/2025
На XIII Чемпіонаті Європи з черліденгу представники Полтавщини здобули дві золоті нагороди
30/06/2025
Відбувся випуск здобувачів освіти ВСП «ППФК НТУ «Харківський політехнічний інститут»
30/06/2025
Артисти Полтавського обласного музично-драматичного театру ім. М. Гоголя взяли участь у 15-му фестивалі Днів українського театру в Польщі
30/06/2025

Надсилаємо насвіжіший дайджест новин

Підпишіться, щоб отримувати листи.

ПОЛТАВСЬКА ОБЛАСНА ВІЙСЬКОВА АДМІНІСТРАЦІЯ

Офіційний веб-сайт

Адреса:

36014, Полтава,вулиця Соборності, 45

Телефон

+380 (532) 56-02-90

Електронна пошта

[email protected]

Гаряча лінія

112

ОВА

Весь контент доступний за ліцензією Creative Commons Attribution 4.0 International license, якщо не зазначено інше

Технічна підтримка сайту

[email protected]

Розроблено в

За підтримки

Мапа сайту