• Перейти до основного вмісту
arrow
Головна
Новини

Сучасна діагностика туберкульозу у ВІЛ-інфікованих пацієнтів із тяжким імунодефіцитом

24 березня 2021, 09:34

  • Пресслужба ОДА
1585075546

Сучасна діагностика туберкульозу у ВІЛ-інфікованих пацієнтів із тяжким імунодефіцитом

Сучасна діагностика туберкульозу у ВІЛ-інфікованих пацієнтів із тяжким  імунодефіцитом

 

24 березня березня – Всесвітній день боротьби з туберекульозом. За останні кілька років зростає захворюваність на поєднану інфекцію ТБ/ВІЛ. Кожен п’ятий хворий на туберкульоз має супутню ВІЛ-інфекцію. Туберкульоз – це головна опортуністична інфекція у хворих на ВІЛ та головна причина смерті. Найбільша проблема під час ведення випадку комбінованої інфекції ВІЛ/туберкульоз полягає у вираженому імунодефіциті. Це значно ускладнює діагностику туберкульозу стандартними методами (мікробіологічним та променевим), особливо позалегеневого туберкульозу.

У чому полягає інновація?

Державною установою «Центр громадського здоров’я МОЗ України» у 2018-2020 рр. вперше в Україні, згідно з рекомендаціями ВООЗ, впроваджено інноваційний метод діагностики туберкульозу у ВІЛ-позитивних осіб із використанням тесту визначення ліпоарабіманану в сечі (далі – ЬР-ЬАМ тест). Це стало можливим завдяки реалізації проекту Глобального фонду для боротьби з туберкульозом та малярією. Використання ЬР-ЬАМ тесту спрямоване на покращення виявлення туберкульозу серед ВІЛ-позитивних пацієнтів із вираженою імуносупресією, тяжкими проявами хвороби, у важких діагностичних випадках. Перевагою цього тесту є простота у використанні та швидке отримання результату.

Імунохроматографічний ЬР- ЬАМ тест – це сучасний метод швидкої діагностики захворювання на туберкульоз будь-якої локалізації у ВІЛ-інфікованих осіб із вираженим імунодефіцитом, який віднині використовується і в Полтавській області. Особливо ефективний в діагностиці позалегеневого туберкульозу. При захворюванні на ТБ в місці проникнення збудника в організм утворюється туберкулома (гранулематозне запалення), яка обмежує потрапляння збудника в кров та подальше його поширення в організмі. За формування туберкуломи відповідають Т-лімфоцити СП 4, рівень яких критично знижується при ВІЛ-інфекції. Тому при тяжкому імунодефіциті (критичний рівень СП 4) мікобактерії вільно поширюються з током крові по організму (бактеріемія), що зумовлює тривалу не характерну для ТБ лихоманку та відсутність кашлю (оскільки немає казеозного некрозу). Тому класичний підхід до діагностики туберкульозу (скринінг-променева діагностика, мікробіологічне дослідження) в цих умовах не спрацьовує. Тяжкий імунодефіцит також зумовлює зниження чутливості мікробіологічного та променевого методу діагностики туберкульозу. При рівні СП 4 менше 100 клітин/мл у 25 відсотках випадків не знаходять КСП під час мікроскопії мазка у хворої на туберкульоз людини. Тому в випадках тяжкої імуносупресії до класичних методів діагностики додають метод ЬР-ЬАМ.

Переваги і недоліки тесту

Цей тест використовують в дітей та дорослих з ВІЛ-інфекцією лише при рівні СП 4 менше 100 клітин/мл (за показаннями – при рівні СП 4 менше 200 клітин/мл) та симптомами туберкульозу або без них, а також в осіб з тяжким перебігом ВІЛ-інфекції незалежно від рівня СП 4. Перевагами методу ЬАМ тесту є простота, доступність, невисока вартість, висока чутливість.

Недоліками ЬР-ЬАМ-тесту є те, що він не дозволяє виявити локалізацію туберкульозного процесу, не дозволяє відрізнити мікобактерії туберкульозу від нетуберкульозних мікобактерій та визначити медикаментозну чутливість збудника. Тому цей тест не може бути самостійним методом діагностики туберкульозу. Золотим стандартом діагностики туберкульозу у людей з тяжким імунодефіцитом  є поєднання РРЬАМ та молекулярно-генетичного дослідження мокроти (ОепеХрегІ).

Цей тест гарантує раннє виявлення легеневого та позалегеневого туберкульозу у ЛЖВ та своєчасний початок специфічного лікування ТБ. Досліджуваним матеріалом є сеча пацієнта з тяжким імунодефіцитом та підозрою на супутній туберкульоз. Імунохроматографічним методом в сечі визначають наявність ліпоарабіманану (ЬАМ – компонент клітинної стінки мікобактерії туберкульозу). Під час масивної бактеріемії (яка спостерігається при вираженому імунодефіциті) частина мікобактерій туберкульозу руйнується в нирках і в сечу виділяється ліпоарабіманан, який потім визначають за допомогою ЬР-ЬАМ тесту. Дослідження проводиться за допомогою тест-смужок. На тест-смужку наносять 60 мл ранкової сечі і через 25 хвилин проводять оцінку результату: одна смужка свідчить про негативний результат, дві – про позитивний.

Висновки

Важливо пам’ятати, що ЬР-ЬАМ-тест  є ефективним доступним методом діагностики туберкульозу у лише ВІЛ-інфікованих осіб з тяжким імунодефіцитом. Він дозволяє своєчасно розпочати специфічне лікування, але не дозволяє визначити локалізацію туберкульозного процесу, збудника та його чутливість до антибіотиків. Золотим стандартом діагностики туберкульозу у ВІЛ-інфікованих осіб є поєднання ЬР-ЬАМ та молекулярно-генетичного дослідження мокроти (ОепеХрегІ).

 

О.Г. Шперно, лікар-фтизіатр психотуберкульозного відділення КП «Обласний заклад з надання психіатричної допомоги ПОР»

 

Поділитись

Теги

медицина

Новина за темою

Відбувся випуск здобувачів вищої освіти Полтавського державного медичного університету
24/03/2021
Обласна лікарня нагороджена престижною професійною відзнакою за вклад у розвиток інсультної медицини в Україні
24/03/2021
26 червня – Міжнародний день боротьби проти зловживання наркотиками та їх незаконного обігу
24/03/2021

Останні новини

Більше новин
На Полтавщині через негоду залишилися без світла 1174 споживачі (оновлено) На Полтавщині через негоду залишилися без світла 1174 споживачі (оновлено)
28/06/2025
На Полтавщині провели фізкультурно-оздоровчий захід пам’яті Миколи «МІКС» Манзенка
28/06/2025
З нагоди Дня Конституції у театрі ляльок провели активності для дітей
28/06/2025
Україна та Польща багато зробили разом із початку повномасштабної війни, і потрібно зберегти такий характер відносин надалі – Володимир Зеленський
28/06/2025
Президент вручив державні нагороди Тарасу Лелюху та 17-тій Полтавській бригаді
28/06/2025
У День Конституції Володимир Зеленський відзначив видатних українців та українок державними нагородами
28/06/2025
Ворожі атаки, підготовка до опалювального сезону, підтримка ветеранів і новий проєкт «Офіцер-рятувальник громади», – Володимир Когут підбив підсумки тижня
28/06/2025
Звернення Президента України Володимира Зеленського з нагоди Дня Конституції
28/06/2025
Полтавщина – лідер за підсумками фінальних ігор «Всеукраїнських шкільних ліг пліч-о-пліч»
28/06/2025

Надсилаємо насвіжіший дайджест новин

Підпишіться, щоб отримувати листи.

ПОЛТАВСЬКА ОБЛАСНА ВІЙСЬКОВА АДМІНІСТРАЦІЯ

Офіційний веб-сайт

Адреса:

36014, Полтава,вулиця Соборності, 45

Телефон

+380 (532) 56-02-90

Електронна пошта

[email protected]

Гаряча лінія

112

ОВА

Весь контент доступний за ліцензією Creative Commons Attribution 4.0 International license, якщо не зазначено інше

Технічна підтримка сайту

[email protected]

Розроблено в

За підтримки

Мапа сайту