28 серпня 2023, 11:11
Алергія на комах може з’явитися в будь-якому віці. Якщо після першого укусу червона пляма навколо місця укусу більше 10 сантиметрів, потрібно звернутися до лікаря-алерголога. Спеціальні тести покажуть – це місцева реакція або справжня алергія. Остання тягне за собою серйозні наслідки: імунна система сприймає цей білок, як дуже загрозливий, і виробляє антитіл більше в 10-100 разів. Цей гістамін викликає розширення судин, падіння тиску, зупинку серця, набряки.
У пацієнтів, чий організм надто сприйнятливий до отрути комах, може розвинутися не місцева, а системна реакція на укус. У цьому випадку буде потрібно кваліфікована медична допомога, бо загальна реакція організму становить загрозу для життя і здоров’я.
Серед симптомів системних алергічних реакцій:
Укус комара
Комар не є загрозою для здорової людини: невеликий свербіж і припухлість – це максимальні шкірні прояви від його укусу.
Алергія на комара проявляється неприємним відчуттям поколювання, сверблячкою, почервонінням шкіри, набряком. У важких випадках спостерігаються:
Всі прояви можна поділити на місцеві (набряки до 10 см в діаметрі тривалістю до 24 годин), загальні легкого та середнього ступеня (кропив’янка, свербіж, набряк Квінке), місцеві тяжкого ступеня (набряк гортані з асфіксією), загальні важкого ступеня – аж до анафілактичного шоку.
Перша допомога при гострій алергії на комариний укус:
Найкращий спосіб виключити алергічні прояви – профілактичний.
Укус мошки
Алергія на комах цього типу проявляється на речовини, що містяться в слині мошки. Вона найбільш поширена у дітей молодшого віку. Алергія на укус мошки проявляється наступними ознаками:
Перша допомога при укусі мошки здійснюється тим же самим способом, що і при лікуванні комариних укусів. Особливість прояву цього типу алергії полягає в сильному свербінні, що викликає бажання почухати пошкоджену ділянку. Щоб цього уникнути, рекомендується нанести асептичну пов’язку.
Укуси перетинчастокрилих (бджола, оса, шершень)
Алергія після укусу комах цих типів є найбільш сильною. Яд перетинчастокрилих має високу токсичність і може викликати сильну реакцію у алергіка. Комахи встромлюють змащене отрутою жало в шкіру (у випадку з бджолами жало залишається в ранці), і отрута досить швидко поширюється навколо ранки. Найбільш агресивними з трьох видів комах є оси: їх жало не залишається в шкірі, вони можуть кусати багато разів і не вмирають. Аналогічно діють шершні, хоча вони є менш агресивними.
Дія отрути проявляється по-різному. Отрута бджіл руйнує еритроцити, порушує нервові структури, викликає набряк, біль і запалення. Отрута ос і шершнів розширює судини, сприяє гемолізу еритроцитів, скорочує гладку мускулатуру.
Набряк при алергії на укус комахи – один з найпоширеніших симптомів. Часто набрякає ціла уражена кінцівка, очі або частина обличчя. Крім набряку також відзначаються такі реакції:
Перша допомога при укусі бджіл – видалити жало зі шкіри, не пошкодивши мішечок з отрутою на ньому (використовувати пінцет, ніготь, стерильну голку від шприца);
При серйозних загальних і місцевих проявах необхідно укласти хворого так, щоб голова і плечі були підняті. Ні в якому разі не варто розтирати або придавлювати місце укусу. Негайно накласти джгут вище місця укусу на 15 см (можливо туго перетягнути ременем, мотузкою, шматком матерії і т.п.), і лише потім видаляти жало. Якщо спостерігається зміна овалу обличчя, шиї, не слід давати хворому таблетку або воду – спроба ковтання може спровокувати задуху.
Рекомендується викликати лікаря відразу, якщо ви точно знаєте про свою алергії і високу ймовірність серйозних проявів при множинних укусах в обличчя.
Якщо хтось в сім’ї схильний до алергічних реакцій, необхідно твердо знати, як діяти при розвитку алергії на укус комахи, вміти грамотно і своєчасно надати першу допомогу. Пам’ятайте, що іноді від цього може залежати чиєсь життя.
При наявності алергії на комах необхідно завжди мати при собі антигістамінні препарати, антигістамінні гелі, щоб обробити місце укусу і дотримуватись правил обережності. Але навіть після першої самостійної допомоги треба викликати швидку або їхати в лікарню. Тому що після полегшення не виключена повторна алергічна реакція.
Сподіваюсь, що ці прості поради зможуть Вам допомогти. Будьте здорові!
Раїса Олефіренко, лікар загальної практики-сімейний лікар КНП « Котелевський ЦПМСД»
Укуси Комах
Підпишіться, щоб отримувати листи.