У межах поїздки ознайомилися з роботою закладу, зустрілися з сімейними лікарями та медичними працівниками, обговорили інтеграцію послуги з ментального здоров'я на рівні первинної медичної допомоги, надання допомоги пацієнтам у сфері психічного здоров’я.
«У Полтавській області близько 3,5 тисячі працівників пройшли навчання за програмою. І нині сімейні лікарі надають допомогу пацієнтам, можуть швидше зрозуміти причини – це розлади психічні, чи розлади сну тощо, – розповів Богдан Корольчук. – Це дієве навчання, що допомагає швидше діагностувати хворобу, вирішити її в сімейного лікаря чи спрямувати до профільного фахівця. Полтавщина активно включилася в роботу і масштабує проєкт, щоб кожен із сімейних лікарів міг надати психічну допомогу».
Регіональна координаторка Всеукраїнської програми ментального здоров’я «Ти як?» Юлія Ющенко розповіла, що через війну кожен п’ятий українець знаходиться під загрозою однієї із форм психічного розладу. Ці висновки зроблені за оцінками Всесвітньої організації охорони здоров’я.
«Із початку повномасштабного вторгнення почала працювати програма медичних гарантій, де допомога в сфері ментального здоров’я стала одним із пріоритетів. На контрактування з НСЗУ за пакетом «Супровід і лікування дорослих і дітей з психічними розладами» на первинній ланці медичної допомоги на Полтавщині укладено 41 договір із медичними закладами. Важливо, що сьогодні можна знайти сімейного лікаря, який надає психологічну допомогу», – розповіла Юлія Ющенко.
За даними НСЗУ, минулого року більше 12 тисяч жителів Полтавщини скористалися послугами сімейних лікарів із надання психологічної допомоги.
У Великобагачанському центрі ПМСД працює 9 лікарів та 28 медсестер. Вони теж пройшли навчання і з червня 2023 року надають допомогу за контрактом із НСЗУ.
«Найбільше кому може довіритися пацієнт – це сімейний лікар. Людина до нас приходить, розповідає про свої проблеми та переживання. На першому етапі ми надаємо поради, а за потреби можемо перенаправити до профільних фахівців, – розповіла лікар-терапевт Великобагачанської амбулаторії Ірина Якименко. – Навчання допомагає систематизувати ті знання, що мали до цього. Нині допомога надається на більш кваліфікованому рівні».
За словами лікарів, найчастіше звертаються внутрішньо переміщені особи, рідні військових, батьки маленьких дітей із порушеннями сну, тривожністю, скаргами на поганий настрій, пригніченість.
Інтеграція послуги з ментального здоров'я в систему первинної медичної допомоги є компонентом пріоритетного проєкту Міністерства охорони здоров'я України у межах Всеукраїнської програми ментального здоров'я. Комунікаційний супровід реалізується за підтримки ВООЗ, Уряду Канади, Міжнародного медичного корпусу. Комунікаційна кампанія «Ти як?» Всеукраїнської програми ментального здоров'я реалізується за підтримки проєкту USAID «Розбудова стійкої системи громадського здоров’я», який виконує організація Пакт.
Довідково: послуга є абсолютно безкоштовною, адже надається у межах Програми медичних гарантій. Наразі вже понад 850 закладів первинної медичної допомоги мають відповідний контракт із Національною службою здоровʼя України, переглянути їх можна на інтерактивній мапі. Аналогічні дані допоможуть знайти оператори «гарячої лінії» НСЗУ – для цього потрібно зателефонувати на 16-77.
Якщо у вас досі немає сімейного лікаря, і ви не знаєте, до кого звернутися, шукайте спеціаліста, найближчого до вашого місця проживання, за цим посиланням (https://edata.e-health.gov.ua/e-data/dashboard/pmg-psychiatry) або за номером 16-77.
Підпишіться, щоб отримувати листи.