15 травня 2024, 18:24
Безперечно, для кожної української родини повномасштабне вторгнення розділило життя на «до» та «після» і, на превеликий жаль, для багатьох сімей воно вже ніколи не буде як раніше. Хтось втратив роботу, хтось домівку, а хтось найцінніше – близьку людину.
Забезпечення всебічної підтримки сімей, а отже і кожного з нас, як ніколи важливе в таких важкий для країни період, адже сім’я – це найбільша цінність, джерело життя, розвитку, любові та злагоди.
З метою формування спроможностей замість залежностей, сімейноорієнтована соціальна політика України спрямована на використання низки інструментів підтримки родини як на державному, так і місцевому рівня.
Відповідно до Закону України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми» в області щомісяця близько 26 тисяч сімей отримують державну допомогу при народженні чи усиновленні дитини, на дітей одиноких матерів, на дітей, над якими встановлено опіку чи піклування, допомогу по догляду за тяжкохворою дитиною, якій не встановлено інвалідність, допомогу у зв’язку з вагітністю та пологами.
Батьки новонародженої дитини мають право на отримання від держави одноразової допомоги у вигляді «пакунка малюка» або за їх бажанням отримати одноразову грошову компенсацію його вартості у розмірі 7689 грн.
Станом на 01.05.2024 пакунок малюка отримала 791 сімей, компенсація його вартості виплачена 1185 сім’ям на загальну суму 9,0 млн грн.
З метою підтримки багатодітних сімей, створення належних умов для виховання дітей 5 тисячам багатодітних сімей області виплачується щомісячна державна допомога у розмірі по 2100 грн на третю і кожну наступну дитину до досягнення ними шестирічного віку.
В поточному році 37 жінкам області Указом Президента України присвоєно почесне звання України ,,Мати-героїня” та виплачено одноразову винагороду у розмірі 30 280 грн.
Сім’ям, в яких виховуються діти з інвалідністю, одному із батьків виплачується державна соціальна допомога. Батькам, які не працюють, не навчаються, одиноким батькам, а також батькам дітей з інвалідністю підгрупи А додатково виплачується надбавка на догляд. Загальний розмір допомоги становить від 2361 грн до 8044,70 грн, та визначається в залежності від ступеня тяжкості захворювання дитини, її віку та з урахуванням права батьків на отримання надбавки на догляд. Вказану допомогу в області отримує 5,9 тисяч сімей з дітьми з інвалідністю
Поряд з цим, сім’ям, які з поважних або незалежних від них причин мають середньомісячний сукупний дохід нижчий від встановленого рівня забезпечення прожиткового мінімуму (гарантований мінімум) для сім’ї, може бути призначена державна соціальна допомога малозабезпеченим сім’ям. В квітні поточного року підтримку від держави отримало 7,9 тисяч малозабезпечених сімей області, в тому числі 1,5 тисяч сімей багатодітних.
В рамках Комплексної програми соціального захисту населення області за рахунок коштів обласного бюджету на постійній основі впроваджуються заходи з підтримки сімей, які опинились в складних життєвих обставинах.
Також, в межах взаємодії з територіальними громадами та патрнерськими громадськими організаціями, такі сім’ї максимально охоплені соціальними послугами відповідно до своїх потреб.
У кожній із 60 територіальних громад області сім’я може отримати сімейно-орієнтовані послуги звернувшись до центру надання соціальних послуг, центру соціальних служб або центру соціального обслуговування.
В рамках пілотного проєкту Мінсоцполітики з формування життєстійкості в Глобинській, Миргородській, Кобеляцькій та Пирятинській громадах свої двері для родин відкрили центри життєстійкості – простори з надання комплексних соціальних послуг та психосоціальної допомоги.
На черзі такі центри відкриються у Лубенській, Шишацькій, Полтавській, Кременчуцькій та Новосанжарській громадах.
Також родина, яка виховує дитину з інвалідністю має можливість отримати соціальну послугу денного догляду для дітей з інвалідністю у відділенні денного перебування Пирятинського центру надання соціальних послуг – унікальна практика для громад Полтавщини, яка реалізована за підтримки Дитячого Фонду ООН (UNICEF).
Реабілітаційні послуги доступні на базі 5 центрів комплексної реабілітації дітей з інвалідністю в Полтавській, Кременчуцькій, Миргородській, Лубенській та Гадяцьких громадах, а також у відділення „Реабілітаційний центр для дітей з інвалідністю” ЦНСП Шишацької громади.
Щороку ці заклади охоплюють послугами понад 1000 дітей з інвалідністю та дітей, що належать до групи ризику щодо отримання інвалідності.
В березні поточного року за підтримки ЮНІСЕФ на базі Полтавського міського центру реабілітації для осіб з інвалідністю відкрито центр раннього втручання – комплексної послуги яка поєднує медичну, психологічну, педагогічну та соціальну складові підтримки сім’ї, яка очікує або вже має дитину з особливими потребами.
Також, експертами ЮНІСЕФ, Мінсоцполітики та Координаційного центру з розвитку сімейного виховання та догляду дітей в рамках конкурсного відбору дві громади від Полтавщини (Кременчуцького міського Центру комплексної реабілітації дітей з інвалідністю та Пирятинського центру надання соціальних послуг) з поміж 200 заявок від громад всієї країни стали учасниками програми з навчання та підготовки команд надання послугу раннього втручання сім’ям з дітьми раннього віку.
Враховуючи, що державна сімейна політика визначає сім’ю найкращим середовищем для зростання та розвитку гармонійної особистості, в поточному році 74 особи пройшли навчання в Полтавському обласному центрі соціальних служб та рекомендовані в прийомні батьки, батьки-вихователі, опікуни/піклувальники та усиновлювачі.
Наразі в області діє 101 прийомна сім’я, в якій виховуються 175 дітей, а також 38 дитячих будинків сімейного типу для 252 дітей.
З нагоди Дня сім’ї – соціально важливого свята, хочемо побажати всім родинам Полтавщини злагоди, достатку, життєстійкості, а головне мирного українського майбутнього. Бережіть себе та близьких!
Підпишіться, щоб отримувати листи.