20 травня 2024, 12:02
25 січня 2018 р. ПУЕТ ініціативно розпочав реалізацію проекту «Університет третього віку» (УТВ), до якого долучилися партнери: БО «Світло надії», ГО «Центр освіти дорослих Полтавщини», Інститут розвитку міста, Українська медична стоматологічна академія (нині Полтавський державний медичний університет), Полтавський національний педагогічний університет ім. В.Г. Короленка та ін. Його мета – створення умов віковій категорії 55+ для досягнення 4-ї Глобальної цілі Сталого розвитку ООН: «Забезпечення всеохоплюючої і справедливої якісної освіти та забезпечення можливості навчання впродовж життя для всіх».
Ініціативна група досвідчених навчально-педагогічних працівників університету визначила стратегію просування ідеї навчання серед людей похилого віку та залучення їх до співпраці задля формування середовища спілкування, самореалізації та саморозвитку з метою їх соціалізації в інформативному середовищі та поліпшення їх соціальної функціональності. Слухачам пропонувався широкий спектр занять на різноманітні теми: «Як не піддатися впливу реклами на свідомість споживачів», «Управління конфліктами», «Управління стресом», «Спілкування», «Гігієна харчування», «Складання ощадливого бюджету сім’ї», «Планування інвестиційного життя з урахуванням наявних можливостей», «Історичне краєзнавство», «Мовний етикет» та ін.
Освітні програми 2018-2019 навчального року були укладені на основі соціологічних досліджень освітніх потреб людей вікової категорії 55+, які проживають у м. Полтава та слухачів УТВ. У зв’язку з цим одночасно із загальноосвітнім «Базовим курсом» слухачам були запропоновані спеціалізовані освітні програми: «Інформаційно-комунікативні технології”, «Англійська мова», «Психологія дорослості (55+)», «Хочу жити в якісному світі», «Здорове довголіття». Новацією цього навчального року став також «Соціально-адаптивний курс», який має мотиваційний характер і сприяє інтеграції людей похилого віку до активного суспільного життя.
У 2019-2020 навчальному році завершено формування оптимального навчального плану для слухачів УТВ. Ним передбачено збереження «Соціально-адаптивного курсу». Водночас, значно розширено коло спеціалізованих курсів. До попередніх додалися: «Краєзнавчі студії Полтавщини», «Особистісний розвиток», «Здоровий спосіб життя», «Хореографія», «Дизайн і арт-терапія», «Фізичне навантаження для людей 55 +», «Майстер-класи», «Справжня леді», «Творча лабораторія «Ретро-бабуся», «Теорія систем у світосприйнятті сучасної людини». Тенденцію розширення навчальних курсів збережено і в 2020-2021 навчальному році: запропоновано новий курс «Філософсько-релігієзнавчі студії», який викликав жвавий інтерес слухачів.
Кожен із курсів, які пропонуються слухачам УТВ, розрахований на 64 години аудиторних занять, має відповідну науково-обґрунтовану та апробовану навчальну програму, забезпечений необхідними методичними матеріалами. Навчальні програми курсів узгоджені з Інститутом розвитку міста та затверджені першим проректором ПУЕТ.
За час реалізації проекту склався колектив досвідчених викладачів, які забезпечують його реалізацію. До нього входять науково-педагогічні співробітники ПУЕТ, ПДМУ, ПНПУ ім. В. Г. Короленка, професійні хореографи, майстри креативних індустрій, співробітники фінансових установ міста, органів місцевого самоврядування та державної влади. Всі викладачі освітніх курсів мають відповідну вищу освіту та пройшли спеціалізовані тренінги з андрагогіки (освіта, навчання і виховання дорослих).
Для проведення занять для слухачів УТВ в ПУЕТ створені відповідні матеріально-технічні умови:
Від самого початку реалізації проект УТВ викликав жвавий інтерес у жителів м. Полтава. 25 січня 2018 р. до занять приступили 322 слухачі віком 55+. З 1 вересня 2018 р. навчатися в УТВ виявили бажання понад 450 осіб, а з вересня 2019 р - 629. Загальна кількість слухачів УТВ з 1 січня 2021 р. – 691 особа, об’єднані у 24 академічні групи.. Загальна кількість слухачів УТВ на 11 вересня 2021 р. – 721 особа, які були об’єднані у 29 академічних груп.. Динаміка наборів слухачів на освітні програми УТВ засвідчує їх актуальність та високий якісний рівень їх реалізації.
У зв’язку з поширенням на території України гострої респіраторної хвороби COVID – 19 з листопада 2020 р. у періоди запровадження карантинних обмежень проект реалізовувався за дистанційними технологіями, для чого було створено відповідні умови: викладачами проекту надана допомога слухачам щодо освоєння ними технологій дистанційного навчання; в системі дистанційного навчання ПУЕТ MOODLE створено відповідний сегмент; викладачами розроблено і розміщено на платформі MOODLE 12 дистанційних курсів. Технологіями дистанційного навчання користується близько 80 % слухачів проекту (більше 550 осіб).
Проект отримав належну оцінку депутатів Полтавської міської ради та її виконавчого комітету. Завдяки їх підтримці у першому семестрі 2018-2019 та першому семестрі 2019-2020 навчальних років він частково фінансувався за рахунок коштів міської прогарами «Турбота», а в другому семестрі 2018-2019 навчального року – в рамках міської програми «Бюджет участі 2018 р.».
15 листопада 2018 р. під час круглого столу «Громадянська активність людей поважного віку: проблеми та перспективи їхнього розв’язання у Полтаві» міська влада задекларувала наміри і в подальшому підтримувати практику навчання людей похилого віку та розширення можливостей УТВ. Вони були закріплені у підписаному тоді представниками виконкому Полтавської міської ради, ПУЕТ, ГО «Центр освіти дорослих Полтавщини» та БО «Світло надії» меморандумі про співпрацю.
Проект УТВ отримав також всеукраїнське та міжнародне визнання та підтримку. ГО «Центр освіти дорослих Полтавщини» та ПУЕТ прийняті до Української асоціації освіти дорослих.
За результатами другого Всеукраїнського конкурсу кращих проектів у сфері освіти дорослих у 2019 р. проект УТВ посів перше місце у номінації «Кращий освітній проект для осіб поважного віку». На обласному форумі «Цілі сталого розвитку: Полтавський вимір» (березень 2019 р.) презентація проекту УТВ отримала високу оцінку директора Програми розвитку ООН в Україні Янтомаса Хімстра.
Послідовно підтримує проект Інститут міжнародного співробітництва Німецької асоціації народних університетів DVV International. У вересні-грудні 2018 р. за його фінансової підтримки (100 тис. грн.) для слухачів УТВ було реалізовано спеціальний курс «Інформаційно-комунікативні технології в розвитку громадянських компетентностей та соціальної активності людей поважного віку», який пройшли 73 особи. DVV International взяв на себе також фінансування перепідготовки викладачів УТВ за спеціальними програмами з андрагогіки в рамках міжнародного проекту «Curriculum GlobALE» (Наразі такі спеціалісти є унікальними для України).
З травня 2018 р. DVV International розпочав фінансування проекту «Центр освіти дорослих – середовище особистісного та професійного розвитку», який до 2021 р. включно виконується ГО «Центр освіти дорослих Полтавщини» та ПУЕТ. Проектом передбачено проведення безкоштовних тренінгів з саморозвитку та соціальної інтеграції дорослого населення. Обсяг фінансування 75 000 євро.
24 грудня 2019 р. представниками Полтавської міської ради, ГО «Центр освіти дорослих Полтавщини», ПУЕТ, DVV International, ГС «Українська асоціація освіти дорослих» підписано меморандум «Про співпрацю і партнерство» в царині навчання та освітньо-культурного розвитку дорослого населення Полтавщини. Успішна реалізація положень «Меморандуму» створила передумови для отримання Полтавою міжнародного статусу «Місто, що навчається». Він надається на звернення органу місцевого самоврядування та за поданням Всеукраїнської асоціації міст, що навчаються Організацією Об’єднаних Націй з питань освіти, науки і культури (ЮНЕСКО). 2 вересня 2022 року на конференції в Парижі було ухвалено рішення про приєднання міста Полтава до міжнародної мережі міст, які навчаються. Відтак, Полтава стала одним із шести міст України, які мають відповідний статус ЮНЕСКО.
19 лютого 2020 року між Управлінням освіти виконавчого комітету Полтавської міської ради, ПУЕТ і ГО «Центр освіти дорослих Полтавщини» підписано меморандум «Про співробітництво», який визначає співпрацю сторін з координації зусиль для реалізації державної політики у сфері освіти, проведення спільних заходів (семінарів, тренінгів, майстер-класів, лекцій, круглих столів, конференцій, конкурсів тощо) та т. ін.
П’ятого березня 2020 року підписано «Угоду про наукове співробітництво» між Інститутом педагогічної освіти і освіти дорослих імені Івана Зязюна НАПН України, ПУЕТ і ГО «Центр освіти дорослих Полтавщини». В рамках угоди у листопаді – грудні 2020 р. 30 викладачів проекту «Університет третього віку» підвищили кваліфікацію за програмою «Формування андрагогічної компетентності викладача в контексті викликів дистанційної освіти» в Інституті педагогічної освіти і освіти дорослих НАПН України (5 кредитів ECTS - 150 академічних годин).
Таким чином, за час реалізації проекту УТВ університет та його партнери отримали унікальний досвід з розробки та впровадження освітніх програм для людей похилого віку (ЛПВ):
- підготовлені командою викладачів програми для ЛПВ пройшли апробацію та отримали схвалення міжнародних та вітчизняних експертів;
- розроблено 23 навчальні програми та 12 дистанційних курсів для навчання ЛПВ з метою забезпечення навчального процесу в разі введення карантинних обмежень;
- сформовано команду викладачів освітніх програм, які мають відповідну фахову підготовку, пройшли спеціальні тренінги та підвищення кваліфікації в з андрагогіки за програмою «Формування андрагогічної компетентності викладача в контексті викликів дистанційної освіти» в Інституті педагогічної освіти і освіти дорослих НАПН України (5 кредитів ECTS - 150 академічних годин);
- в ПУЕТі створені відповідні матеріально-технічні умови для проведення занять з ЛПВ: університет має оптимальне поєднання спеціалізованих лабораторій, аудиторій, інших складових інфраструктурного забезпечення для реалізації освітніх програм УТВ та освіти дорослих;
- важливим є досвід залучення проектом коштів міжнародних донорів;
- головне, за час дії проекту навчання пройшли більше 4000 осіб – ЛПВ, які дають позитивні відгуки.
Відтак, сталий розвиток реалізації проекту «Університет третього віку» в ПУЕТ м. Полтави, засвідчує спроможність команди проекту реалізовувати п’ятий напрям – освітня безбар’єрність Національної стратегії зі створення безбар’єрного простору в Україні.
18 травня 2024 року відбулися урочистості з нагоди завершення 2023-2024 навчального року в соціальному проєкті «Університет третього віку». 568 слухачів – людей поважного віку завершили навчання.
За 6 років навчання в Університеті третього віку ПУЕТ більше ніж 4000 осіб – людей поважного віку знайшли для себе нові знання, ділилися своїм досвідом, отримували практичні та корисні навички, стали диджіталізованими, креативними, сучасними. І найголовніше – розширили коло спілкування, знайшли нові знайомства, друзів.
Світлана НЕСТУЛЯ,
засновник проекту
«Університет третього віку» у м.Полтава
Підпишіться, щоб отримувати листи.