24 травня 2024, 09:20
Право повернутися в Крим татари виборювали ще із 1956 року. Тоді, після смерті Сталіна, влада дозволила повернутися на батьківщину іншим депортованим під час Другої світової війни народам: калмикам, чеченцям, інгушам, – але не кримським татарам. Так виник кримськотатарський рух за повернення. Дисидентів відправляли в табори. У 1960-ті й 1970-ті лише деякі найбільш наполегливі домоглися дозволу на повернення до Криму, але їх звідти знову депортовували.
Нащадки тих, кому вдалося врятуватися, змогли повернутися в рідний Крим лише після здобуття Україною Незалежності.
В 2015 році Верховна Рада України визнала злочин, скоєний тоталітарним режимом, геноцидом кримськотатарського народу, під час якого здійснювалися умисні вбивства, завдавалися важкі тілесні ушкодження, навмисно створювалися умови, в яких вижити було практично неможливо.
23 травня 2024 року до Дня боротьби за права кримськотатарського народу та вшанування пам'яті жертв геноциду кримських татар організували перегляд та обговорення документального фільму режисера Ахтема Сеїтаблаєва "Самоповернення в Крим". Серед героїв картини – ветерани кримськотатарського руху та вимушені переселенці.
Стрічка, оповита жалем, болем і відчаєм, водночас розповідає про історію повернення корінних мешканців на свою рідну землю, історію перемоги всупереч системі і завдяки згуртованості. Глядацька аудиторія – здобувачі освіти Полтавського базового медичного фахового коледжу – сприйняли стрічку досить емоційно. Багато хто не стримував сліз під час показу окремих сцен, адже події, про які йшла мова у картині, торкнулися душі кожного, хто перебував у цю мить в залі…
Після перегляду відбулося жваве обговорення – учасники висловлювали свої думки з приводу побаченого і почутого.
"Мене дуже вразила стрічка, змусила замислитися про багато речей, – охарактеризувала свої враження одна з глядачок, – я навіть не знала, що кримським татарам довелося пережили такий жах. Важливо, щоб про це знали всі". Інший учасник обговорення зазначив: "Фільм дає надію на те, що справедливість все ж таки переможе. Кримські татари – стійкий народ, який ніколи і нікому не поступиться у боротьбі за свою свободу". Решта аудиторії виявила солідарність із думками своїх однолітків.
Перегляд та обговорення фільму "Самоповернення в Крим" стали важливою подією, котра сприяла глибокому розумінню молоддю трагічної історії кримських татар, а також їхньої боротьби за свої права. Ідея фільму наголошує на тому, що навіть у найскладніші часи дуже важливо вірити в можливість здолання перешкод.
Підпишіться, щоб отримувати листи.