• Перейти до основного вмісту
arrow
Головна
Новини

Ментальне здоров’я – головний двигун людини

24 травня 2024, 13:58

  • Департамент охорони здоров’я
Заставка

У межах місяця обізнаності про ментальне здоров’я в Департаменті охорони здоров’я обласної військової адміністрації у змішаному режимі відбулося засідання круглого столу «Усвідомлене лідерство у сфері ментального здоров’я – запорука розвитку міцної системи з психічного здоров’я та психосоціальної реабілітації» для керівників закладів охорони здоров’я області.

Відкриваючи зібрання, виконувач обов’язків директора обласного центру громадського здоров’я Ніна Дурдикулиєва відмітила, що російсько-українська війна спричинила зростання потреби послуг у сфері психічного здоров’я. Тема ментального здоров’я пов’язана не тільки з медициною чи психологією. Вона пов’язана з повсякденним життям усього суспільства. Нам усім потрібно розвивати резистентність до стресів, що супроводжують нас кожного дня у повсякденному житті. Ментальне здоров’я – це той ресурс, який потрібен людині, щоб жити й розвиватись навіть у найважчі часи.

Заступник директора Департаменту охорони здоров’я Олександр Кузьмін зазначив, що сьогодні запити на тему формування стійкості та запобігання професійному вигоранню є найбільш поширеними. Причина – забезпечення повсякденної чіткої роботи медичної системи в умовах війни. Коли необхідно не тільки вижити і вистояти, а й продовжувати надавати мешканцям області кваліфіковану медичну допомогу на фоні щоденних тривог. Наша колективна травма потребує колективних зусиль щодо її лікування. Ми не можемо змінити минуле, але ми можемо впливати на управління майбутнім.

Регіональна координаторка Всеукраїнської програми ментального здоров’я «Ти як?» Юлія Ющенко поділилась досягненнями в реалізації цієї програми на Полтавщині та відмітила, що одне з основних правил зміцнення ментального здоров’я – це турбота про себе. Тема покращення ментального здоров’я є дуже актуальною. Адже згідно опитувань, кожен 5-й українець знаходиться під загрозою отримання якогось із психічних розладів. За спостереженнями, близько 50% населення України в подальшому потребуватиме підтримки психологічного стану. Система якісної підтримки ментального здоров’я розбудовується в області у всіх інституціях: охороні здоров’я, освіті, соціальному секторі, системі господарювання тощо. Регіональна координаторка звернулась до керівників закладів охорони здоров’я області подбати про свої колективи та озвучила посилання на вебресурси, які стануть корисним інструментом на шляху до підтримки себе самих та своїх оточуючих.

Про досвід організації медико-психосоціальної реабілітації військовослужбовців розповіла Світлана Левченко, завідувач центру «Ветеран» КП «Полтавська  обласна  клінічна  лікарня  ім.  М.В. Скліфосовського Полтавської обласної ради». На базі центру відкрито Регіональний реабілітаційний центр на 50 ліжок, де проходять відновлення та психосоціальну реабілітацію військовослужбовці  та ветерани ЗСУ. З початку 2024 року в Центрі отримали реабілітаційну допомогу 435 осіб, із них 396 військовослужбовців, 39 осіб – ветерани. В центрі працює мультидисциплінарна команда фахівців, які забезпечують всі необхідні методи лікування та реабілітації, а також надають повну або часткову реабілітацію і соціальну адаптацію ветеранам війни та військовослужбовцям. Психологічна реабілітація включає як використання ліків, так і індивідуальну чи групову роботу з психологом. Крім того, на базі центру створено сучасний реабілітаційний центр для ветеранів війни та військовослужбовців національної мережі Recovery за рахунок коштів благодійної організації «Фонд Віктора Пінчука – соціальна ініціатива». Проєкт Recovery постійно проводить навчання та стажування фахівців мультидисциплінарної команди в Україні та за кордоном для удосконалення роботи з високотехнологічним обладнанням, яким оснащено центр.

Як надають психологічну допомогу фахівці КНП «Великобагачанський Центр ПМСД» розповіла його керівниця Валентина Хан. Вона зазначила, що людині, яка відчуває погіршення психоемоційного стану, найлегше звернутися до свого сімейного лікаря. Бо це добре знайомий фахівець, який завжди поруч. Крім того, сімейні лікарі зазвичай знають про чинники та обставини, що впливають на здоровʼя їх пацієнтів. Це спрощує комунікацію, дозволяє бачити ситуацію комплексно й допомагає в лікуванні. Відтепер сімейні лікарі, які пройшли онлайн-навчання на платформі Академії НСЗУ «Ведення поширених психічних розладів на первинному рівні медичної допомоги із використанням керівництва mhGAP» та уклали договір з НСЗУ, можуть надавати своїм пацієнтам послугу психологічного супроводу. Сімейний лікар не замінить психолога, психотерапевта або психіатра, але він зможе надати допомогу і у разі потреби – перенаправити до вузького фахівця.

Про основні напрями трансформації психіатричної допомоги в контексті євроінтеграції та безоплатну психологічну та психіатричну допомогу в Програмі медичних гарантій повідомив Артур Гаврилюк, заступник головного лікаря з медичної частини КП «Обласний заклад з надання психіатричної допомоги Полтавської обласної ради».

Про топ-5 викликів сьогодення у Всеукраїнській програмі ментального здоров’я «Ти як?», турботу про власне ментальне здоров’я у закладах охорони здоров’я та профілактику «вигорання» розповіла Наталія Супруненко, в.о. начальника Центру психічного здоров’я КП «Обласний заклад з надання психіатричної допомоги Полтавської обласної ради». Наталія Володимирівна звернула увагу на те, що важливо використовувати професійний потенціал психологів закладів охорони здоров’я з метою профілактики медичного вигорання в колективах і для супервізії самих психологів за прототипом балінтовських груп. Це надзвичайно корисний інструмент для роботи, де існує контакт в системі «людина-людина». За даними ВООЗ,  професія психолога, лікаря, психіатра, психотерапевта, юриста є найбільш небезпечними з точки зору деструктивного впливу стресу на людей, які займаються цими професіями.

На Полтавщині триває робота щодо розвитку системи надання послуг із психічного здоров’я, щоб усі мешканці області мали можливість отримати належний рівень медичної допомоги. Тому засідання круглого столу стало новим поштовхом для продовження цієї роботи і надалі.

КП «Полтавський обласний центр громадського здоров’я ПОР»

 

Поділитись

Теги

здоров'я
тияк?
медицина

Новина за темою

У Полтаві провели засідання обласної ради з координації дій у відповідь на поширення туберкульозу, ВІЛ та наркозалежності
24/05/2024
У Полтавському базовому медичному фаховому коледжі відбувся День кар’єри
24/05/2024
Міжнародний Фонд Медичної Співпраці передав гуманітарну допомогу Полтавському обласному центру стоматології
24/05/2024
Хан

Хан

Гаврилюк

Гаврилюк

Супруненко (1)

Супруненко (1)

Arrow slider next
Arrow slider prev

Останні новини

Більше новин
Срібло і дві бронзи – здобуток українських веслярів у ранковій програмі 2025 ECA Canoe Sprint and Paracanoe European Championships Срібло і дві бронзи – здобуток українських веслярів у ранковій програмі 2025 ECA Canoe Sprint and Paracanoe European Championships
21/06/2025
Серце небайдужої молоді. Лідер у підтримці вразливих категорій та розвитку волонтерського руху
21/06/2025
Ворожі  атаки, підтримка військових, співпраця з іноземними партнерами – Володимир Когут підбив підсумки тижня
21/06/2025
Полтавщину з робочим візитом відвідала міністр у справах ветеранів України Наталія Калмикова
21/06/2025
21 червня на Полтавщині проводитимуть технічні вибухи
21/06/2025
На Полтавщині три будинки-інтернати отримали дизельні генератори
21/06/2025
Фахівчиня бібліотеки імені Олеся Гончара взяла участь у міжнародній програмі мобільності та навчання у Литовській Республіці
21/06/2025
Тарас Руденко – бронзовий призер чемпіонату України з класичних шахів серед юнаків до 14 років  
21/06/2025
Пам'ятка щодо пільг з проїзду батькам загиблих Захисників та Захисниць України
21/06/2025

Надсилаємо насвіжіший дайджест новин

Підпишіться, щоб отримувати листи.

ПОЛТАВСЬКА ОБЛАСНА ВІЙСЬКОВА АДМІНІСТРАЦІЯ

Офіційний веб-сайт

Адреса:

36014, Полтава,вулиця Соборності, 45

Телефон

+380 (532) 56-02-90

Електронна пошта

[email protected]

Гаряча лінія

112

ОВА

Весь контент доступний за ліцензією Creative Commons Attribution 4.0 International license, якщо не зазначено інше

Технічна підтримка сайту

[email protected]

Розроблено в

За підтримки

Мапа сайту