22 липня 2024, 10:17
Мігрень – це нападоподібні рецидивуючі головні болі (в проміжках між нападами симптоми відсутні), що характеризуються не менш ніж трьома ознаками з перерахованих нижче:
Особливості мігрені у дітей
Класифікація
Мігрень з аурою
Мігрень без аури
Аура відсутня, головні болі зазвичай двосторонні в лобовій області. Інші симптоми аналогічні мігрені з аурою.
Варіанти мігрені
Підхід до лікування
Цілями лікування гострої мігрені є отримання послідовного, ефективного полегшення симптомів мігрені з мінімальними побічними ефектами та сприяння швидкому поверненню до нормального функціонування, включаючи участь у школі та громадських заходах. Лікування мігрені складається із загальних заходів, невідкладного лікування та профілактичного лікування. Окремому пацієнту можуть знадобитися всі три підходи. Лікування головного болю мігрені у дітей різниться серед клініцистів.
Загальні заходи для всіх пацієнтів – коли з’являються симптоми мігрені, дитина повинна відпочивати або спати в темній тихій кімнаті, бажано прикласти до чола прохолодну тканину.
Інформування дитини та осіб, які доглядають за нею, щодо головного болю мігрені є важливим аспектом догляду.
Календар головного болю (щоденник) може визначити тригерні фактори, уточнити особливості нападів і допомогти оцінити ефективність лікування.
Слід звернути увагу на провокуючі фактори (наприклад, стрес, поганий сон, нерегулярне харчування, запахи, зміна погоди, певна їжа, менструальний цикл), якщо вони виявлені.
Можна використовувати щоденник головного болю, який підходить для дітей, наприклад із Бостонської дитячої лікарні.
Ліки
Раннє застосування ліків під час нападу мігрені, коли головний біль ще слабкий, є важливим принципом лікування гострої мігрені. Ліки, корисні для лікування гострої мігрені, варіюються від анальгетиків, таких як нестероїдні протизапальні препарати (НПЗП) і ацетамінофен, до триптанів і протиблювотних засобів. Може знадобитися випробування кількох ліків, щоб знайти найбільш ефективне для окремих пацієнтів лікування.
Профілактична терапія
Профілактичну терапію при мігрені у дітей починають тільки у випадках, коли протягом 1 міс. виникає понад 1-2 тяжких нападів мігрені.
За нашими спостереженнями, в дитячому віці в період між нападами мігрені ефективна рефлексотерапія, психотерапія, нормалізація режиму дня, лікувально-профілактична гімнастика, водні процедури.
Будьте здорові.
Катерина Верба, лікар-невролог дитячий дитячої консультативної поліклініки ЦСПД КП «ПОКЛ ім.М.В.Скліфосовського Полтавської обласної ради»
Підпишіться, щоб отримувати листи.