22 липня 2024, 13:00
«Наталка Полтавка» – твір дуже важливий. Це генеральний образ української літератури, нашого внутрішнього шляху, традиції жіночності. Наталка – епічна героїня для нас.
Оригінальна п’єса «Наталка Полтавка» привернула неабияку увагу до Полтавщини у ХІХ столітті. Нині вона так само привертає увагу до нашого регіону як до мистецького осередку.
«Наталка Полтавка» – драматичний твір нової української літератури. Не випадково Іван Карпенко-Карий назвав п’єсу «праматір’ю українського народного театру».
Цікаво, що І.П. Котляревський написав свій драматичний твір спеціально для трупи полтавського театру, де обіймав посаду одного з директорів. 205 років тому, а саме у 1819 році, на сцені Полтавського театру відбулася прем’єра п’єси Івана Котляревського «Наталка Полтавка».
Постановку «Наталки Полтавки», яка перше звалася просто «Полтавка», в Полтавському театрі 1819 року прийнято вважати початком українського професійного театру. Існує легенда, що на прем'єрі таємно (бо відвідування театру заборонялося учням молодших класів) був присутній юний Гоголь, який саме в той час навчався у Полтавському повітовому училищі і враження від баченого залишилося з ним назавжди.
Першою виконавицею головної партії Наталки була прима полтавського Вільного театру Тетяна Гнатівна Пряженковська, яка була артисткою широких творчих можливостей. Варто продивитися лише її репертуар. У січні 1835 року, наприклад, вона брала участь у 13-ти різножанрових виставах – опера, водевіль, трагедія, мелодрама, комедія, історична хроніка. З них дві, як сказано в афіші, "в перший раз", тобто прем'єри.
Остання згадка про виступ Т.Г. Пряженковської на сцені датується 1845-м роком, коли харківська трупа І.Х. Дрейсіга гастролювала в Тіфлісі. Роль Наталки в славнозвісній "Наталці Полтавці", яка вже йшла в постановка І.Х. Дрейсіга, виконувала дочка Пряженковської, а в ролі Терпелихи виступила Пряженковська – мати. Тобто у Тетяни Гнатівни на той час вже була доросла дочка, котра перейняла від матері роль Наталки.
За всю історію Полтавського академічного обласного українського музично-драматичного театру імені М.В. Гоголя опера нараховує 5 постановок.
Підпишіться, щоб отримувати листи.