09 серпня 2024, 08:33
Про це йшлося 8 серпня 2024 року на обласній нараді в Полтаві стосовно нових підходів до викладання навчального предмета «Захист України». Участь у зібранні взяли представники органів місцевого самоврядування (відділів освіти), закладів освіти, які відповідальні за викладання навчального предмета «Захист України».
Так, уже цьогоріч в громадах Полтавщини розпочато формування осередків для викладання предмета «Захист України». Важливо наповнити осередок інноваційним та якісним обладнанням, адже мета нової концепції викладання – забезпечити рівний доступ учнів до матеріально-технічної бази та здобуття практичних навичок.
«На 3 році гарячої фази війни потрібні інноваційна матеріально-технічна база для викладання «Захисту України, нова система та потужна організаційна структура вивчення цього предмета. Якщо буде краща матеріально-технічни база, то учні й учениці матимуть більше можливостей для кращого відпрацювання практичних навичок», – підкреслив у вітальному слові директор Полтавської академії неперервної освіти ім. М. В. Остроградського Віталій Зелюк.
На Полтавщині планується облаштувати щонайменше один осередок на громаду, а у великих – два і більше. Також розглядається така можливість на базі закладів профтехосвіти і коледжів. З інших шкіл діти підвозитимуться.
На закупівлю сучасного обладнання для навчального предмета «Захист України» уряд виділив 1,64 млрд грн., із яких на Полтавську область передбачено близько 83 млн гривень. Наразі Полтавська ОВА затверджує перелік осередків та здійснює розподіл субвенції, яка буде найближчим часом спрямована на громади.
Станом на 8 серпня до Полтавської ОВА від 28 громад попередньо надійшли заявки на створення 37 таких осередків. У Полтаві передбачається створення 4 осередків.
Під час наради відбулася презентація проєкту модельної навчальної програми інтегрованого курсу «Захист України». Представниця проєктного офісу Оновлення програми предмета «Захист України» за підтримки Фонду «Партнерство за сильну Україну» Анна Коваленко виступила з доповіддю «Оновлення предмета «Захист України»: зміст і форма навчання», розповівши, якими будуть оновлена програма предмета «Захист України» та формат його викладання.
Анна Коваленко відповіла на численні запитання освітян Полтавщини щодо мети створення осередків, їхніх переваг порівняно з чинним підходом до організації вивчення предмета; висвітлила особливості формування мережі осередків – вибір закладів освіти, нормативне регулювання, кадрове забезпечення, обладнання; представила чинну нормативну базу та кращі практики, які існують у громадах.
За її словами, з вересня 2024 року учні 10–11–х класів вивчатимуть «Захист України» зовсім по-іншому. Уроки будуть не раз на тиждень, а раз на місяць у форматі тренінгів упродовж цілого дня. Діти вивчатимуть основи національної безпеки, управління дронами, домедичну допомогу, а також розумітимуть, чим кожен і кожна може бути корисним/корисною в захисті країни. Навчання відбуватиметься в міжшкільних осередках, які будуть оснащені сучасним обладнанням. Вони матимуть стрілецькі тренажери, навчальні дрони, аптечки та медичні манекени.
Завдяки оновленню програми «Захисту України» старшокласники і старшокласниці:
За новою програмою в 10 класі учні вивчатимуть 6 модулів: основи національної безпеки й оборони; основи планування та управління; озброєння та військова техніка, стрілецька підготовка; основи дій, комунікації та взаємодій у бою; орієнтування на місцевості та інженерна фортифікація; домедична допомога в умовах бою.
Учні 11 класу теж матимуть 6 модулів, але з інших тем: військові технології та їхній розвиток; стрілецька підготовка, основи для дій та взаємодії в бою; інформаційна війна; домедична допомога в умовах бою (для закріплення вивченого в 10 класі); цивільне населення в кризових умовах; планую майбутнє: моя роль в обороні України.
Крім оновлення змісту, змінюються підходи до викладання предмета. Кожен модуль можуть викладати фахівці й фахівчині з конкретної теми. Зростає частка практичних занять. Хлопці й дівчата відвідуватимуть курс разом.
Підпишіться, щоб отримувати листи.