26 вересня 2024, 14:28
У заході взяли участь заступник начальника Полтавської обласної військової адміністрації Антон Чубенко, депутат обласної ради, колишній голова Полтавської обласної організації НРУ Микола Кульчинський, учні Полтавського міського багатопрофільного ліцею №1 імені І. П. Котляревського, державні службовці.
Архівісти презентували документи, друковані видання, світлини, листівки, що висвітлюють роль цієї громадсько-політичної організації у процесах становлення сучасного демократичного суспільства в Україні і, зокрема, на Полтавщині у 1980-1990-х роках.
«У ці вересневі дні ми згадуємо історію створення Руху, а також всі ті доленосні події становлення національної ідентичності, свідками яких були самі. У пам’яті кожного свідомого українця запам’яталися часи підйому – емоційного, духовного, державного. За своїм масштабом це було унікальне явище. Архівісти Полтавщини зберігають унікальні документи про діяльність обласної організації Руху на Полтавщині, всіх знакових активностей, якими небайдужі українці засвідчували свій акт волевиявлення, не дивлячись на колосальний спротив системи. Ланцюги єднання, діяльність творчих осередків, шевченківські читання, мистецькі фестивалі – все це стало символом відродження України в 90-их роках, задавало тон визвольному руху. І це рух був наповнений, мотивований, масштабний. Важливо, що сьогодні з нами молодь. Вона вивчає, пізнає факти, аналізує. І звісно продовжує будувати Україну», – зауважив Антон Чубенко.
Низка документів засвідчує активну участь представників НРУ у державотворчих заходах: ухваленні Декларації про Державний суверенітет України (16 липня 1990 р.), проведенні всеукраїнського референдуму (1 грудня 1991 р.), утвердженні національної символіки – першого підняття національного прапора у Києві та Полтаві (24 липня 1990 р., 27 вересня 1990 р.), захисту української мови, відродженні національних традицій, пошануванні славетних державних, політичних і культурних діячів, дискредитованих тоталітарним режимом.
Микола Кульчинський детально проаналізував світлини та архівні документи виставки. Він розповів учням цікаві факти про них.
«З юних літ до мене прийшло розуміння, що ми живемо в поневоленій країні, де чужа влада знищує український народ, насаджує чужі цінності, – сказав Микола Кульчинський. – Полтавський Рух починався з клубу «Рідне слово», згодом «Просвіти» і став найсильнішою організаційною та ідейною платформою. Це була виснажлива, але й надихаюча культурно-просвітницька праця, що формувала у полтавців українську та громадянську самосвідомість.Ми були об’днані ідеєю боротьби за незалежність та продовження справи наших великих попередників».
Під час ознайомлення з архівними документами відвідувачі виставки змогли поповнити свої знання з історії становлення демократичного й багатопартійного суспільства в Україні.
Виставку підготували на основі документів Державного архіву Полтавської області, Центрального державного аудіовізуального та електронного архіву України, Центрального державного архіву вищих органів влади України.
Підпишіться, щоб отримувати листи.