15 жовтня 2024, 10:45
Рак молочної залози (РМЗ) – найпоширеніший різновид онкологічних захворювань серед представниць прекрасної статі. Щороку кількість хворих збільшується, а сама хвороба молодшає. За статистикою, захворюваність населення України на злоякісні новоутворення молочної залози за останні 15 років збільшилася більше ніж вдвічі.
РМЗ на ранніх стадіях (І-ій і ІІ-ій) має безсимптомний перебіг і не завдає болю. Привернути увагу мають дуже хворобливі місячні, біль у молочних залозах.
До факторів ризику виникнення раку молочної залози відносяться:
– вік понад 40 років;
– наявність родичів першої лінії (мати, сестра, тітка, бабуся), які хворіли на РМЗ;
– мастопатії;
– високий рівень естрогенів в крові;
– ранній початок менструацій (до 12 років) та пізній початок менопаузи;
– перша вагітність у віці старше 30 років;
– відсутність вагітностей та пологів;
– аборти;
– раніше перенесений рак яєчників чи молочної залози;
– контакт з джерелами радіації;
– ендокринні порушення (захворювання щитоподібної залози, ожиріння);
– вживання алкоголю.
Чим раніше буде виявлена пухлина, тим успішніше лікування. Якщо рак був діагностований на нульовій або першій стадії, то шанси повністю одужати перевищують 90%.
Стадії раку молочної залози:
Нульова стадія – неінвазивний рак молочної залози. Це означає, що за межами пухлини ракових клітин немає.
Перша стадія – інвазивний рак молочної залози, при якому ракові клітини з’являються в сусідніх з пухлиною тканинах. На цій стадії пухлина може досягати двох сантиметрів в діаметрі, але при пальпації виявити її ще важко.
Друга стадія настає, коли пухлина розростається до п’яти сантиметрів в діаметрі, а ракові клітини проникли в лімфатичні вузли, що оточують молочну залозу.
Третя стадія раку грудей розділяється на дві підкатегорії: ІІІA і IIIB. IIIA – інвазивний рак з пухлиною більше п’яти сантиметрів в діаметрі і значною кількістю патологічних клітин в лімфатичних вузлах. Стадія IIIB визначається пухлиною в молочній залозі будь-якого розміру, яка розрослася на шкіру грудей, внутрішні лімфатичні вузли та грудну стінку.
Четверта стадія – це пухлина, яка розрослася за межі молочної залози, пахвової западини, а також на лімфатичні вузли, розташовані біля основи шиї, легенів або печінки.
Нульова, перша і друга стадії вважаються ранніми, на цих етапах шанси на успішне лікування досить великі. Якщо ж рак був виявлений на третій або четвертій стадії, відсоток виживання значно знижується.
Симптоми, які дають підстави запідозрити рак молочної залози:
Заходи, які допоможуть знизити ризик розвитку раку молочної залози:
Отже, у разі будь-яких змін в молочних залозах необхідно негайно звертатися до лікаря!
Пам’ятайте! РМЗ чи інше онкологічне захворювання, не є вироком для хворого.
На сучасному етапі розвитку онкології є всі можливості ефективно боротися з цією хворобою. При своєчасному виявленні РМЗ можливо вилікувати більше 98% жінок.
Жінкам необхідно пам’ятати певні правила:
– самообстеження молочних залоз необхідно проводити 1 раз на місяць (через 2-3 дні після закінчення менструації, а в менопаузі – в перший день кожного місяця);
– своєчасно проходити профілактичний огляд (жінкам віком від 20 до 40 років з метою обстеження молочних залоз необхідно відвідувати мамолога не рідше ніж раз у 2-3 роки, після 40 – щорічно);
– проходити мамографію (першу необхідно зробити по досягненню 40 років і повторювати її через кожні 2 роки).
Ці заходи допоможуть вчасно виявити захворювання.
Дбайте про власне здоров’я завжди, не чекаючи сигналів зі сторони тіла. Профілактика завжди була єдиним найбільш ефективним методом запобігання серйозним захворюванням!
Олександр ГЛОВА, лікар акушер-гінеколог КНП «Кобеляцька міська лікарня»
Підпишіться, щоб отримувати листи.