• Перейти до основного вмісту
arrow
Головна
Новини

Всесвітній день боротьби з інсультом – що потрібно знати?

29 жовтня 2024, 14:03

  • Департамент охорони здоров’я
Інс

29 жовтня у всьому світі відзначають Всесвітній день боротьби з інсультом, метою якого є заклик до активних дій, спрямованих на підвищення обізнаності про це захворювання, його причини, симптоми та методи профілактики. Інсульт є однією з основних причин серцево-судинних захворювань і неврологічних ускладнень, і він може мати серйозні наслідки для здоров’я людини.

Інсульт є однією з головних причин смерті та інвалідизації у світі. За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, через цю хворобу щороку помирають 6,7 млн. осіб, причому якщо раніше він траплявся переважно у пацієнтів віком від 55‑60 років, то нині близько третини випадків припадають на осіб працездатного віку – 30‑40 років. Загалом інсульт стрімко «молодшає» – епізод цієї судинної катастрофи зафіксований навіть у дворічної дитини.

Інсульт – судинна катастрофа, яка відбувається раптово внаслідок порушення мозкового кровообігу. У разі виникнення інсульту особливо важлива кожна хвилина, яка визначає подальше життя.

Причиною інсульту є раптове порушення кровообігу у частині мозку через закупорку чи розрив судини. Ішемічний інсульт пов’язаний з закупоркою судини, геморагічний інсульт – з розривом мозкової артерії. Коли виникає закупорка судини, певна ділянка мозку перестає отримувати достатньо крові та гине через брак кисню.

У більш ніж 80% випадків гостре порушення мозкового кровообігу можна успішно попередити. Для цього необхідно знати про фактори ризику, модифікувати ті з них, які піддаються контролю, та слідкувати за показниками, що свідчать про початок чи наявність захворювань, які можуть спровокувати інсульт у майбутньому.

Сьогодні ми поговоримо про три показники, регулярний контроль яких грає велику роль у профілактиці інсульту.

  1. Рівень артеріального тиску (АТ)

Артеріальна гіпертензія є основним фактором ризику та причиною більш, ніж половини інсультів. Артеріальною гіпертензією вважаються показники більше 140/90 мм. рт. ст. Тому ціллю є утримання АТ на рівні, нижчому за вказані цифри. А оптимальний діапазон вважається 120-130 мм. рт. ст. для систолічного АТ та 70-80 мм. рт. ст. для діастолічного АТ. Стійка гіпертензія потребує пошуку причини та відповідного терапевтичного втручання.

  1. Рівень глюкози в крові

За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, рівень глюкози в крові повинен утримуватись у межах, нижчих від 5,6 ммоль/л. Рівень у діапазоні 5,6-6,9 ммоль/л потребує моніторингу та змін способу життя, а вище 7,0 ммоль/л –  звернення до спеціаліста. Адже стійке підвищення цукру в крові може сигналізувати про цукровий діабет, який підвищує ризик інсульту в майбутньому в 2-4 рази (за різними джерелами).

  1. Рівень холестерину та ліпопротеїдів низької щільності

Підвищення рівня цих показників може говорити про наявність атеросклерозу та утворення атеросклеротичних бляшок в усті судин, що здатне з часом спричинити ішемічний інсульт.

Існує простий і швидкий тест, який дозволяє визначити ознаки інсульту (F. A. S. T.): Face (обличчя). Попросіть людину посміхнутися. Якщо трапився інсульт, один куточок рота буде опущений. Аrms (руки). Попросіть підняти обидві руки та утримувати їх 5 секунд. При інсульті одна рука опускається або людина зовсім не може нею управляти. Speech (мова). Попросіть сказати просту фразу. При інсульті мова стає невиразною, нерозбірливою. Time (час). Якщо хоч один з попередніх симптомів проявився, то якомога швидше викликайте швидку допомогу.

 

Юлія Бабець, лікар загальної практики-сімейний лікар

КНМП «Центр первинної медико-санітарної допомоги № 2» м. Кременчук

Поділитись

Теги

медицина
здоров'я

Новина за темою

«Стань на варті свого серця» – поради, як запобігти серцево-судинним захворюванням
29/10/2024
 6 липня – Всесвітній день кардіолога
29/10/2024
30 червня – міжнародний день боротьби зі сколіозом
29/10/2024

Останні новини

Більше новин
Стартує відкрите голосування на визначення переможця Конкурсу дитячих фотографій «Заповідний край»! Стартує відкрите голосування на визначення переможця Конкурсу дитячих фотографій «Заповідний край»!
08/07/2025
«Від будинку до домівки»: Фундація Олени Зеленської та ЮНІСЕФ запускають спільну ініціативу для покращення житлових умов дітей у великих прийомних родинах
08/07/2025
Ірина Удовиченко відвідала з робочим візитом Посольство України у Литовській Республіці
08/07/2025
Переробна промисловість отримує нові можливості для відновлення
08/07/2025
До 100-річчя Феодосія Рогового
08/07/2025
«Пакунок школяра»: держава надаватиме гроші на підготовку «першачків» до школи
08/07/2025
Купівля-продаж нерухомості: які документи потрібні та на що звернути увагу
08/07/2025
Ветеран Pro — новий цифровий простір державних послуг для ветеранів та ветеранок в Дії
08/07/2025
Крок за кроком закриваємо дефіцит фінансування на виробництво дронів, заповнюємо українські виробничі лінії чіткими замовленнями – звернення Президента
07/07/2025

Надсилаємо насвіжіший дайджест новин

Підпишіться, щоб отримувати листи.

ПОЛТАВСЬКА ОБЛАСНА ВІЙСЬКОВА АДМІНІСТРАЦІЯ

Офіційний веб-сайт

Адреса:

36014, Полтава,вулиця Соборності, 45

Телефон

+380 (532) 56-02-90

Електронна пошта

[email protected]

Гаряча лінія

112

ОВА

Весь контент доступний за ліцензією Creative Commons Attribution 4.0 International license, якщо не зазначено інше

Технічна підтримка сайту

[email protected]

Розроблено в

За підтримки

Мапа сайту