31 жовтня 2024, 13:59
Як заявив Президент України Володимир Зеленський, починаючи із серпня й до листопада в межах таких конференцій опрацьовувалися всі пункти Формули миру – усі з «хорошим представництвом світу».
«Були зустрічі щодо ядерної безпеки, енергетичної безпеки, продовольчої, екологічної – після підриву Каховської дамби та всіх російських ударів. Тобто всі аспекти російської агресії будуть винесені в окремий документ, який має стати змістовною основою для другого Саміту миру. Покроковий шлях до миру», – сказав Глава держави.
«На початку листопада ми завершимо нашу “Формулу миру”, і Президент Зеленський сказав, що тоді він буде готовий прислухатися до інших ініціатив, наприклад Китаю, Бразилії, Південної Африки тощо, щоб інтегрувати їх у нашу. Тоді наша пропозиція матиме значну підтримку», – додав Андрій Єрмак.
Про проведення тематичних конференцій на основі напрацювань відповідних робочих груп було домовлено під час першого Саміту миру у Швейцарії цьогоріч у червні.
Спільне комюніке з енергетичної безпеки.
Спільне комюніке з продовольчої безпеки.
Спільне комюніке «Відновлення справедливості».
Спільне комюніке «Недопущення ескалації та повторення агресії».
Спільне комюніке «Ядерна безпека та захищеність».
Спільне комюніке «Екологічна безпека».
Спільне комюніке «Виведення російських військ і припинення бойових дій».
До першого Саміту миру, який відбувся 15–16 червня 2024 року у Швейцарії, вдалося залучити безпрецедентну кількість учасників – 101 країну та міжнародну організацію з усіх континентів та регіонів: Латинської Америки, Близького Сходу та Азії, Африки, Європи, Тихоокеанського регіону, Австралії, Північної Америки. Дві третини країн-учасниць були представлені на найвищому рівні.
За словами Андрія Єрмака, ідея Формули миру виникла у Володимира Зеленського ще навесні 2022 року. Вона полягала в тому, щоб запропонувати світові саме українське бачення справедливого завершення війни на основі міжнародного права. Щоб протидіяти не просто російській пропаганді та її фейковим заявам про мир, а й можливим альтернативним мирним планам, які могли б не враховувати українських інтересів. На переконання керівника Офісу Президента України, саме комплексність Формули та її базування на міжнародному праві дають змогу врахувати інтереси країн з усіх континентів світу.
Вперше Президент України заявив про Формулу миру у промові на засіданні Генасамблеї ООН у вересні 2022 року, а назвав і пояснив усі 10 пунктів Формули під час виступу перед учасниками саміту «Групи двадцяти» в листопаді 2022 року.
Вся подальша складна й багаторівнева архітектура роботи над Формулою миру мала на меті постійно доносити українську позицію щодо кожного аспекту російської агресії до максимальної кількості країн і збільшувати міжнародну підтримку України.
Формула миру та її ключові елементи вже підтримані в низці міжнародних документів, зокрема в резолюції ГА ООН від 23 лютого 2023 року. Різні держави виявили готовність стати лідерами або учасниками реалізації її пунктів. Наприкінці серпня 2023 року щодо кожного пункту Формули були створені відповідні робочі групи з представників країн із різних континентів.
Імплементація Формули миру обговорювалася на сотнях двосторонніх і багатосторонніх зустрічей. Під час підготовки до першого Саміту миру відбулося 10 зустрічей на рівні посольств за участю представників десятків країн світу та шість зустрічей на рівні радників лідерів держав (24 червня 2023 року – у Копенгагені, 5–6 серпня 2023 року – у Джидді, 28 жовтня 2023 року – на Мальті, 12 січня 2024 року – у Давосі, 20 березня 2024 року – у Києві).
Підпишіться, щоб отримувати листи.