20 грудня 2024, 11:18
Мета семінару – включення цього елементу до обласного переліку НКС з подальшим просуванням до Національного переліку НКС України.
«Панянки» – це один із різновидів української святкової випічки, яку готували на Котелевщині напередодні різдвяно-новорічних свят. Особливістю цієї випічки є характерне оздоблення. Більшість виробів фарбували у рожевий колір, а вже зверху тонкими візерунками через паперові ріжечки наносили глазур – білу, жовту та синю. Традиція виготовлення «панянок» простежується з XVIII століття.
Ці солодощі є важливим елементом ритуалів зимових свят у Котелевській громаді. Зокрема, на Святвечір ними обдаровували «вечірників» хрещені батьки, а на Різдво господарі пригощали колядників. Дівчаткам дарували «панянок», хлопчикам – «коників».
Під час зустрічі котелевці поділилися історіями про традиції обрядової випічки у своїх родинах. Вони продемонстрували унікальні артефакти: форми для випікання «панянок» кінця ХІХ – початку ХХ століття та щоденник 1953 року мешканки Котельви, в якому описані звичаї дарування дітям «панянок» під час Різдвяних свят, а також родинні рецепти випічки.
Захід провів Полтавський обласний центр народної творчості та культурно-освітньої роботи.
Підпишіться, щоб отримувати листи.