Український маляр і графік романтично-народницького напряму, етнограф, архітектор (один із фундаторів стилю «український модерн», прикладом якого є «земські будівлі Сластіона»), педагог, засновник Миргородського краєзнавчого музею Опанас Георгійович Стастіон (за деякими даними Сластьон) народився 1855 року у Бердянську Таврійської губернії (тепер Запорізької області), проте 1900 року переїздить до м. Миргород і пов’язує своє подальше життя з Полтавщиною.
Мандруючи Україною, Опанас Сластіон робить замальовки, збирає фольклорні та етнографічні матеріали, викладає в Миргородській художньо-промисловій школі ім. М. Гоголя. Входить до гурту ілюстраторів київського сатиричного журналу «Шершень», а також пише статті до популярних на той час видань, підписуючись цікавим псевдо - «Опішнянський гончар».
Сластіон купляє такий собі «магічний гаджет» - суперсучасний і страшенно дорогий пристрій – фонограф (до прикладу, середня зарплата тоді становила 30-40 рублів на місяць, коли ж фонограф коштував 9 тисяч рублів, нині ціна трьох-чотирьох автівок).
Опанас Георгійович, активно досліджуючи кобзарство разом з Лесею Українкою та Климентом Квіткою, радо надає подружжю своє приміщення у Миргороді і власний фонограф для документування кобзарського мистецтва. Записати на папері мелодію і слова думи – це непогана ідея, але тільки фонограф може зафіксувати унікальну манеру виконання кожного кобзаря.
До речі, завдяки Сластіону і його фонографу ми маємо унікальний запис голосу Лесі Українки – вона наспівала фрагмент пісні на фоновалик.
Кожен охочий має змогу послухати цей раритетний запис у відділі краєзнавства Полтавської обласної універсальної наукової бібліотеки імені І. П. Котляревського (к. 509), ознайомившись із виставкою «Класик українського народного мистецтва»: до 170 років від дня народження Опанаса Георгійовича Сластіона.
Підпишіться, щоб отримувати листи.