З самого дитинства Валерій мріяв літати, тому після закінчення школи вступив до Луганського льотного училища. Захоплювався колекціонуванням холодної зброї.
Завжди любив малювати, це заняття стало йому у нагоді у важкі часи перебудов. Через розформування військової частини, кар’єра льотчика повною мірою не реалізувалась, проте це не стало на заваді. Малював картини, займався татуюванням.
У середовищі полтавських митців він був відомий за жартівливим прізвиськом Полковник. Учасник міських, обласних, республіканських та закордонних художніх виставок. Був членом правління Спілки шанувальників польської культури на Полтавщині «Полонія», членом правління творчого об'єднання художників «Живопис». Його роботи виставлялися в Полтавському художньому музеї (Галереї мистецтв) імені Миколи Ярошенка, знаходяться у приватних колекціях у 34 країнах світу.
«У цій людині поєдналося неймовірне – воїн і художник. Унікальний був чоловік!», – підкреслив голова Полтавської обласної Спілки художників України, художник Юрій Самойленко.
З початком російської збройної агресії добровольцем пішов захищати Україну. Воював у складі Добровольчого Українського Корпусу, на посаді старшини батальйону міліції «Дніпро-1». Був командиром штурмової розвідувальної групи.
Доля відвела йому лише 44 роки – 16 жовтня 2014 року воїн загинув під мінометним обстрілом на Донеччині, поблизу села Нетайлове (Ясинуватський район).
Похований на Боженківському кладовищі Полтави на Алеї Слави. Його портрет розміщено на меморіалі «Стіна пам'яті полеглих за Україну» у Києві: секція 4, ряд 5, місце 31.
Героя посмертно відзначили на державному рівні - орденом «За мужність» III ступеня, відзнакою «За вірність народу України» І ступеня та медаллю УПЦ КП «За жертовність і любов до України».
На його честь названий один із провулків у Київському районі Полтави.
У спогадах друзів, побратимів він залишився як добра людина із великим серцем, вірний товариш, талановитий художник, який бачив прекрасне навіть на війні.
Про життя і діяльність Валерія Боняківського видано книгу «Кабул»: Шлях Мужності». Спогади, вміщені у книзі, писало багато людей різного віку і професій, тож, і вийшли вони різноманітні. Пронизані фотографіями з життя, обрамлені стежкою двох війн – афганської та російсько-української – обмальовані картинами чарівної Полтави, мальовничої країни й портретами рідних і друзів.
У Полтавській обласній універсальній науковій бібліотеці імені І.П.Котляревського (відділ краєзнавства, к. 509) діє тематична виставка «Кабул. Шлях мужності»: до 55 – річчя від дня народження Валерія Євгеновича Боняківського».
За матеріалами онлайн-медіа
Підпишіться, щоб отримувати листи.