У заході взяли участь заступник начальника Полтавської обласної військової адміністрації Антон Чубенко, учні Полтавського міського багатопрофільного ліцею №1 імені І. П. Котляревського, державні службовці.
Відвідувачі виставки ознайомилися з документами, які відображають державотворчі кроки Української Народної Республіки – Української Держави – Директорії УНР у період української революції 1917-1921 років. Ідеться про низку документів: Універсал Директорії УНР від 22 січня 1919 року, проєкти Конституції УНР, закони УНР про місцеві конгреси і ради трудового народу, про Державну Українську грошову одиницю, про українську церкву, відозви очільників української держави до населення про захист революційних надбань.
«Традиційно на початку нового року ми говоримо про важливу державну подію – День Соборності України. Ланцюги єдності, урочисті підняття прапорів – це знакові моменти нашої історії, які бережуть у тому числі й архівісти області, – зауважив Антон Чубенко. – Сьогодні вкотре і вкотре ми звертаємося до нашої молоді: саме такі прогресивні, натхнені люди, як ви, 106 років тому зробили, здавалося б, неможливе. Скільки б не пройшло часу від тих чи інших подій, вивчайте їх, знайомтеся з унікальними архівними даними, будьте максимально близько до витоків всього українського».
На світлинах, продемонстрованих у Державному архіві, відображені знакові подій того часу: Акт злуки на Софійській площі у Києві, військові з’їзди, маніфестації, співпраця очільників УНР та ЗУНР, портрети видатних державних, політичних та культурних діячів, членів українських урядів.
Архівісти зауважили, що окремий комплекс документів розповідає про формування українських військових частин та їхню героїчну боротьбу із більшовиками. На світлинах відображені найбільш боєздатні військові одиниці періоду УНР: Січові стрільці, вояки полку імені Богдана Хмельницького. Також згадані видатні діячі, які брали активну участь в українізації та формуванні військових частин УНР, зокрема і на Полтавщині: Симон Петлюра, Євген Коновалець, Микола Міхновський, В’ячеслав Липинський, Степан Лазуренко, Борис Палій–Неїло.
Низка документів свідчить про участь наших краян у героїчній боротьбі з більшовиками під ст. Крути (29 січня 1918 р.).
Організатори виставки під час презентації документів провели паралелі подій української революції 1917-1921 років із сьогоденням.
Наразі рф, як і більшовицька росія тоді, не полишає своїх злочинних намірів знищити незалежну Україну, поширює історичні міфи. І сьогодні, як ніколи, для боротьби з окупантом нам потрібна єдність і консолідація всього українського народу.
Під час презентації документальної виставки використали документи Державного архіву Полтавської області, Центрального державного аудіовізуального та електронного архіву, Центрального державного архіву органів влади України.
Підпишіться, щоб отримувати листи.