11 лютого 2025, 13:19
Отже, переохолодження, або гіпотермія – це патологічний стан організму, при якому температура тіла падає нижче необхідної для підтримки нормального обміну речовин і функцій організму. У випадку переохолодження людини ця температура становить +35,0°C та нижче.
Причинами обмороження та переохолодження організму можуть бути: низька температура повітря (<10–15°C), сильний вітер, тісне сире взуття, вимушене тривале нерухоме положення тіла, тривале перебування на морозі в стані алкогольного сп’яніння.
Рекомендовано одягатись так, щоб шар одягу, який ближче до тіла, був з бавовни, тому що бавовна добре вбирає вологу, другий шар – вовняний (вовна добре утримує тепло, вбирає вологу, зігріває); третій шар – вітрозахисний, вологостійкий (він не дає проникати холодному повітрю під одяг і затримує тепло). Носіть вільний одяг – це сприяє нормальній циркуляції крові. Особливу роль відіграє натуральне хутро. Якщо ворс прилягає безпосередньо до тіла, то виникає електростатичний заряд, який надає не тільки зігріваючий, але і лікувальний ефект. Бажано, щоб у верхньому одязі був об'ємний комір, який додатково захистить шию й нижню частину обличчя від замерзання. Пам'ятайте також, що одяг має бути досить легким, щоб при русі не витрачати зайву енергію.
Не забувайте про ноги і пам'ятайте, що тісне взуття, відсутність устілки, сирі шкарпетки є передумовою обмороження. Вузьке взуття не годиться для морозів! У чоботи потрібно покласти теплі устілки, надягти вовняні шкарпетки – вони вбирають вологу, залишаючи ноги сухими.
Не виходьте на мороз без рукавиць, шапки й шарфа. Кращий варіант – рукавиці з вологостійкої тканини з хутром всередині. Рукавички з натуральних матеріалів хоч і зручні, але від морозу не рятують. Щоки і підборіддя можна захистити шарфом. У вітряну холодну погоду перед виходом на вулицю відкриті ділянки тіла змажте спеціальним кремом. Ні в якому разі не використовуйте крем гідратант!
Клінічними ознаками переохолодження є:
озноб, тремтіння;
синюшність шкіри, губ;
зниження температури тіла;
біль у пальцях рук і ніг;
позіхання, апатія;
загальна слабкість;
втрата свідомості;
поверхневе дихання.
Що робити?
Перш за все, необхідно зігріти потерпілого в теплому приміщенні, укутати в теплу ковдру або накласти на уражену частину тіла ватно-марлеву пов'язку (близько 7 шарів) для запобігання передчасного зігрівання тканин. Зігрівання ураженої частини тіла повинне бути поступовим, повільним. Застосування термоізолюючої пов'язки дозволяє у декілька разів уповільнити зовнішнє зігрівання ураженої ділянки при забезпеченні загального зігрівання організму.
Якщо людина при свідомості, дати тепле пиття (краще солодкий чай). Викликати «швидку допомогу». Можна зігрівати людину або ділянку тіла, яка зазнала впливу холоду, у теплій ванні, підвищуючи температуру води поступово, від 20 до 40оС.
Неприпустимо зігрівати тіло розтиранням снігом, спиртом, холодною водою.
Врешті-решт пам’ятайте, що найкращий спосіб вийти з неприємної ситуації – це до неї не потрапляти.
Тетяна Пасічник, завідувач амбулаторії ЗПСМ № 3
КНМП «Центр ПМСД № 1» м. Кременчука
Підпишіться, щоб отримувати листи.