22 лютого 2025, 13:00
Всесвітній день боротьби з енцефалітом був заснований в пам'ять про подорож людини, яка пережила енцефаліт Расмуссена, Фібі Соремекун. Цей день має на меті вшанувати всіх тих, хто постраждав від цієї хвороби, і сприяти розумінню цього складного захворювання.
З моменту свого заснування Всесвітній день боротьби з енцефалітом набрав обертів і отримав підтримку з боку окремих людей, сімей, медичних працівників та організацій у всьому світі. Став вирішальною датою для підвищення обізнаності, пропаганди кращих варіантів лікування та підтримки поточних досліджень енцефаліту.
Енцефаліт – це запалення головного мозку, що може бути спричинене вірусами, бактеріями або аутоімунними реакціями. Енцефаліт може спричинити широкий спектр неврологічних симптомів і, у важких випадках, бути небезпечним для життя.
Незважаючи на те, що енцефаліт зустрічається рідко, це серйозний стан, який вимагає термінового лікування в стаціонарі. Це може початися з грипоподібних симптомів і розвинутися до більш серйозних симптомів, таких як судоми, слабкість і втрата свідомості. Відновлення після енцефаліту може бути тривалим і важким, і багато хто може не одужати повністю та страждати від тривалих проблем, спричинених пошкодженням мозку. Дослідження показують, що люди, які перенесли енцефаліт, ризикують мати проблеми з психічним здоров’ям як на гострих стадіях, так і під час одужання.
Інфекційний енцефаліт зазвичай починається з «грипоподібного захворювання» або головного болю, тоді як аутоімунний енцефаліт часто має більш тривалий початок. Симптоми можуть з’явитися швидко, але можуть проходити кілька днів, іноді тижнів. Найбільш поширеними симптомами є головний біль, сплутаність свідомості, сонливість, лихоманка, судоми, проблеми з пам’яттю, зміна особистості або нехарактерна поведінка або нездатність говорити чи контролювати рухи.
Інфекційний енцефаліт зазвичай починається з «грипоподібного захворювання» або головного болю. Найбільш серйозною знахідкою є зміна рівня свідомості. Це може варіюватися від легкої сплутаності свідомості або сонливості до втрати свідомості та коми. Інші симптоми включають високу температуру, судоми, відраза до яскравого світла, нездатність говорити або контролювати рухи, сенсорні зміни, ригідність шиї або нехарактерну поведінку.
Аутоімунний енцефаліт часто має більш тривалий початок. Симптоми відрізнятимуться залежно від типу антитіла, пов’язаного з енцефалітом, але можуть включати: сплутаність свідомості, зміну особистості чи поведінки, психоз, рухові розлади, судоми, галюцинації, втрату пам’яті або порушення сну.
Відновлення після травми головного мозку часто може тривати набагато довше, ніж травми м’язів або кісток. Ось чому важливо поглянути на роль реабілітації, яка допомагає людям набути нових навичок і знайти стратегії подолання будь-якої тривалої інвалідності. Застосування цілісного підходу до реабілітації забезпечує врахування складних когнітивних, поведінкових, соціальних, емоційних і медичних проблем, з якими стикаються люди, уражені енцефалітом, та їхні родини.
Віруси є найбільш часто ідентифікованою причиною інфекційного енцефаліту (наприклад, віруси герпесу, ентеровіруси, віруси Західного Нілу, японського енцефаліту, віруси Ла-Кроса, Сент-Луїса, віруси кліщів, інші). Будь-який вірус може викликати енцефаліт, але не кожен, хто інфікований цими вірусами, матиме енцефаліт. Дуже рідко бактерії, грибки або паразити також можуть викликати енцефаліт.
Самі по собі симптоми часто не дають достатньої можливості розрізнити багато захворювань, які можуть імітувати енцефаліт. Тому лікарі проводять різноманітні обстеження в лікарнях – важливо, щоб обстеження проводилися якомога швидше, оскільки швидка діагностика знижує смертність і покращує результати.
Зі збільшенням кількості людей, які подорожують по всьому світу, важливо підкреслити ризик інфекційного енцефаліту, який може поширюватися комарами (японський енцефаліт), кліщами (кліщовий енцефаліт ) або іншими тваринами (сказ).
Реабілітація відіграє важливу роль, усуваючи перешкоди та заохочуючи людей до фізичних вправ, щоб допомогти покращити повсякденні завдання. Енцефаліт може викликати фізичні, когнітивні та емоційні симптоми. Залежно від тяжкості симптомів і потреб людини реабілітаційні заходи необхідні для:
Кожен може долучитися та підтримати Всесвітній день боротьби з енцефалітом кількома способами:
Всесвітній день боротьби з енцефалітом відіграє ключову роль у підвищенні обізнаності про цю небезпечну хворобу. Інформування населення, покращення методів діагностики та лікування, а також підтримка людей, які пережили енцефаліт, допомагають рятувати життя та сприяти покращенню якості життя тих, хто зіткнувся з цією проблемою.
Юлія ГРУШКА, лікар-невропатолог поліклінічного відділення
КНП «Чорнухинська лікарня»
Підпишіться, щоб отримувати листи.