Глядачі мали унікальну можливість почути історію Ольги Драгоманової –
Косач (псевдонім Олена Пчілка) – не лише матері Лесі Українки, а однієї з ключових постатей українського національного відродження.
Постановки волинського театру є неординарними, бо часто виходять за межі драматургії, класичної вистави і театральної зали. То ж і «Пчілка» представлена у форматі документальної моновистави, вистави –дослідження.
«Пчілка» – це чуттєвий портрет неймовірно сильної жінки із ключовими моментами її життя, це історія про те, як вона почувалася, якою вона була, як її сприймало оточення. На сцені цей образ чудово втілила талановита акторка Наталка Шепель.
«У вистави немає сценарію чи п’єси, у ній закладена історія людини, багатогранної особистості, яку ми у свій спосіб спробуємо переповісти. Театр – це про чуттєвість, тобто ми не театральна Вікіпедія, ми не зможемо розповісти всієї інформації, але наша акторка розповідає, не перевтілюється в Олену Пчілку, а саме розповідає про неї», – пояснює режисерка і сценаристка Руслана Порицька.
Мета вистави – підштовхнути глядача більше дізнатися про Ольгу Драгоманову-Косач, яку зазвичай у нас називали передусім мамою Лесі Петрівни. Вона була матір’ю шістьох дітей і попри це знаходила силу і час робити неймовірний труд. Говорили про неї як особистість, показували атрибути, з якими вона працювала, і дивували тим, як минуле повторює те, що відбувається сьогодні.
Вистава виконувалася з використанням різних голосових історій, пісень, розмов, зітхань та навіть запахів. Дійство на сцені можна було осягнути усіма органами відчуттів.
У ході роботи над виставою творчою групою досліджено великий масив архівних матеріалів, отримано консультації наукових фахівців Волинського національного університету Лесі Українки – упорядників праць громадської діячки. Публіцистика Олени Пчілки висвітлює утвердження й розвиток української ідеї в період 1905-1916 років та в добу УНР, зародження феміністичного руху в Україні, проблеми впровадження української мови у школах, вади політичного руху українців.
Реалізація проекту розпочалася у серпні минулого року за підтримки Українського культурного фонду у співпраці з Волинським національним університетом імені Лесі Українки.
Щоб вшанувати внесок Олени Пчілки у розвиток журналістики та боротьбу за українське слово, в Україні стартував національний збір на встановлення їй пам'ятника. Усі кошти підуть на створення першого памʼятника Олені Пчілці в Гадячі – місті, яке вона вважала своєю малою батьківщиною.
Підпишіться, щоб отримувати листи.