• Перейти до основного вмісту
arrow
Головна
Новини

До дня народження Т.Г.Шевченка: «Не забудьте пом’янути…»

09 березня 2025, 09:52

  • Департамент інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю
Виставка (2) (1)

9 березня виповнюється 211 років від дня народження подвижника нації, видатного поета і художника Тараса Григоровича Шевченка.

До цієї дати у Полтавському літературно-меморіальному музеї В.Г.Короленка відкрито філокартичну тематичну виставку із приватної колекції полтавського видавця, мецената, краєзнавця, громадського діяча Олексія Петренка «Не забудьте пом’янути…»: Шевченкіана Олексія Петренка в листівках». На виставці представлено фотографічні й художні портрети Кобзаря, репродукції його малярських творів, ілюстрації інших митців до віршів і поем Кобзаря, композиції з текстами віршів поета, репродукції творів мистецтва, присвячених Т.Шевченку, вшануванню й увічненню його пам’яті, художні зображення міст, сіл та місцевостей, пов’язаних з біографією митця, види поетової могили у Каневі.

 

Загалом філокартична Шевченкіана налічує кілька тисяч Шевченківських листівок, кожна з яких несе важливу інформацію. Образ Кобзаря постає в низці листівок початку XX ст., які мали на меті зобразити Україну. Аби передати адресатові «привіт з України» конструювалися композиції, у яких символи державності поєднувалися з постаттю Т. Шевченка.

 

Полтавська земля завжди надихала Кобзаря на творчість. Місцеві краєвиди, відображені в малюнках та живописних роботах митця, мають велику історичну і наукову цінність. Рукописна збірка поезій Шевченка «Три літа» складається з творів, написаних на Полтавщині. У нашому краї народилась думка про спорудження у Києві першого пам’ятника Т.Г.Шевченку. У друкарні Г. Маркевича була надрукована поштова листівка з портретом Кобзаря з метою заохочення до пожертвувань. Подібні благодійні листівки належать до філокартичної Шевченкіани, кошти від їх розповсюдження призначалися на спорудження пам’ятників Кобзарю, на підтримку товариства «Просвіта», освітянських об’єднань тощо.

 

Зв’язки геніального мистця з Полтавщиною розкриває унікальне енциклопедичне видання «Полтавська Шевченкіана. Спроба обласної (крайової) Шевченківської енциклопедії», автором якого є відомий краєзнавець, літературознавець письменник Петро Ротач (1925-2007).  У ньому викладені детальні відомості про перебування Шевченка в Полтавській губернії, людей, із якими спілкувався, про митців і мистецькі колективи, що торкалися шевченківської тематики у творчості, тощо. Книга нагадує, що зв’язки з Полтавщиною у Кобзаря були міцніші, ніж із якимось іншим куточком України, і наш край не повинен забувати, що по цій землі ходив, її описував і змальовував геніальний син і пророк нашого народу.

 

Різноманітні аспекти зв’язків Т. Шевченка з Полтавщиною представлено у ґрунтовному виданні «Тарас Шевченко і Полтавщина», авторами-упорядниками якого є відомі полтавські науковці, краєзнавці Олександр Білоусько і Тарас Пустовіт. Ця книга стала явищем у незліченній шевченкіані завдяки значній кількості вміщених  цінних матеріалів і документів, що стосуються участі полтавців у  визволенні Тараса з кріпацької неволі, ролі краян у становленні та розвитку його літературного і мистецького таланту, вплив подій полтавської історії на формування світогляду митця і поета тощо. У виданні вперше оприлюднено архівну інформацію про збирання протягом 1908-1914 років Полтавським земством коштів на спорудження пам’ятника Шевченкові в Києві, а також  звіти про святкові заходи на честь Шевченка, що тривали на Полтавщині із другої половини XIX століття. Введено в науковий обіг документи, виявлені в архівних установах Києва, Львова, матеріали із приватних колекцій. Уперше опубліковані таблиці, які показують Шевченка в колі культурних діячів, літературну та мистецьку творчість Кобзаря в контексті літературного та мистецького процесів першої половини XIX  століття. Поряд з усталеними у шевченкознавстві положеннями наведено контроверсійні точки зору, спірні факти.

 

Тарас Шевченко дуже любив благословенну полтавську землю. На ній він явився Україні як пророк. Із полтавського берега побачив він і місце свого упокоєння. Полтавці були на всіх етапах перепоховання праху поета і відіграли значну роль в перетворенні його могили на Чернечій горі на національну святиню.

Поділитись

Теги

Культура

Новина за темою

Відкрилася виставка творів майстрів декоративного розпису «Барвисте диво полтавського розпису»
09/03/2025
У Новоселівській ТГ провели обласний конкурсу Маруся Чурай. Це – голос наш. Це – пісня. Це – душа
09/03/2025
Експедиція Історико-культурного заповідника «Більськ» звітує про розкопки на Котелевському городищі
09/03/2025
1 (34)

1 (34)

Виставка (1) (1)

Виставка (1) (1)

Книга (1)

Книга (1)

Книга2

Книга2

Книги (3)

Книги (3)

Arrow slider next
Arrow slider prev

Останні новини

Більше новин
Розраховую на достатню підтримку народними депутатами нової конфігурації уряду України – звернення Президента Розраховую на достатню підтримку народними депутатами нової конфігурації уряду України – звернення Президента
14/07/2025
Володимир Когут відвідав «Мистецький поїзд»
14/07/2025
Володимир Когут провів нараду щодо ліквідації наслідків негоди в Полтавському районі
14/07/2025
Популяризація переваг створення інститутів громадянського суспільства
14/07/2025
У Карлівці стартувала адвокаційна кампанія «Громади для всіх: разом із людьми з інвалідністю створюємо зміни»
14/07/2025
У «Мистецькому поїзді» презентували творчість полтавки Юлії Манойленко
14/07/2025
Подорож за кордон із домашнім улюбленцем: що потрібно знати
14/07/2025
Як працює система попереднього запису в ЦНАПах?
14/07/2025
Із початку року на Полтавщині відновили 342,6 тис. м² автодоріг місцевого значення
14/07/2025

Надсилаємо насвіжіший дайджест новин

Підпишіться, щоб отримувати листи.

ПОЛТАВСЬКА ОБЛАСНА ВІЙСЬКОВА АДМІНІСТРАЦІЯ

Офіційний веб-сайт

Адреса:

36014, Полтава,вулиця Соборності, 45

Телефон

+380 (532) 56-02-90

Електронна пошта

[email protected]

Гаряча лінія

112

ОВА

Весь контент доступний за ліцензією Creative Commons Attribution 4.0 International license, якщо не зазначено інше

Технічна підтримка сайту

[email protected]

Розроблено в

За підтримки

Мапа сайту