• Перейти до основного вмісту
arrow
Головна
Новини

До дня народження Т.Г.Шевченка: «Не забудьте пом’янути…»

09 березня 2025, 09:52

  • Департамент інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю
Виставка (2) (1)

9 березня виповнюється 211 років від дня народження подвижника нації, видатного поета і художника Тараса Григоровича Шевченка.

До цієї дати у Полтавському літературно-меморіальному музеї В.Г.Короленка відкрито філокартичну тематичну виставку із приватної колекції полтавського видавця, мецената, краєзнавця, громадського діяча Олексія Петренка «Не забудьте пом’янути…»: Шевченкіана Олексія Петренка в листівках». На виставці представлено фотографічні й художні портрети Кобзаря, репродукції його малярських творів, ілюстрації інших митців до віршів і поем Кобзаря, композиції з текстами віршів поета, репродукції творів мистецтва, присвячених Т.Шевченку, вшануванню й увічненню його пам’яті, художні зображення міст, сіл та місцевостей, пов’язаних з біографією митця, види поетової могили у Каневі.

 

Загалом філокартична Шевченкіана налічує кілька тисяч Шевченківських листівок, кожна з яких несе важливу інформацію. Образ Кобзаря постає в низці листівок початку XX ст., які мали на меті зобразити Україну. Аби передати адресатові «привіт з України» конструювалися композиції, у яких символи державності поєднувалися з постаттю Т. Шевченка.

 

Полтавська земля завжди надихала Кобзаря на творчість. Місцеві краєвиди, відображені в малюнках та живописних роботах митця, мають велику історичну і наукову цінність. Рукописна збірка поезій Шевченка «Три літа» складається з творів, написаних на Полтавщині. У нашому краї народилась думка про спорудження у Києві першого пам’ятника Т.Г.Шевченку. У друкарні Г. Маркевича була надрукована поштова листівка з портретом Кобзаря з метою заохочення до пожертвувань. Подібні благодійні листівки належать до філокартичної Шевченкіани, кошти від їх розповсюдження призначалися на спорудження пам’ятників Кобзарю, на підтримку товариства «Просвіта», освітянських об’єднань тощо.

 

Зв’язки геніального мистця з Полтавщиною розкриває унікальне енциклопедичне видання «Полтавська Шевченкіана. Спроба обласної (крайової) Шевченківської енциклопедії», автором якого є відомий краєзнавець, літературознавець письменник Петро Ротач (1925-2007).  У ньому викладені детальні відомості про перебування Шевченка в Полтавській губернії, людей, із якими спілкувався, про митців і мистецькі колективи, що торкалися шевченківської тематики у творчості, тощо. Книга нагадує, що зв’язки з Полтавщиною у Кобзаря були міцніші, ніж із якимось іншим куточком України, і наш край не повинен забувати, що по цій землі ходив, її описував і змальовував геніальний син і пророк нашого народу.

 

Різноманітні аспекти зв’язків Т. Шевченка з Полтавщиною представлено у ґрунтовному виданні «Тарас Шевченко і Полтавщина», авторами-упорядниками якого є відомі полтавські науковці, краєзнавці Олександр Білоусько і Тарас Пустовіт. Ця книга стала явищем у незліченній шевченкіані завдяки значній кількості вміщених  цінних матеріалів і документів, що стосуються участі полтавців у  визволенні Тараса з кріпацької неволі, ролі краян у становленні та розвитку його літературного і мистецького таланту, вплив подій полтавської історії на формування світогляду митця і поета тощо. У виданні вперше оприлюднено архівну інформацію про збирання протягом 1908-1914 років Полтавським земством коштів на спорудження пам’ятника Шевченкові в Києві, а також  звіти про святкові заходи на честь Шевченка, що тривали на Полтавщині із другої половини XIX століття. Введено в науковий обіг документи, виявлені в архівних установах Києва, Львова, матеріали із приватних колекцій. Уперше опубліковані таблиці, які показують Шевченка в колі культурних діячів, літературну та мистецьку творчість Кобзаря в контексті літературного та мистецького процесів першої половини XIX  століття. Поряд з усталеними у шевченкознавстві положеннями наведено контроверсійні точки зору, спірні факти.

 

Тарас Шевченко дуже любив благословенну полтавську землю. На ній він явився Україні як пророк. Із полтавського берега побачив він і місце свого упокоєння. Полтавці були на всіх етапах перепоховання праху поета і відіграли значну роль в перетворенні його могили на Чернечій горі на національну святиню.

Поділитись

Теги

Культура

Новина за темою

Літературний екскурс за книгою Льюїса Керрола «Аліса в країні чудес»
09/03/2025
Відбувся огляд-конкурс народної творчості «Маруся Чурай. Це – голос наш. Це – пісня. Це – душа!»
09/03/2025
В обласному центрі відбувся вечір музики
09/03/2025
1 (34)

1 (34)

Виставка (1) (1)

Виставка (1) (1)

Книга (1)

Книга (1)

Книга2

Книга2

Книги (3)

Книги (3)

Arrow slider next
Arrow slider prev

Останні новини

Більше новин
Можливість на безоплатне навчання в сфері ІТ для вразливих категорій населення Можливість на безоплатне навчання в сфері ІТ для вразливих категорій населення
08/05/2025
Володимир Когут: «Наша мета – зробити кожен гектар облікованим, захищеним і корисним для бюджету»
08/05/2025
Володимир Когут зустрівся із заступницею Міністра освіти і науки України Надією Кузмичовою
08/05/2025
Як отримати кошти на модернізацію шкіл, лікарень та дитячих садочків
08/05/2025
На Полтавщині удосконалюють функціонування системи підтримки осіб похилого віку та осіб з інвалідністю, які страждають на психічні розлади
08/05/2025
Як трансформується освіта і наука в Україні
08/05/2025
80 років Перемоги над нацизмом в Європі
08/05/2025
Синоптики попередили про дощі та заморозки на поверхні ґрунуту
08/05/2025
На Полтавщині триває підготовка до НМТ-2025
08/05/2025

Надсилаємо насвіжіший дайджест новин

Підпишіться, щоб отримувати листи.

ПОЛТАВСЬКА ОБЛАСНА ВІЙСЬКОВА АДМІНІСТРАЦІЯ

Офіційний веб-сайт

Адреса:

36014, Полтава,вулиця Соборності, 45

Телефон

+380 (532) 56-02-90

Електронна пошта

[email protected]

Гаряча лінія

112

ОВА

Весь контент доступний за ліцензією Creative Commons Attribution 4.0 International license, якщо не зазначено інше

Технічна підтримка сайту

[email protected]

Розроблено в

За підтримки

Мапа сайту