• Перейти до основного вмісту
arrow
Головна
Новини

На Полтавщині стартував пілотний проєкт зі збереження жіночого здоров’я

13 березня 2025, 11:42

  • Департамент охорони здоров’я
DSC 2978

Проєкт спрямований на ранню діагностику та скринінг раку шийки матки (РШМ), доступність профілактичних послуг для жінок і розробку оптимального маршруту пацієнток.

Пілотний проєкт реалізується за ініціативи Фонду ООН у галузі народонаселення у співпраці з Благодійною організацією «Благодійний фонд «Здоров’я жінки і планування сім’ї». Головними аспектами проєкту є дослідження якості та ефективності впровадження скринінгу РШМ у Полтавській області, покращення доступу жінок і дівчат до медичних послуг та надання допомоги закладам охорони здоров’я області у покращенні роботи.

11 березня в змішаному режимі відбулась зустріч робочої групи з питань ранньої діагностики та скринінгу РШМ. У роботі взяли участь фахівці Фонду ООН у галузі народонаселення, ДУ «Центр громадського здоров’я МОЗ України», директор Департаменту охорони здоров’я обласної військової адміністрації, профільні фахівці Департаменту охорони здоров’я з онкології та акушерства і гінекології, керівниками Центрів ПМСД.
Метою зустрічі було обговорення стану скринінгу РШМ у Полтавській області, міжнародних стандартів та підходів до скринінгу, а також можливостей інтеграції послуг у практику сімейних лікарів.
Галина Майструк, виконавча директорка БО «БФ «Здоров’я жінки і планування сім’ї», співголова робочої групи з сексуального та репродуктивного здоров’я зазначила, що «з 2022 року в країні «під парасолькою» Всесвітньої організації охорони здоров’я та за підтримки Фонду ООН у галузі народонаселення працює робоча група з сексуального та репродуктивного здоров’я. Ця група плідно працює 2 роки і об’єднує людей як державних, так і неурядових організацій. Ідеологом цієї групи є Фонд ООН у галузі народонаселення, його фахівці. Сьогодні проводиться інтенсивна робота в Полтавській області, яка пов’язана з 2-ма основними пріоритетами – це попередження онкозахворювань у жінок та інклюзивний підхід».
Директор Департаменту охорони здоров’я Віктор Лисак відмітив, що «тема сьогоднішнього зібрання вкрай актуальна. В області у структурі захворюваності жіночого населення злоякісними новоутвореннями РШМ займає 5-те місце. Захворюваність жіночого населення на злоякісні новоутворення репродуктивних органів є не лише медичною, але й соціальною проблемою, оскільки суттєво впливає на демографічну ситуацію. В умовах значного навантаження на медичну галузь особливої актуальності набуває впровадження ефективних стратегій скринінгу та ранньої діагностики РШМ. Сьогодні ми повинні перезавантажити систему. Наша задача спільно з пілотним проєктом покращити якість ранньої діагностики і скринінгу РШМ, розширити моніторингові складові та окреслити спільні ідеї та плани на подальшу роботу».
Богдан Підвербецький, радник з питань сексуального та репродуктивного здоров’я Фонду ООН у галузі народонаселення зазначив, що «Полтавщина – батьківщина репродуктивного здоров’я. Адже перша обласна програма відповідно до Державної програми «Репродуктивне здоров’я нації на 2006-2015 роки» була прийнята саме на Полтавщині. Інші регіони успішно її копіювали для розробки своїх програм. Полтавська область одна з перших, яка оплачує і виділяє кошти на скринінг РШМ. Це єдиний рак, який можна попередити. Сподіваюсь, що буде відпрацьовано правильний маршрут, який ми і надалі будемо поширювати в інших областях».
Про нормативно-правову базу Міністерства охорони здоров’я України щодо скринінгу РШМ розповіла Тетяна Орабіна, заступниця Генерального директора ДУ «Центр громадського здоров’я МОЗ України». Вона повідомила, що «команда МОЗ України за підтримки ДУ «Центр громадського здоров’я МОЗ України», лідерської позиції Фонду ООН в галузі народонаселення змогли прийняти перелік наказів, які започаткували скринінг і ранню діагностику РШМ. З метою профілактики, ранньої діагностики та лікування злоякісних новоутворень у 2025 році в Україні набрав чинності Порядок скринінгу і ранньої діагностики РШМ та моніторингу стану здоров’я пацієнток з груп ризику. Відтепер в Україні запроваджується комплексна система профілактики цього захворювання, яка базується на сучасних наукових підходах і рекомендаціях ВООЗ. Ця програма дозволить своєчасно виявляти передракові стани серед жінок в Україні та зменшити захворюваність на РШМ. Відтепер скринінг на РШМ отримав свій «золотий стандарт». Він належить до переліку медичних послуг, які забезпечуються надавачами первинної медичної допомоги, і проводиться за чітко визначеним алгоритмом».
Людмила Іванова, головний експерт Департаменту охорони здоров’я Полтавської ОВА за фахом «Акушерство та гінекологія» ознайомила з організацією скринінгу РШМ в умовах воєнного стану в області. Було відмічено, що «війна загострила демографічні проблеми, через великий рівень зовнішньої та внутрішньої міграції левова частка жінок репродуктивного віку в області зменшилась. Ми бачимо зростання проблем в акушерстві та гінекології, інших суміжних спеціальностях. На сьогодні існує велика низка проблем у жінок 40+, зокрема, значний зріст онкозахворюваності та онкозанедбаності, РШМ, раку молочних залоз, захворювань, які пов’язані з жіночим соматичним станом. Це досить великий виклик для системи охорони здоров’я в умовах надзвичайно обмеженого фінансування». Також Людмила Іванова розповіла про інтеграцію програм скринінгу РШМ у практику первинної медико-санітарної допомоги, доступ жінок до послуг із сексуального та репродуктивного здоров’я та поділилася досвідом роботи кабінетів безбар’єрного доступу та медичних мобільних бригад.
Генеральний директор КП «Полтавський обласний клінічний онкологічний диспансер Полтавської обласної ради» Орест Вовк зазначив, що «велика кількість жінок різного віку не завжди своєчасно звертають увагу на своє здоров’я. РШМ помолодшав, з кожним роком все більше виявляється він у дівчат і молодих жінок. Перші випадки вперше в житті встановлені в 25-29 років, найбільша кількість у 45-49 років – 22 випадки. На жаль, майже третина хворих на РШМ виявляється вже у занедбаній стадії. Несвоєчасне звернення за медичною допомогою призвело до зменшення відсотка діагностованих злоякісних новоутворень РШМ на ранніх стадіях онкологічного процесу в порівнянні з 2024 роком та відповідно до збільшення рівня занедбаності цієї патології із 25,0% у 2022 році до 38,5% за 2024 рік».
Учасники зібрання обговорили подальші кроки реалізації пілотного проєкту на Полтавщині, зокрема, створити робочу міжсекторальну групу з реалізації проєкту, провести обласну конференцію з обговорення актуальних питань ранньої діагностики та скринінгу РШМ, розробити інформаційну кампанію та інші заходи.

КП «Полтавський обласний центр громадського здоров’я ПОР»

Поділитись

Теги

медицина
здоров'я

Новина за темою

Обмін досвідом у сфері протидії ВІЛ/СНІДУ: візит фахівців Центру громадського здоров’я МОЗ України на Полтавщину
13/03/2025
8 травня – Всесвітній день Червоного Хреста і Червоного Півмісяця
13/03/2025
У Пирятинській громаді зафіксували спалах кору
13/03/2025
DSC 2965

DSC 2965

Arrow slider next
Arrow slider prev

Останні новини

Більше новин
ООН Жінки в Україні оголошує конкурс заявок для неурядових організацій на тему «Політична участь жінок в Україні» ООН Жінки в Україні оголошує конкурс заявок для неурядових організацій на тему «Політична участь жінок в Україні»
09/05/2025
110 років від дня народження видатного оперного співака та уродженця Полтавщини Семена Когана
09/05/2025
Як отримати допомогу при усиновленні дитини?
09/05/2025
Саме припинення вогню, тривале й надійне, буде реальним показником руху до миру; Америка може із цим допомогти – звернення Президента
08/05/2025
Можливість на безоплатне навчання в сфері ІТ для вразливих категорій населення
08/05/2025
Володимир Когут: «Наша мета – зробити кожен гектар облікованим, захищеним і корисним для бюджету»
08/05/2025
Володимир Когут зустрівся із заступницею Міністра освіти і науки України Надією Кузмичовою
08/05/2025
Як отримати кошти на модернізацію шкіл, лікарень та дитячих садочків
08/05/2025
На Полтавщині удосконалюють функціонування системи підтримки осіб похилого віку та осіб з інвалідністю, які страждають на психічні розлади
08/05/2025

Надсилаємо насвіжіший дайджест новин

Підпишіться, щоб отримувати листи.

ПОЛТАВСЬКА ОБЛАСНА ВІЙСЬКОВА АДМІНІСТРАЦІЯ

Офіційний веб-сайт

Адреса:

36014, Полтава,вулиця Соборності, 45

Телефон

+380 (532) 56-02-90

Електронна пошта

[email protected]

Гаряча лінія

112

ОВА

Весь контент доступний за ліцензією Creative Commons Attribution 4.0 International license, якщо не зазначено інше

Технічна підтримка сайту

[email protected]

Розроблено в

За підтримки

Мапа сайту