11 квітня 2025, 13:43
Кременчуцький національний університет імені Михайла Остроградського
У Кременчуцькому національному університеті (КрНУ) відбулося засідання круглого столу «Україна-США: три роки підтримки». КрНУ став його організатором. Зустріч була присвячена аналізу результатів співпраці КрНУ з американськими університетами-партнерами в умовах війни. Крім американських науковців до заходу долучилися представник посольства США в Україні та координатор програм Open World.
Кременчуцький національний університет тривалий час плідно співпрацює з американськими колегами. У 2010-2018 рр. понад 20 викладачів КрНУ взяли участь у програмі Open World, яка фінансується Конгресом США. У 2019-му науковці університету стали учасниками програми IREX з адміністрування наукових проектів. Того ж року з університетом активно співпрацювали волонтери Корпусу Миру.
У жовтні 2024 року КрНУ спільно з Кременчуцьким міським осередком Асоціації інженерів-електриків України створив Центр соціальної адаптації та розвитку кар’єри (KrCSACD). Проєкт реалізується за підтримки посольства США в Україні, із залученням американських партнерів КрНУ – університетів Флориди і Оклахоми, та університету Кларка. Наразі KrCSACD розгорнув активну діяльність, результати його роботи та обмін досвідом також стали предметом для обговорення на засіданні круглого столу.
Засідання проходило в онлайн форматі у DC-офісі університету. Представники КрНУ взяли у ньому участь наживо. Україну на зустрічі представляли:
– Кременчуцька міська рада;
– Кременчуцький національний університет імені Михайла Остроградського;
– ГО «Кременчуцький міський осередок Асоціації інженерів-електриків України»;
– Центр соціальної адаптації та кар’єрного розвитку;
– ГО «ВАРТО».
Представники Сполучених Штатів Америки:
– Співробітник посольства США в Україні;
– Університет штату Флорида (м. Таллахассі);
– Університет Кларка (м. Вустер).
Засідання круглого столу відкрив ректор Кременчуцького національного університету професор Михайло Загірняк. Ректор КрНУ має значний особистий досвід співпраці з американськими дослідниками. Як стипендіат програм Fulbright та IREX, він тривалий час працював в університетах Кентуккі і Техасу, займався там викладацькою та дослідницькою роботою.
З короткою вітальною промовою до учасників заходу звернулася також співробітник посольства США в Україні Віра Терновська. Вона висловила сподівання, що плідна співпраця між американськими та українськими науковцями триватиме і надалі. Віра Терновська – менеджер гранту від посольства США, за яким наразі фінансується діяльність Центру соціальної адаптації та кар’єрного розвитку на базі КрНУ.
Доктор історичних наук, професор Володимир Маслак (КрНУ) представив учасникам круглого столу доповідь «Вчений в умовах війни». Він зауважив, що науковці університету і в умовах війни продовжують свою роботу для перемоги – зокрема, за роботу «Створення модельного ряду спеціалізованих броньованих машин» авторському колективу науковців КрНУ присуджена Національна премія України імені Бориса Патона.
Директор Центру міжнародної діяльності (ЦМД) КрНУ доцент Андрій Гладир підготував презентацію «КрНУ та американські партнери: досвід участі у міжнародних проєктах».
Американські колеги представили дві доповіді. Вілма Еліза Фуентес/Vilma Fuentes, експерт з міжнародної освіти та розвитку (університет Флориди), презентувала доповідь «Діяльність центрів ветеранів у американських коледжах і університетах, психосоціальна підтримка студентів-ветеранів».
Вона детально розповіла про соціальні та просвітницькі заходи, які проводяться для об’єднання ветеранської спільноти, та про методи, які у ветеранських центрах застосовують для роботи зі студентами – це арт- терапія, музикотерапія, а також консультування та сеанси з психологами.
Пані Вілма зауважила, що вже має позитивний досвід плідної співпраці з ректором Кременчуцького національного університету, тому впевнена, що співробітництво науковців КрНУ з американськими партнерами і цього разу буде максимально ефективним.
Її колега Джефф Гаріс/Jeff Garis, експерт з кар’єрного консультування та розвитку людських ресурсів (університет Флориди), представив доповідь «Розвиток кар’єри та соціальна адаптація ветеранів» та щиро поділився корисними посиланнями.
Фінальною доповіддю на засіданні круглого столу стала доповідь головного менеджера проєкту «Кременчуцький Центр соціальної адаптації та кар’єрного розвитку»/ Kremenchuk Center for Social Adaptation and Career Developmen (KrCSACD), доцента Сергія Черненка (КрНУ).
KrCSACD – грантовий україно-американський проєкт. Він започаткований для підтримки ветеранів російсько-української війни, цивільних громадян із посттравматичними розладами, набутими внаслідок війни, осіб з інвалідністю та внутрішньо переміщених осіб. Фінансується проєкт за рахунок гранту Програми малих грантів публічної дипломатії – ОСВІТА посольства США в Україні. Реалізує його команда, яка складається з науковців Кременчуцького національного університету.
Сергій Черненко доповів про заходи, які вже були проведені у Центрі соціальної адаптації та кар’єрного розвитку, зокрема і про ті, що були виконані за участі американських колег – вебінари-тренінги з експертом Пітером Бобером та з експертом з кар’єрного консультування і розвитку людських ресурсів Джефом Гарісом (університет Флориди). Також він детально розповів про навчальні програми, розроблені командою KrCSACD – найперше, це «Англійська мова для професійного успіху» та «Курс цифрової грамотності».
Виступ Сергія Черненка викликав жваву дискусію, американські колеги поставили йому чимало слушних запитань. Таким чином круглий стіл став для науковців двох країн потужним майданчиком для обміну інформацією, досвідом, ідеями та практичними розробками. Учасники заходу засвідчили, що співробітництво науковців КрНУ з американськими колегами і надалі буде плідним та конструктивним.
ПНПУ імені В.Короленка
15 викладачів Полтавського національного педагогічного університету імені В. Г. Короленка розпочали вивчення онлайн-курсу «EU Inclusion Strategy and Social Equity» у межах реалізації проєкту Erasmus+ KA2 AMUSE («Комплексне запровадження методології доповненої та альтернативної комунікації в українській системі освіти» / «Comprehensive Introduction of Augmented and Alternative Communication Methodology into the Ukrainian System of Education»). Навчальний курс складається з 4 вебінарів: «Introduction to Inclusive Education», «Introduction to Augmentative and Alternative Communication», «Introduction to inclusive practices for pupils using AAC», «Introduction to digital tools for AAC». Розробники курсу – провідні фахівці у галузі інклюзивної освіти з Норвегії та Нідерландів.
Спікерками першого вебінару стали Dr. Sofie Sergeant і Drs. Hanne Touw з Університету прикладних наук Утрехта (Нідерланди). Професорки зосередились на розгляді актуальних питань різноманітності, інклюзивності та інтерсекційності. Учасники зустрічі отримали можливість поділитися власним досвідом організації освітнього процесу для здобувачів з особливими освітніми потребами.
Національний університет «Полтавська політехніка імені Юрія Кондратюка»
Десятикласники Наукового ліцею №3 Полтавської міської ради завітали на інтерактивний фізичний івент «Формула перемоги: світло, рух, знання» до Музею науки Національного центру «Мала академія наук України», що знаходиться в Полтавській політехніці та працює вже другий рік.
Підпишіться, щоб отримувати листи.