• Перейти до основного вмісту
arrow
Головна
Новини

Шлюбний договір: що потрібно знати перед підписанням

28 квітня 2025, 11:25

  • Юридичний департамент
Шлюбний Договір

Шлюбний договір - це домовленість між майбутніми або вже одруженими партнерами, яка дає змогу чітко визначити їхні майнові права та обов’язки.

Він дозволяє заздалегідь узгодити, як розподілятиметься майно в разі розлучення чи інших життєвих змін. Підписати такий договір можуть як наречені до офіційної реєстрації шлюбу, так і подружжя, яке вже перебуває у шлюбі. Якщо один із наречених є неповнолітнім, обов’язковою є нотаріально засвідчена згода батьків або піклувальника. Натомість пара, що живе разом без офіційного шлюбу, не має права укладати такий договір.

Цей документ повинен бути підписаний особисто кожною стороною - представники, навіть з довіреністю, не мають права підписувати шлюбний договір замість подружжя. Верховний Суд у справі № 757/10715/17 прямо вказує, що такі угоди пов’язані з особистими стосунками, тому підписати їх за дорученням неможливо.

Договір оформлюється у письмовій формі, складається у трьох примірниках і посвідчується нотаріусом. Якщо не дотримано нотаріальної форми, документ втрачає юридичну силу.

Щодо змісту договору - він може регулювати лише майнові відносини між подружжям. Наприклад, у ньому можна вказати, як розподіляється спільне чи особисте майно, хто за що відповідальний фінансово, або як подружжя буде діяти в разі розірвання шлюбу. Також допускається встановлення майнових обов’язків батьків щодо дітей. Натомість договір не може втручатися в особисте життя - у ньому не можна прописувати взаємні обов’язки в побуті чи встановлювати правила виховання дітей.

Закон також забороняє умови, що порушують права дитини або суттєво погіршують матеріальне становище одного з подружжя. Якщо договір передбачає, що все майно після розлучення залишиться лише одній стороні, це може вважатися «надзвичайно невигідним становищем» і бути підставою для визнання договору недійсним. Усі такі випадки оцінюються судами індивідуально.

Окремо слід пам’ятати, що не можна передавати у власність одній стороні майно, яке підлягає державній реєстрації, наприклад, нерухомість, через шлюбний договір.

Дата початку дії договору залежить від моменту його укладення: якщо документ підписано до шлюбу - він починає діяти з дня його реєстрації, якщо після - з моменту нотаріального посвідчення. У договорі сторони можуть самостійно визначити його строк дії, а також передбачити дію окремих умов навіть після розлучення.

Змінити умови чи скасувати договір можна лише за взаємною згодою подружжя. Будь-яка зміна повинна бути нотаріально посвідчена. Односторонньо змінити чи відмовитись від договору - заборонено. Проте, якщо ситуація суттєво змінилася, договір може бути змінений судом - з урахуванням інтересів однієї зі сторін або дітей.

Суд може визнати договір недійсним, якщо його було укладено з порушенням закону. Наприклад, якщо він не був засвідчений нотаріусом, підписаний особами без належної дієздатності, укладений без згоди батьків (у випадку неповнолітніх), містить умови, що ставлять одну зі сторін у явно несправедливе становище, або якщо сторони діяли під впливом обману чи тиску. Також підставою для недійсності є порушення закону, наприклад, втручання в особисті права або права дітей.

У підсумку, шлюбний договір — це корисний юридичний інструмент для врегулювання майнових питань між подружжям, але тільки за умови його грамотного складання, повного дотримання закону та рівноваги між інтересами обох сторін.

Поділитись

Теги

договір

Новина за темою

Укладено Договір про співробітництво між ПДМУ, Департаментом освіти і науки ПОВА і Коледжем інституту телекомунікації та інформатизації імені Героїв Крут
28/04/2025

Останні новини

Більше новин
Зараз на робочих рівнях між Україною та США з’ясовують усі деталі щодо постачання оборонної підтримки – звернення Президента Зараз на робочих рівнях між Україною та США з’ясовують усі деталі щодо постачання оборонної підтримки – звернення Президента
02/07/2025
На Полтавщині за підтримки УВКБ ООН відремонтували гуртожиток для ВПО
02/07/2025
У Кременчуці відкрили меморіальну дошку захиснику Михайлу Кравченку
02/07/2025
На Полтавщині відкрили ще один простір соціальної адаптації
02/07/2025
«Вікі любить Землю» запрошує до участі у фотоконкурсі для Вікіпедії!
02/07/2025
Топ-5 порад, як вижити і вціліти під час обстрілів
02/07/2025
Пліч-о-пліч із тими, хто захищав Україну: стартує другий етап відбору фахівців із супроводу ветеранів й ветеранок
02/07/2025
Онлайн-курс із цифрової безпеки: «Very Verified 2.0»
02/07/2025
Як подати онлайн-заяву на послугу денного догляду: покрокова інструкція
02/07/2025

Надсилаємо насвіжіший дайджест новин

Підпишіться, щоб отримувати листи.

ПОЛТАВСЬКА ОБЛАСНА ВІЙСЬКОВА АДМІНІСТРАЦІЯ

Офіційний веб-сайт

Адреса:

36014, Полтава,вулиця Соборності, 45

Телефон

+380 (532) 56-02-90

Електронна пошта

[email protected]

Гаряча лінія

112

ОВА

Весь контент доступний за ліцензією Creative Commons Attribution 4.0 International license, якщо не зазначено інше

Технічна підтримка сайту

[email protected]

Розроблено в

За підтримки

Мапа сайту