Повномасштабна війна, масове переміщення, погіршення соціально-економічних умов та насильство продовжують щодня створювати серйозні ризики щодо порушення прав дітей в Україні. В цих умовах діти, особливо дівчатка, є вразливими до сексуального насильства, експлуатації та жорстокого поводження з боку військових, сил безпеки, членів громад, гуманітарних працівників та інших осіб.
Урядова платформа «Діти війни» повідомляє, що 19 дітей пережили сексуальне насильство, пов’язане з конфліктом.
«Як допомагати дитині говорити про найстрашніше так, щоб не поранити ще раз?», – це запитання щоденно стоїть перед фахівцями центрів «Барнахус», які працюють із дітьми, що пережили насильство або стали його свідками. Професійні знання, чутливість і системний підхід – критично важливі для того, щоб підтримати дитину в найуразливіший момент її життя.
30 квітня у Києві відбувся спеціалізований тренінг для команд центрів «Барнахус», присвячений методам роботи із випадками сексуального насильства щодо дітей.
Захід об’єднав координаторок, психологинь та соціальних працівниць – тих, хто першими зустрічають дитину після пережитої травми у центрах «Барнахус».
На відкритті заходу Ольга Лопушанська, заступниця директорки з програмних питань Представництва "Право на здоров'я" (HealthRight International) в Україні, наголосила:
«Наше завдання – не лише допомогти дитині розповісти, що з нею сталося, а зробити так, щоб ця розповідь не стала для неї новим травматичним досвідом. Тому такі тренінги – це запорука якісної допомоги кожній дитині, яка переступає поріг центру «Барнахус».
Тренінг провела Гридковець Людмила, кандидатка психологічних наук в галузі вікової та педагогічної психології, фахівчиня із багаторічним досвідом роботи у сфері дитячої травматерапії та міжвідомчої взаємодії.
Програма охопила важливі теми:
Ці знання є ключовими для фахівців центрів «Барнахус», адже саме від їхньої компетентності залежить, чи зможе дитина почати процес відновлення без подальшої травматизації. Такі центри — це не просто місце проведення допитів: це простір безпеки, довіри і підтримки для дітей, які зазнали важкого досвіду.
Людмила Дерев'янко, координаторка центру «Барнахус» у Полтавській області відзначила: «Цей тренінг став для мене не лише про техніки чи протоколи. Це було про сенс нашої роботи: допомагати дитині не лише свідчити, а й знову повірити у світ, де є захист і турбота. Кожна деталь, від тону голосу до способу запитання, має значення для її зцілення».
Ми щиро вдячні всім учасникам тренінгу за професіоналізм, зацікавленість і глибоке розуміння підходів моделі «Барнахус». Разом ми будуємо систему, у якій права і безпека дитини – понад усе.
Тренінг проводиться за підтримки Всесвітнього фонду «Дитинство» Childhood - правозахисної організації, заснованої Її Величністю Королевою Швеції Сільвією у 1991 році. Його місія – запобігання та реагування на сексуальне насильство і експлуатацію дітей. Фонд активно підтримує впровадження моделі Барнахус та дитячого правосуддя не лише у Швеції, а й в інших країнах Європи, зокрема Ірландії, Німеччині, Польщі та Молдові.
Проєкт «Впровадження моделі Барнахус для захисту дітей-постраждалих від насильства» реалізується МБФ «Українська фундація громадського здоров’я» за підтримки Дитячого фонду ООН UNICEF Ukraine та Міжвідомча координаційна рада з питань правосуддя щодо неповнолітніх.
В Барнахусі
В Барнахусі 3
В Барнахусі 2
В Барнахусі 1
Підпишіться, щоб отримувати листи.