• Перейти до основного вмісту
arrow
Головна
Новини

185 років від дня народження Марка Кропивницького

22 травня 2025, 09:29

  • Департамент інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю
Видатні Люди

22 травня відзначається 185 років від дня народження Марка Кропивницького (1840-1910) – українського драматурга, режисера, актора, театрального діяча, батька українського театру, українського Шекспіра. Життя і діяльність М. Кропивницького пов’язані з Полтавщиною.

Народився Марко Лукич 22 травня 1840 року у с. Бежбайраки Єлисаветградського повіту Херсонської губернії (нині село Кропивницьке Новоукраїнського району Кіровоградської області). Батько походив зі шляхетного роду Кропивницьких гербу Сас.

 

В дитинстві Марко співав у церковному хорі, мав гарний слух, чудовий голос (альт). Закінчив Бобринецьку повітову школу та Бобринецьке повітове училище. Брав участь в аматорському гуртку, де ставили п’єси українських і російських драматургів.

 

Державну службу М.Кропивницький почав дрібним судовим чиновником, пізніше став вільним слухачем юридичного факультету Київського університету.

 

У своїй творчості він послідовно обстоював принципи життєвої правди та критичного відтворення дійсності. Йдучи за І. Котляревським і Т. Шевченком, неухильно захищав і розвивав демократичні традиції в літературі й мистецтві. Його театр був головним джерелом для відновлення та культурного відродження пригнобленої й спраглої нації.

 

За довге театральне життя Марко Лукич зіграв у творах українського, російського й західноєвропейського репертуару понад 500 ролей, які стали шедеврами сценічного втілення. Протягом свого життя написав близько 40 п’єс. Особливість його творів – головна роль відведена простому селянину, сповненому переживань та емоцій, зрозумілих і близьких звичайним людям.

 

Устами героїв своїх п’єс Кропивницький проголошував протест проти соціальної несправедливості. Цензори забороняли твори драматурга, погрожували арештом, і тільки надзвичайна популярність і народна любов рятували митця-патріота від неминучого арешту.

 

Талантом Кропивницького захоплювалися як глядачі ярмаркових сцен маленьких містечок і сіл, так і вишукана публіка театрів Одеси, Харкова, Києва чи Єлисаветграда (тепер – місто Кропивницький). Критики високо цінують праці Кропивницького, але найщиріший відгук він знаходив і знаходить у серцях українців.

 

Життя і діяльність М. Кропивницького пов’язані з Полтавщиною. У 1881 році він працював режисером і провідним актором у новому українському театрі у Кременчуці.

У 1903 році Марко Лукич приїхав до Полтави на відкриття пам'ятника Івану Котляревському і  зіграв роль виборного Макогоненка у виставі «Наталка Полтавка» на сцені просвітницького будинку імені Миколи Гоголя (пізніше – кінотеатр «Колос).

 

Бував у будинку Єлизавети Милорадович – української громадської і культурної діячки, голови Полтавського філантропічного товариства, меценатки, тітки останнього гетьмана України Павла Скоропадського. У Полтаві зустрів одну із коханих жінок – актрису полтавського театру Антоніну Маркович.

 

Марко Кропивницький – одна з ключових постатей української культури кінця ХІХ – початку ХХ століть. Своєю діяльністю він не лише сприяв творенню національного українського професійного театру, а й загалом суттєво вплинув на формування української ідентичності.

Поділитись

Теги

видатні діячі Полтавщини

Новина за темою

85 років від дня народження краєзнавця Володимира Чернявського
22/05/2025
90 років від дня народження архітектора Леоніда Кондратського
22/05/2025
9 травня виповнюється 135 років від дня народження Кирила Івановича Осьмака
22/05/2025

Останні новини

Більше новин
Національний тиждень безбар’єрності: застосування інклюзивних підходів у медіа Національний тиждень безбар’єрності: застосування інклюзивних підходів у медіа
22/05/2025
У ПДМУ обрали «Містера ПДМУ 2025»: яскраве благодійне шоу талантів, харизми та патріотизму
22/05/2025
Про актуальний стан щодо оцифрування та удоступнення через мережу Інтернет архівних інформаційних джерел
22/05/2025
На Полтавщині успішно реалізовують масштабний проєкт із паспортизації пам’яток – складових Більського археологічного комплексу
22/05/2025
Полтавська ОВА налагоджує співпрацю з телекомунікаційною компанією
22/05/2025
Підприємців Полтавщини запрошують до участі в конференції «Europe-Poland-Ukraine: Cooperate Together’25»
22/05/2025
Звернення т.в.о. начальника Полтавської ОВА Володимира Когута з нагоди 146 річниці з дня народження Симона Петлюри
22/05/2025
У Полтавській ОВА продовжують працювати цілодобові гарячі лінії обласного контактного центру
22/05/2025
Біологічне різноманіття Полтавщини обговорили під час круглого столу
22/05/2025

Надсилаємо насвіжіший дайджест новин

Підпишіться, щоб отримувати листи.

ПОЛТАВСЬКА ОБЛАСНА ВІЙСЬКОВА АДМІНІСТРАЦІЯ

Офіційний веб-сайт

Адреса:

36014, Полтава,вулиця Соборності, 45

Телефон

+380 (532) 56-02-90

Електронна пошта

[email protected]

Гаряча лінія

112

ОВА

Весь контент доступний за ліцензією Creative Commons Attribution 4.0 International license, якщо не зазначено інше

Технічна підтримка сайту

[email protected]

Розроблено в

За підтримки

Мапа сайту