Проєкт закону було розроблено Мінсоцполітики спільно з Міністерством охорони здоровʼя, Міністерством економіки та Міністерством освіти і науки в межах реалізації Стратегії демографічного розвитку до 2040 року.
Законопроєкт покликаний створити умови для зростання народжуваності та гармонійного поєднання батьківства з професійною діяльністю. Він передбачає безперервну державну підтримку родин — від моменту планування батьківства й аж до самостійності дитини — у медичній, соціальній та освітній сферах.
Зокрема, проєкт закону передбачає створення умов для більш комфортного догляду за дитиною (наприклад, шляхом оплати для родини послуг з догляду за дитиною від 1 до 3х років); суттєвого підвищення розміру виплат для сімей з дітьми; додаткову підтримку родин, які мають дітей з інвалідністю.
Окремий фокус проєкт закону робить на підтримці жінок, які народили дитину, ще не маючи професійного стажу. За даними Мінсоцполітики, у 2024 році кількість таких жінок становила 44% від всіх матерів, які народжували дітей. Діюча наразі система соціальної підтримки, на жаль, практично не передбачає для таких жінок та їх дітей підтримки на період відпустки по догляду за дитиною.
«Ми переходимо від фрагментованої несистемної підтримки до цілісного підходу, коли держава підтримує родину з дитиною від планування батьківства і до моменту самостійного виходу дитини у світ. Для нас дуже важлива кожна дитина в Україні. Ми дякуємо кожній родині, яка взяла на себе сміливість народжувати і виховувати дітей в нашій країні і ми як Уряд зробимо все, щоб такі родини відчували підтримку», – зауважив Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль.
Проєкт закону передбачає підвищення розмірів низки «дитячих» виплат, зокрема:
Також пропонуються додаткові інструменти підтримки для родин, які виховують дитину з інвалідністю. Окрім загальнодоступних виплат і послуг, для них передбачено:
«Ми поставили собі за мету розробити проєкт системної та дійсно всеохоплюючої підтримки. Вона не зводитиметься лише до підвищення виплат, хоча цей інструмент теж потрібний. Для того, щоб українські родини хотіли жити в Україні, повертатись сюди з-за кордону, вони мають бути впевненими, що держава допоможе їм на етапі вагітності, підтримає після народження малюка, дасть змогу батькам працювати і виховувати дитину, а за необхідності – не залишить сам на сам із дитиною, яка потребує додаткового догляду та допомоги», – підкреслила Міністерка соціальної політики Оксана Жолнович.
Проєкт закону пропонує встановлювати розміри частини виплат Кабінетом Міністрів, аби забезпечити більшу гнучкість у реагуванні на потреби родин.
За загальним пакетом, який розробив Уряд, сукупний обсяг підтримки на одну родину від народження до досягнення дитиною 18 років становитиме в поточних цінах не менше 1,08 млн грн.
Ці кошти будуть спрямовані на допологову та післяпологову підтримку, дошкільну підтримку, підтримку в школі, підтримку студентів закладів професійно- технічної освіти та коледжів.
Звертаємо увагу, що це – тільки соціальна частина загального пакету підтримки. Загалом він буде передбачати комплексну медичну підтримку (від моменту планування народження до дорослішання дитини), а також всебічну підтримку на етапі освіти.
Детальніше про комплексну державну підтримку родин з дітьми у інфографіці.
Підтримка Родин 2
Підтримка Родин 3
Підтримка Родин 4
Підпишіться, щоб отримувати листи.