03 квітня 2018, 12:00
Полтавщина запускає проект із телемедицини
В КУ «Полтавський обласний центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф» пройшла зустріч з нагоди завершення Департаментом охорони здоров’я підготовчих робіт по створенню телемедичного консультативно-діагностичного проекту.
Проект передбачений меморандумом з ізраїльською компанією «Migdal Medical» про співпрацю з використання телемедичних технологій в галузі охорони здоров’я. Саме «Migdal Medical» є оператором всього телемедичного проекту Ізраїлю.
Голова Полтавської ОДА Валерій Головко дистанційно поспілкувався з відповідальною за зв’язок між пацієнтами й лікарями координаторкою звернень Israel Medical Center «Migdal Medikal» Яною Звагольською. Обговорили спільний консультативно-діагностичний проект, що передбачає заочне телеметричне й телемедичне «on-line» консультування пацієнтів з Полтавщини.
Яна Звагольська розповіла, як відбувається консультація – від зв’язку й пошуку потрібного фахівця до власне процесу консультування:
– До нас надходить заявка, де вказується ім’я, вік пацієнта, діагноз, контактні дані. Зв’язуємося з ним або його родичами для отримання повної інформації про перебіг захворювання, так званий анамнез. Електронною поштою отримуємо висновок. Всю інформацію, залежно від захворювання, опрацьовує потрібний спеціаліст. Після достеменного вивчення історії хвороби ми в домовлений час організовуємо заочну консультацію через Skipe. Таким чином допомагаємо пацієнтам, які не можуть приїхати, отримати повну інформацію, правильний протокол лікування й рекомендації.
Такий протокол працює для планових консультацій. Що стосується екстреної телемедицини, на сьогодні існує кілька цілодобових медцентрів, на базі яких лікарі зможуть проводити такі консультації в режимі дійсного часу. Але пошук відповідного вузькопрофільного спеціаліста потребує до півгодини часу, коли відлік іде на хвилини. Тож ця практика ще потребує відпрацювання.
– Ми повинні не забувати, що пацієнт у складних випадках сам шукає маршрут. Іноді людина хоче підтвердити поставлений діагноз і самостійно шукає можливість, витрачає кошти. Можна рекомендувати їм цю консультацію, бо в усьому світі іншого шляху немає, – говорить директор Департаменту охорони здоров’я Віктор Лисак.
Валерій Головко зазначив, що медична галузь Полтавщини розвивається в правильному напрямку, але насамперед слід забезпечити роботу первинної медичної ланки:
– Звісно, людина має право на обстеження, право на вибір. Але первинна ланка – базова, і її потрібно десь пройти. Вона найближча на маршруті пацієнта. Адже Полтавська область здебільшого має специфіку сільської місцевості.
В Ізраїлі вся інформація про пацієнта вже доступна лікарям в електронному вигляді. Ми лише починаємо цей шлях, але вже сьогодні пацієнт може звернутися до лікарів світового рівня. У присутності свого лікаря, за необхідності – перекладача, отримати незалежний експертний висновок. Віктор Лисак зазначає, що таким чином вдасться звести нанівець недовіру та уникнути більшості суперечок щодо діагностики й медичних призначень.
Поговорили з автором першого портативного УЗД-апарату Андрієм Присяжнюком, який презентував нову технологію дистанційного керування УЗД-апаратами. Завдяки таким пристроям, лабораторії можуть оперативно проводити діагностику, а бригади «швидкої допомоги» передавати інформацію про стан пацієнта ще з дороги.
Віктор Лисак розповів, як на Полтавщині в межах загальнодержавної реформи охорони здоров’я реалізується проект «Вибір лікаря». Обговорили затвердження нового табелю оснащення амбулаторії сімейної медицини, забезпечення сімейних лікарів комп’ютерами, підключеними до електронної системи й інтернету тощо.
Підпишіться, щоб отримувати листи.