30 травня 2018, 16:08
Зберегти здоров'я майбутнього: на Полтавщині суттєво зменшились показники дитячої смертності
З 21 по 27 травня проходили заходи обласного тижня планування сім'ї та збереження репродуктивного здоров'я.
Під час брифінгу фахівці медичної галузі разом з місцевими журналістами зібралися у Полтавській обласній клінічній лікарні відновного лікування та діагностики з обласними центрами планування сім’ї та репродукції людини, медичної генетики аби детально обговорити напрями своєї роботи та продемонструвати – як саме ведеться робота у цьому напрямку.
Головний спеціаліст відділу медичної допомоги матерям і дітям Департаменту охорони здоров’я Ігор Перогов розповів, що Полтавщина долучилась до обговорення концепції Загальнодержавної програми «Репродуктивне та статеве здоров’я нації на період до 2021 року».
«В області багато з основних складових цієї концепції реалізується вже протягом декількох років. Минулого року на третинному рівні (в обласному перинатальному центрі) народили понад 1800 вагітних (16%), на вторинному рівні – понад 5800 (53%), на первинному рівні – 3448 (31%). У цілому, у 69% випадків рододопомога надавалась на вторинному та третинному рівнях в обласному перинатальному центрі, міських пологових будинках міст Полтави та Кременчука, що в повній мірі відповідає сучасним критеріям безпечного материнства», - розповів Ігор Перогов.
Вагітним жінкам з одинадцяти районів області, у яких наразі припинена робота малопотужних акушерських стаціонарів, допомога надавалася у міжрайонних акушерських відділеннях та обласному перинатальному центрі. Із них переважна кількість вагітних породіль - 9289 жінок з 11036-ти, народили у пологових відділеннях Полтави, Кременчука, Миргорода, Лубен, Хорола, Лохвиці та обласному перинатальному центрі.
«На щастя, застосування новітніх технологій дозволила нам зберегти один з найнижчих рівнів дитячої та материнської смертності. За минулорічними підсумками показник дитячої смертності в області зменшився в порівнянні з 2016 роком із 5,9 до 3,9 на 1000 народжених живими (при тому, що статистика по Україні – 7,3)», – наголосив Ігор Перогов. Він акцентував увагу на необхідності подальшого розширення заходів зі збереження репродуктивного здоров’я нашого майбутнього – дітей та підлітків. Цьому сприяє реалізація в області відповідного Проекту USAID, покращення якості роботи педіатрів, посилення медико-соціальних послуг в молодіжному середовищі, зокрема – з профілактики небажаної вагітності, захворювань, що передаються статевим шляхом, запровадження новітніх технологій з підвищення культури сексуальної поведінки молоді.
Головний експерт ДОЗ за напрямом «Акушерство та гінекологія» Людмила Іванова розповіла про визначення ВООЗ, за яким репродуктивне здоров’я є станом повного психічного, розумового та соціального благополуччя, а не просто відсутність хвороб чи недуг в усіх сферах, що стосуються репродуктивної системи, її функцій і процесів.
«За останні роки зросло число осіб із захворюваннями системи кровообігу, нервової системи, сечостатевих органів, з інфекційними хворобами, онкологічними патологіями. Торік на Полтавщині під час обстеження 11 тисяч вагітних жінок, у майже половини з них виявлені серцеві чи онкологічні патології. У нас є приклад, коли молода 22-річна дівчина-спортсменка з одного з районів області, з планованою вагітністю, у якої під час обстеження лікарі виявили серйозну вроджену ваду серця. Їй було встановлено кардіостимулятор», - розповідає Людмила Іванова.
«Полтавська область посідає 5 місце в державі за кількістю жінок з раком шийки матки та молочної залози. При чому 6% з них – репродуктивного віку від 20-ти до 30 років. Щороку ставимо на облік 33-35 жінок з раком молочної залози, та 26 – з раком шийки матки. Тому профілактика захворювань репродуктивної сфери має дуже велике значення», - розповів головний лікар Полтавського обласного клінічного онкологічного диспансеру Орест Вовк.
Завідувачка обласним центром планування сім’ї Людмила Касьян розповіла як працює в цих напрямках обласний Центр планування сім’ї та репродукції людини. За її словами, на сьогоднішній день, у Центрі надається консультативна та лікувально-діагностична допомога жінкам та чоловікам з міст та районів області щодо питань планування сім’ї, лікування та діагностики чоловічого та жіночого безпліддя, збереження репродуктивного здоров’я дівчат-підлітків.
Експерт ДОЗ за напрямом «Дитяча та підліткова гінекологія» Олена Сьомич повідомила, що сьогодні основними проблемами підліткової гінекології, які в подальшому призводять до порушення репродуктивного здоров’я жінки, є ранній початок статевого життя дівчаток, незапланована вагітність та аборти, висока частота запальних захворювань органів малого тазу тощо. За даними соціологічних опитувань, 3% молодих людей починають статеве життя у віці 13-14 років, 10% – у 16-17 років, 56% – у 18-22 роки. Тому, наполягають медики, вже з 13-річного віку необхідно говорити про застосування засобів контрацепції, в тому числі – й пероральних гормональних препаратів, що мають використовуватися не лише з метою запобігання небажаній вагітності, а й своєчасної корекції порушень менструального циклу.
Говорячи про репродуктивне здоров’я, варто не забувати про чоловіків. Лікар уролог-андролог Олександр Тараканов стверджує, що наразі значно збільшилась кількість випадків безпліддя у чоловіків, як і у жінок – приблизно 40% на 40%. Чоловіки до їхнього центру звертаються як за направленням, так і самостійно. Він наголошував на тому, що часто чоловіки соромляться звертатися за лікарською допомогою у подібних випадках. Проте, дуже важливо звертатися до лікарів з найменшими, здавалося б, проблемами, починаючи ще з дитячого віку. Батькам хлопчиків, як і дівчаток, варто звернути на це особливу увагу.
Щодо дорослих, то лише минулого року із 300 обстежених чоловіків в області у шести діагностували безплідність. Це пов’язано, переважним чином, із запальними процесами статевих органів, що становить 60% безпліддя. Щоб подолати цю проблему, нині у практику сімейних лікарів впроваджено застосування швидких тестів для якісного виявлення антигенів хламідій у мазках, які збираються в жінок із цервікального каналу, а в чоловіків із уретри та в зразках сечі. До того ж, каже лікар, хламідіоз є маркером, за яким пацієнтові призначається подальші необхідні обстеження та лікування.
Висококваліфіковані, досвідчені спеціалісти центру: акушер-гінеколог, гінеколог-ендокринолог, підлітковий гінеколог та уролог-андролог детально розповіли журналістам про свою роботу, продемонструвавши кабінети та познайомивши з деякими пацієнтами.
Потрапити до обласного Центру планування сім’ї можна за направленням сімейного лікаря чи самостійно, а також звернутися до Кабінету планування сім’ї, який є у кожному районі в жіночій консультації.
Прес-центр ДОЗ Полтавської ОДА
Підпишіться, щоб отримувати листи.