22 листопада 2019, 13:11
Полтавським школярам розповіли про шкоду тютюнопаління
«Курити вже не в тренді. Але це дуже вигідно тютюновій індустрії. Вибір за тобою: або ти – здоровий та щасливий, або – «лабораторний кролик», на якому тютюнові компанії випробовують свої нищівні вироби. Думай!». Із цими словами в Міжнародний день відмови від куріння – 21 листопада – організатори інформаційно-просвітницького заходу звернулися до учнів восьмих класів КЗ «Полтавська загальноосвітня школа №26».
Підлітковий вік якраз і є вирішальним із точки зору вибору молодою людиною – займатися корисними для здоров’я справами чи захоплюватися шкідливими звичками. Тому саме школярів і зібрали працівники Полтавського обласного Центру здоров’я, викладачі та студенти Української медичної стоматологічної академії та активісти благодійного фонду «Громадське здоров’я».
Лікар-методист Полтавського обласного Центру здоров’я Тетяна Петрухіна звернулася до учнів із меседжем: «Кидай курити або ніколи не розпочинай!». Вона розповіла їм про шкоду від куріння на прикладі моторошних фактів. Адже основними причинами смертей, пов’язаних із тютюнопалінням, є серцево-судинні, захворювання органів дихання, рак легенів та інші види раку. Від хвороб, пов’язаних із курінням, у нашій країні щорічно помирає 85 000 осіб. За статистикою, тривалість життя курців – на 15-20 років менша. Серед молоді віком 13-15 років тютюн споживають 15% (хлопці – 16%, дівчата – 11%).
Мета Міжнародного дня відмови від куріння – сприяти різними діями та засобами зниженню поширеності тютюнової залежності, і цим самим зберегти життя та здоров’я якомога більшій кількості людей.
Один із таких засобів – система застереження на пачках і заборонена реклама, яку було введено ще з 2012 року. Втім, інформація про сигарети є скрізь, нині прихована реклама існує, викладаються ці пачки сигарет і в супермаркетах, і в кіосках. Уже всі звикли до застережливих написів на них і не звертають уваги.
Учням продемонстрували великі банери й макети пачок європейського зразка, де розміщено жахливе зображення ураженої кінцівки курця, що не може не викликати відразу й небажання курити. На противагу цьому – українські пачки сигарет із гламурним дизайном, що навпаки може приваблювати декого. Наразі українські активісти лобіюють посилення законодавства щодо введення стандартизованих пачок сигарет із зображеннями хвороб і без логотипів, як у Австралії, Франції, Великій Британії, Ірландії тощо. Як свідчать наукові дослідження, реальні ілюстрації хвороб на пачках сигарет рятують життя.
До учнів звернулися студенти УМСА, які розповіли про шкоду для здоров’я від вживання вейпів та кальяну. Ці модні нині засоби завдають не меншої шкоди людському організму, аніж сигарети.
Цікавими й корисними для підлітків стали проведені в ігровій формі соціальним педагогом Центру «Альтаїр» Володимиром Ходунаєм та активістами благодійного фонду «Громадське здоров’я» вікторина, пізнавальна гра «Хто зверху?», перегляд підбірки відеосюжетів та роликів про сумні наслідки від всіх засобів для куріння. Учні також потанцювали під час руханки «Рухайся замість куріння!», яку провели молоді організатори заходу.
Як сказала вчителька КЗ «Полтавська ЗОШ №26» Лариса Іщенко: «Питання шкідливості тютюнопаління – надзвичайно важливе взагалі у сучасному суспільстві. І ми маємо не стояти осторонь, а, безумовно, приділяти цьому велику увагу. І результатом буде саме те, що діти не просто почують, а зрозуміють і зроблять власні висновки».
Пресцентр ДОЗ Полтавської ОДА
Підпишіться, щоб отримувати листи.