• Перейти до основного вмісту
arrow
Головна
Новини

4 лютого – Всесвітній день боротьби проти раку

03 лютого 2020, 16:57

  • Пресслужба ОДА
123582

4 лютого – Всесвітній день боротьби проти раку

4 лютого – Всесвітній день боротьби проти раку

 

Серед основних причин смертності рак стоїть на другому місці після серцево-судинних захворювань. Він є причиною майже кожної шостої смерті у світі. Майже третину летальних випадків унаслідок раку спричиняють поведінкові фактори ризику. Тож ВООЗ розробила Європейський кодекс боротьби проти раку, рекомендації якого допоможуть зменшити ризик виникнення онкологічних недуг наполовину. 

Фактори ризику: куріння, нездорова їжа, надмірна вага

На куріння припадає майже 22 відсотки випадків смерті від онкологічних недуг у світі. Воно пов’язане з розвитком раку легень, ротової порожнини, горла, гортані, підшлункової залози, сечового міхура, шийки матки та нирок. Навіть якщо ви не курите самі, пасивний вплив тютюнового диму може збільшити ризик виникнення раку легень.

Знизити ризик захворювання може повноцінний збалансований раціон. Хоча переконливих даних щодо певних продуктів, які допомагають у профілактиці раку, немає.

Їжте багато фруктів, овочів та інших харчових продуктів рослинного походження, таких як цільні зерна і боби. Уникайте надмірної маси тіла —обирайте менш калорійні продукти, виключіть із раціону рафінований цукор, трансжири, їжу із фаст-фуду. Алкоголь – у помірних кількостях. Ризик появи різних онкозахворювань, зокрема раку товстої кишки, молочної залози, легень, нирок і печінки, збільшується разом із кількістю випитого алкоголю. Обмежте споживання технологічно обробленого м’яса — ВООЗ повідомляє, що вживання великої кількості такого м’яса може збільшити ризик деяких видів раку.

Численні дослідження демонструють, що жінки, які дотримуються середземноморської дієти з додаванням оливкової олії та горіхів, можуть зменшити ризик раку молочної залози. Ця дієта включає значну кількість рослинних продуктів, як-от фрукти й овочі, цільні зерна, бобові та горіхи. Люди, які дотримуються середземноморської дієти, обирають здорові жири — оливкову олію, масло і рибу замість червоного м’яса.

Підтримання оптимальної маси тіла може знизити ймовірність виникнення різних онкологічних недуг, зокрема раку молочної залози, простати, легень, товстої кишки та нирок.

Люди, які регулярно займаються спортом, отримують певні переваги для здоров’я. Але для істотної користі необхідно щонайменше 150 хвилин помірної або 75 хвилин енергійної аеробної активності на тиждень. Як загальну мету, включіть до свого графіку щонайменше 30 хвилин фізичної активності щодня.

Лікарі також радять зробти щеплення, не ігнорувати профогляди

Близько чверті випадків раку в країнах із низьким і середнім рівнем доходів – до них, на жаль, належить і Україна – зумовлені гепатитом і вірусом папіломи людини (ВПЛ). Профілактика раку включає захист від цих вірусних інфекцій. Щодо вакцинації проти гепатиту та ВПЛ треба звернутися доу свого лікаря.

Гепатит B може збільшити ризик виникнення раку печінки. Щеплення проти вірусу гепатиту В рекомендується для дорослих із таких груп ризику: сексуально активних полігамних людей; людей з інфекціями, що передаються статевим шляхом; тих, хто вживає наркотики внутрішньовенно та чоловіків, які практикують секс із чоловіками.

Також до групи ризику входять працівники системи охорони здоров’я і громадської безпеки, які можуть контактувати з інфікованою кров’ю або з іншими рідинами організму.

Вірус папіломи людини передається статевим шляхом і може призвести до раку шийки матки та інших статевих органів, а також до плоскоклітинного раку голови та шиї. Вакцина проти ВПЛ рекомендована для дівчат і хлопчиків віком 11–12 років.

Регулярні самоперевірки та скринінги для різних типів раку збільшують шанси на раннє виявлення хвороби, що підвищує ефективність лікування та знижує його вартість. Проконсультуйтеся зі своїм лікарем про найкращий для вас графік онкоскринінгу.

Уважне ставлення до свого здоров’я і зменшення факторів ризику істотно знижують імовірність захворіти на рак. Коли ж уникнути недуги не вдалося, відмова від шкідливих звичок підвищить ефективність лікування і допоможе покращити самопочуття.

Причини, симптоми, діагностика та лікування

Лікарі досі не можуть сформулювати чітку причину, звідки береться рак. Але є кілька груп чинників, які провокують розвиток онкології.

Фізичний чинник – це вплив радіації і ультрафіолету, які можуть привести до раку шкіри, наприклад.

Біологічний чинник – ракові пухлини можуть провокувати деякі групи вірусів, через які відбувається переродження тканин.

Хімічний – різні канцерогенні речовини можуть призвести до зміни в структурі клітин тіла і спровокувати їх злоякісність.

На ранніх стадіях раку людина може нічого підозрілого й не відчувати, тому важливо регулярно проходити обстеження у різних лікарів, перевіряючи своє здоров'я.

ДОЗ ОДА

 

Поділитись

Теги

медицина

Новина за темою

Обмін досвідом у сфері протидії ВІЛ/СНІДУ: візит фахівців Центру громадського здоров’я МОЗ України на Полтавщину
03/02/2020
8 травня – Всесвітній день Червоного Хреста і Червоного Півмісяця
03/02/2020
У Пирятинській громаді зафіксували спалах кору
03/02/2020

Останні новини

Більше новин
Дайджест новин: «Всеукраїнська програма ментального здоров’я Ти як?» Квітень 2025 Дайджест новин: «Всеукраїнська програма ментального здоров’я Ти як?» Квітень 2025
09/05/2025
Аграрії Полтавщини вже засіяли майже 510 тис. га зернових і зернобобових культур
09/05/2025
Рух без бар’єрів: 15 громад отримають до кінця 2025 року оновлені вулиці
09/05/2025
Дайджест культурно-мистецьких подій із 12 по 18 травня
09/05/2025
Грант від ПРООН для проєктів зі зміцнення інституційної спроможності бібліотек – Хабів цифрової освіти
09/05/2025
9 травня виповнюється 135 років від дня народження Кирила Івановича Осьмака
09/05/2025
За кошти держсубвенції 8 громад області отримали авто для мобільних бригад
09/05/2025
До 100-річчя Феодосія Рогового
09/05/2025
У межах регіональної платформи «Діалог влади та бізнесу» бізнесу Полтавщини презентували посібник «Конфедерації роботодавців України»
09/05/2025

Надсилаємо насвіжіший дайджест новин

Підпишіться, щоб отримувати листи.

ПОЛТАВСЬКА ОБЛАСНА ВІЙСЬКОВА АДМІНІСТРАЦІЯ

Офіційний веб-сайт

Адреса:

36014, Полтава,вулиця Соборності, 45

Телефон

+380 (532) 56-02-90

Електронна пошта

[email protected]

Гаряча лінія

112

ОВА

Весь контент доступний за ліцензією Creative Commons Attribution 4.0 International license, якщо не зазначено інше

Технічна підтримка сайту

[email protected]

Розроблено в

За підтримки

Мапа сайту